علم و تکنولوژی

راهکار بحث برانگیز سوئد برای کووید نتیجه‌بخش بود؟

در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹، بسیاری از نقاط جهان محدودیت‌های ترافیکی اعمال کردند و تعطیل شدند، اما سوئد به کار عادی خود ادامه داد. رویکرد این کشور برای مقابله با این بیماری بحث برانگیز است و برخی آن را “تجربه سوئدی” می نامند. پس از گذشت حدود دو سال و نیم از آغاز اپیدمی، امروز در مورد نتایج این «تجربه» چه می توان گفت؟

به گزارش تکنونامه، ابتدا مروری داریم بر نحوه کنترل استراتژی کووید در ماهی. بیشتر کشورها به برنامه های همه گیر خود که در ابتدا برای مقابله با شیوع احتمالی آنفولانزا طراحی شده بودند، پایبند بودند. به جای تحمیل قرنطینه، هدف دستیابی به فاصله گذاری اجتماعی از طریق دستورالعمل های بهداشت عمومی است.

سوئدی ها تشویق می شوند در صورت امکان از راه دور کار کنند و سفرهای داخلی را محدود کنند. علاوه بر این، از افراد 70 ساله و بالاتر خواسته می شود که تماس های اجتماعی را محدود کنند و از افرادی که علائم کووید-19 دارند خواسته می شود خود را قرنطینه کنند. هدف این است که از سالمندان و گروه های پرخطر در برابر این بیماری محافظت شود و در عین حال سرعت انتشار ویروس را کاهش دهد تا سیستم بهداشتی تحت فشار قرار نگیرد.

با افزایش تعداد موارد، محدودیت هایی اعمال شد. بنابراین، جشنواره در مارس 2020 حداکثر به 50 نفر و در نوامبر 2020 به 8 نفر محدود شده است. جلسات در خانه های سالمندان ممنوع و برخی از دوره های آموزشی تعطیل شد. با این حال، مدارس ابتدایی در طول همه گیری به فعالیت خود ادامه می دهند.

استفاده از ماسک برای عموم مردم در موج اول بیماری توصیه نمی شد و بعدها فقط استفاده از ماسک در شرایط خاص پیشنهاد شد.

در بهار سال 2020، سوئد یکی از کشورهای جهان با بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از کووید-19 است. کشورهای همسایه مانند نروژ و دانمارک که به سرعت اقدامات مهار را اجرا کردند، بسیار بهتر عمل کردند و سوئد به دلیل رویکرد سست خود به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. اما حامیان استراتژی سوئد ادعا می‌کنند که در درازمدت نتیجه خواهد داد و استدلال می‌کنند که اقدامات ریاضتی ناپایدار هستند و گسترش همه‌گیری یک ماراتن است، نه یک سرعت.

آیا روش سوئد جواب می دهد؟

اگرچه سوئد از موج اول این بیماری به شدت آسیب دید، اما مجموع مرگ و میر آن در طول دو سال اول همه‌گیری کمترین میزان در اروپا بود. تصمیم برای افتتاح دبستان همچنان به ثمر نشسته است. شیوع کووید-19 شدید در کودکان کم است و نتایج یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که کودکان سوئدی مانند دانش آموزان سایر کشورها مشکلات تحصیلی را تجربه نمی کنند.

در این شرایط استراتژی سوئد از «فاجعه» و «حادثه تکان دهنده» به «موفقیت اسکاندیناوی» تغییر کرد. اما برای نتیجه گیری مرتبط، مهم است که کمی در مورد برنامه سوئد در این بیماری همه گیر مطالعه کنید.

همچنین ذکر این نکته مهم است که هر تصوری مبنی بر اینکه سوئدی‌ها در طول همه‌گیری به زندگی روزمره خود ادامه می‌دهند، گویی چیزی تغییر نکرده است، نادرست است.

در نظرسنجی آژانس بهداشت عمومی سوئد در بهار سال 2020، مشخص شد که بیش از 80 درصد از مردم این کشور رفتار خود را در طول همه گیری اصلاح کرده اند که با رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در جمع و مشاهده می شود. حمل و نقل، کارهای عمومی و راه دور ذکر شده است.

سوئدی ها مجبور نبودند برای مقابله با شیوع ویروس کرونا اقداماتی انجام دهند، اما به هر حال این کار را انجام دادند. این رویکرد داوطلبانه ممکن است در همه جا کارساز نباشد، اما در سوئد مردم تمایل دارند از دستورالعمل های بهداشت عمومی پیروی کنند.

همچنین مقایسه نتایج به دست آمده در سوئد با نتایج کشورهای خارج از منطقه اسکاندیناوی که شرایط اجتماعی و جمعیتی بسیار متفاوتی دارند دشوار است.

نقاط قوت و ضعف

علیرغم مزایای اجتناب از محدودیت ها و قرنطینه ها، واکنش سوئد بی عیب و نقص است. در پایان سال 2020، کمیسیون کرونا – یک کمیسیون مستقل که توسط دولت برای ارزیابی واکنش به همه‌گیری ایجاد شد – دریافت که دولت و سازمان‌های بهداشت عمومی تا حد زیادی در هدف خود برای محافظت از سالمندان شکست خورده‌اند.

در آن زمان، تقریبا 90 درصد از قربانیان کووید در سوئد 70 سال یا بیشتر بودند. نیمی از این افراد در خانه های سالمندان زندگی می کنند و کمتر از 30 درصد از خدمات مراقبت در منزل بهره مند می شوند.

در واقع، در طول اپیدمی، مشکلات مختلفی برای مراقبت از سالمندان در سوئد خود را نشان داده است. مشکلات ساختاری و کمبودهایی مانند کمبود نیروی انسانی، مدیریت شرایط را برای خانه سالمندان دشوار می کند. کمیسیون کرونا در گزارش نهایی خود درباره واکنش به شیوع این بیماری به این نتیجه رسید که در ابتدای شیوع باید اقدامات سخت‌گیرانه‌ای مانند قرنطینه افرادی که از مناطق پرخطر وارد کشور می‌شوند و ممنوعیت موقت ورود به سوئد اتخاذ شود.

با این حال، کمیته اعلام کرد که استراتژی عدم اعمال محدودیت اصولا منطقی است و کمیته نیز از تصمیم برای ادامه فعالیت مدارس ابتدایی حمایت کرد.

در مقایسه، کمیسیون کرونا در نروژ، یکی از معدود کشورهای اروپایی با نرخ مرگ و میر کمتر از سوئد، به این نتیجه رسید که اگرچه مدیریت بیماری همه گیر در نروژ به طور کلی خوب بود، اما کودکان به شدت تحت تأثیر قرنطینه قرار گرفتند و مقاماتی که انجام ندادند. عمل کنید به اندازه کافی از آنها مراقبت کنید.

به گزارش مجله بحث، تمرکز استراتژی سوئد کاهش شیوع ویروس و در عین حال در نظر گرفتن سایر جنبه های بهداشت عمومی و حمایت از حقوق مردم است. در حالی که استراتژی سوئد بحث برانگیز است، امروزه اکثر کشورها از روش‌های مشابهی استفاده می‌کنند، زیرا همه‌گیری همچنان در حال گسترش است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا