علم و تکنولوژی

رتبه ششم ایران در آلودگی هوای غرب آسیا / سال‌های عمر از دست رفته تهرانی‌ها به دلیل هوای آلوده

به گفته رئیس سازمان سلامت و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت، ایران رتبه ششم جهان را دارد آلودگی هوا در غرب آسیا: ایران همچنان در بین 106 کشور رتبه 23 را در شاخص کیفیت دارد تهران در رتبه 19 جهان قرار دارد. ذره معلق PM2.5 است.

دکتر عباس شاهسونی در گفت وگو با تکنونامه وی درباره مقایسه کیفیت هوای ایران با سایر کشورها گفت: ایران رتبه ششم آسیا را دارد و گفت: در عین حال آلودگی هم وجود ندارد. مسمومیت در منطقه غرب آسیا. از سازمان جهانی.”

وی با اشاره به اینکه در سال 1378 تعداد فوتی ها در تهران 45 هزار سال بوده است، افزود: از این تعداد، 28900 سال تعداد سالهای مرگ ناشی از آلودگی هوا است. به طور کلی، تعداد کل مرگ و میر ناشی از ذرات کمتر از 2.5 میکرون در سال 98-1995 کاهش و در سال 1999 افزایش یافت. 10 درصد از کل مرگ و میر در میان کودکان زیر 1 سال آلودگی هوا در بارسلون در نظر گرفته می شود.

“مطالعات نشان داده اند که در بین تمام عوامل خطر، گرد و غبار زیر 2.5 میکرون ششمین عامل خطر در جهان و پنجمین در ایران است. در مقابل، مقایسه نسبت شاخص کیفیت هوای داخلی بین سال‌های 2016 و 2009 نشان می‌دهد که تعداد روزهای شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول و تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده بوده است. دوره ناسالم گروه حساس کاهش یافت..

وی افزود: اما این روند در سال 1399 تغییر کرد; بدین ترتیب تاریخی که شاخص کیفیت هوا در سطح بدی برای گروه تفصیلی جوان و ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشت، افزایش یافته است.

رئیس سازمان سلامت و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: در شهر مورد مطالعه ایران در فاصله سال‌های 1395 تا 1399 در حدود 16.14 درصد از سال شاخص کیفیت هوا پایین بوده است. هوای پاک (سبز)، 63.25 درصد شاخص کیفیت هوا در هوا در هوا قابل قبول (زرد)، 15.87 درصد شاخص کیفیت هوای سال در گروه های هوا بد احساس (نارنجی، رنگ)، 4.04 درصد از شاخص کیفیت سال هوا در منطقه بد آب و هوا (قرمز)، 0.32 درصد در سال، شاخص کیفیت هوا در منطقه بد آب و هوا (رنگ بنفش)، 0.27 درصد از سال، شاخص کیفیت هوا در داخل هوا خطرناک است (قند قهوه ای).

وی خاطرنشان کرد: ایران از نظر شاخص کیفیت هوا در بین 106 کشور جهان در رتبه 23 قرار دارد. تهران در میان سایر پایتخت های جهان، PM2.5 دارای بالاترین غلظت ذرات معلق است و در شهر تهران در سال 1399 به طور میانگین 3751 مورد فوت ناشی از قرار گرفتن در معرض ذرات معلق بوده و تمامی ساکنان تهران تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گرفته اند.

او گفت غلظت سالانه PM2.5 در کشور به طور متوسط ​​شش برابر دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت (WHO) است.یعنی میانگین غلظت ذرات معلق PM2.5 در شهرهای کشور در سال گذشته 29 میکروگرم بر متر مکعب بوده است. در سال 1399 شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بیشترین غلظت ذرات معلق را داشتند.

وی افزود: از نظر آلودگی هوا افزایش چشمگیر بیماری های قلبی و ریوی در جامعه دور از انتظار نیست و همچنین افزایش مرگ و میر زودرس این بیماران و سالمندان و افزایش علائم بیماری های تنفسی به طور کلی. شاهسونی تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سالمندان و کودکان از هر گونه ورزش خودداری کنند و سایرین نیز تا حد امکان ورزش خارج از منزل را کاهش داده و کارهای غیر ضروری را تا حد امکان به زمان دیگری موکول کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا