علم و تکنولوژی

راهکارهای طب سنتی برای رهایی از خواب آلودگی بهاری

به گزارش شفاف، علیرضا یارقلی، دکترای طب ایرانی از رفع خواب آلودگی بهاری می گوید: رطوبت محیط و بدن انسان در فصل بهار افزایش می یابد. این شرایط در انسان باعث خواب آلودگی می شود و بالعکس، چون بدن در مرحله پاکسازی است، خواب آلودگی با خارش و واسکولیت همراه است.

داروهای گیاهی برای رفع خواب آلودگی در فصل بهار

وی توضیح می دهد: در زمستان رطوبت هوا زیاد است اما سردی هوا در این فصل باعث شادی بدن می شود. در فصل بهار هوای سرد فروکش می کند اما هوا همچنان مرطوب است و این رطوبت باعث خواب آلودگی، سرگیجه و حالت تهوع می شود.

یارقلی به حساسیت های بهاری اشاره می کند و می گوید: خشکی چشم در فصل بهار به دلیل آلرژی ناشی از گرده افشانی و مواد حساسیت زا در هوا است. تفاوت حساسیت فصل بهار و پاییز این است که چون رطوبت محیط و بدن در فصل پاییز کاهش می یابد، هوای سرد با خشکی پوست و افزایش اگزما همراه است.

وی با ارائه راهکاری برای رفع خواب آلودگی در فصل بهار، گفت: ورزش به مدت 30 ثانیه هر نیم ساعت باعث افزایش جریان خون و حفظ دما و رطوبت بدن می شود. این تمرین می تواند به اندازه بالا و پایین پریدن باشد. به خصوص دانش آموزان با این تمرین کوتاه می توانند کاملاً سرحال شوند.

متخصص طب ایرانی ما می افزاید: عطر میخک، خیار و سیب باعث نشاط بدن می شود. افرادی که حساسیت خاصی ندارند، چند میخک را به دور گردن آویزان می کنند و گهگاه بو می کشند تا با خشکی ایجاد شده، خواب آلودگی را از بین ببرند.

یارقلی همچنین هشدار می دهد: پوره سیب که از یک قاشق غذاخوری میخک آب پز، یک قاشق غذاخوری گلاب، یک قاشق غذاخوری عسل و سرکه سیب تهیه می شود نیز می تواند باعث نشاط بدن شود.

منبع: خبرگزاری آنلاین تکنونامه

دکمه بازگشت به بالا