علم و تکنولوژی

رشد سلول‌های قلب با فناوری واکسن‌های جدید

تکنونامه/ خراسان رضوی محققان در کالج کینگ لندن به فناوری واکسن mRNA Qovid-19 روی آورده اند تا اولین درمان برای حمله قلبی ایجاد کنند. آنها از mRNA ها برای ارائه راهنمایی ژنتیکی برای پروتئین های خاص به قلب آسیب دیده خوک استفاده کردند و رشد سلول های عضله قلب جدید را تحریک کردند.

به گفته فریتینک، مائورو جیاکا، سرپرست تیم تحقیقاتی، گفت: ما از همان فایزر و فناوری پیشرفته واکسن برای تزریق microRNA به قلب، دسترسی به سلول‌های زنده قلب و افزایش رشد آنها استفاده می‌کنیم. سلول های جدید جایگزین سلول های مرده می شوند و بیماران به جای زخم، بافت عضلانی جدیدی دارند.

محققان در حال کار بر روی همان فناوری پشت فایزر و واکسن های پیشرفته هستند تا اولین دارویی را برای از بین بردن حمله قلبی ایجاد کنند.

از آنجایی که بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان است، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 17.9 میلیون نفر در سال 2019 بر اثر بیماری های قلبی عروقی خواهند مرد که حدود یک سوم کل مرگ و میرها را شامل می شود. از این تعداد، 85 درصد در نهایت بر اثر حمله قلبی و سکته جان خود را از دست دادند.

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قسمت های مختلف قلب مختل می شود که اغلب به دلیل تجمع چربی یا کلسترول است. انفارکتوس میوکارد، یک نیروگاه به‌طور شگفت‌انگیز کوچک که تا آخر عمر می‌کوبد، هیپوکسی را تحمل نمی‌کند و ممکن است از بین برود یا بمیرد. همه ما با تعداد مشخصی سلول عضلانی در قلب خود به دنیا می آییم و آنها سلول هایی هستند که با قطعیت از آنها خواهیم مرد. در واقع قلب پس از حمله قلبی توانایی ترمیم خود را ندارد.

برای توسعه درمانی برای حمله قلبی، محققان به mRNA روی آوردند که به سلول ها دستور می دهد تا پروتئین بسازند. در حالی که واکسن‌های فایزر و مدرن توصیه می‌کنند که سلول‌ها اسپایک پروتئین SARS-Coo-2 را تشکیل دهند و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس‌ها تقویت کنند، همین فناوری می‌تواند با رمزگذاری پروتئین‌هایی که رشد ویروس‌های جدید را تحریک می‌کنند، حملات احتمالی را درمان کند. .

در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها (نزدیک به قلب انسان) انجام شد، mRNA سلول‌های جدید قلب را تحریک کرد تا پس از حمله قلبی رشد کنند، بافت آسیب‌دیده را بازسازی کنند و عضله جدیدی بسازند و به جای زخمی شدن کار کنند.

استفاده از mRNA در این روش به دلیل نحوه ردیابی پیشرفت mRNA از طریق پروتئین های جدیدی که ایجاد می کند، «ردیابی ژنتیکی» نامیده می شود.

این تکنیک‌ها برای تولید واکسن‌هایی در برابر بیماری‌هایی مانند HIV، ابولا و مالاریا و همچنین سرطان و بیماری‌های ژنتیکی در حال توسعه هستند.

محققان از mRNA ها برای رساندن پروتئین های خاص به قلب خوک آسیب دیده استفاده کردند که باعث تحریک رشد سلول های ماهیچه قلب می شود. در حالی که درمان حمله قلبی تاکنون تنها بر روی موش ها با موفقیت آزمایش شده است، این گروه امیدوار است در چند سال آینده آزمایش های بالینی انسانی را آغاز کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا