علم و تکنولوژی

رشد ۱۳ درصدی اهدای خون در ۱۴۰۱/بیشترین و کمترین گروه‌های خونی در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور از افزایش 13 درصدی اهدای خون در سه ماهه اول سال 1390 خبر داد و بیشترین و کمترین گروه خونی کشور را از نظر فراوانی اعلام کرد.

دکتر عباس صداقت در گفت وگو با تکنونامه. وی در خصوص وضعیت اهدای خون در سه ماهه نخست امسال گفت: در بهار سال 1401 که شامل سه ماه می شد در ابتدای سال حدود 710 هزار مراجعه کننده به مراکز اهدای خون در سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد 570 نفر مراجعه کردند. هزاران نفر می توانند خون اهدا کنند

اهدای خون در سه ماهه اول سال 1401 13 درصد افزایش یافت

ທ່ານກ່າວຕື່ມວ່າ: “ໂຊກດີ, ດ້ວຍຄວາມຮັບຜິດຊອບຂອງພີ່ນ້ອງຮ່ວມຊາດທີ່ຈິງໃຈແລະຜູ້ໃຫ້ທຶນທີ່ສະເຫມີກັບອົງການບໍລິຈາກເລືອດຂອງອີຣ່ານ, ເຊັ່ນດຽວກັນກັບຄວາມພະຍາຍາມຂອງເພື່ອນຮ່ວມງານຂອງພວກເຮົາໃນສູນບໍລິຈາກເລືອດໃນທົ່ວປະເທດ, ພວກເຮົາໄດ້ເຫັນການຂະຫຍາຍຕົວປະມານ. 13% ໃນດັດຊະນີການບໍລິຈາກເລືອດໃນໄຕມາດທີ 1 ຂອງປີນີ້, ທຽບໃສ່ໄລຍະດຽວກັນຂອງປີກາຍນີ້, ພວກເຮົາສາມາດແກ້ໄຂບັນຫາການຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການຂອງສູນການແພດແລະຄົນເຈັບສໍາລັບເລືອດແລະເລືອດ. ຜະ​ລິດ​ຕະ​ພັນ​, ຊຶ່ງ​ເປັນ​ການ​ຍາກ​ທີ່​ຈະ​ເຮັດ​ໃນ​ປີ​ກາຍ​ در اینجا و با ذخیره ای در حدود 10 روز می توانیم این نیاز را به طور کامل، کاملاً کامل و به موقع برطرف کنیم.

3 استان برتر اهدای خون

صداقت ادامه داد: لازم به ذکر است که در شاخص اهدای خون بیشترین رشد را در خراسان شمالی با 35 درصد، همدان 33 درصد و کردستان با 32 درصد داشته ایم.

4.5 درصد از زنان خون اهدا می کنند

وی گفت: در کشور ما در سه ماهه نخست امسال میزان مشارکت زنان در اهدای خون 4.5 درصد کمتر از میانگین کشورهای توسعه یافته بوده است. . از نظر اهدای خون زنان در سه ماهه نخست امسال بیشترین رشد را در استان کردستان با حدود 9 درصد، لرستان 8 درصد و خراسان شمالی با 7 درصد نسبت به اهدای خون شاهد بودیم. مدت مشابه پارسال. در واقع در استان های قزوین، سیستان و بلوچستان، اردبیل، زنجان، مرکزی، گلستان و خراسان جنوبی مشارکت زنان در اهدای خون بالای 6 درصد بوده است.

بالاترین و پایین ترین گروه خونی کشور

صداقت درباره فراوانی گروه های خونی در کشور می گوید: از نظر فراوانی گروه های خونی، تقریبا 90 درصد جمعیت کشور ما دارای گروه خونی مثبت و تنها 10 درصد جمعیت کشور دارای گروه خونی منفی هستند. این در حالی است که گروه خونی O مثبت با حدود 34 درصد بیشترین فراوانی را در کشور ما دارد. سپس A به علاوه فراوانی 27٪ است، سپس B به اضافه فراوانی 23٪ است. گروه خونی بعدی AB به اضافه فراوانی هفت درصد بود. گروه خونی O منفی حدود سه تا چهار درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد و حدود سه درصد از جمعیت کشور A منفی هستند. همچنین حدود دو درصد گروه خونی B منفی و کمتر از نیم درصد گروه خونی AB منفی داشتند.

وی گفت: «افراد با گروه خونی AB، دریافت کنندگان خون معمولی هستند و می توانند خون و فرآورده های خونی را از هر جایی دریافت کنند.» گروه خونی. اگرچه دستورالعمل ها بر اساس پروتکل های ملی و دستورالعمل های بین المللی است، اما خون اهدایی باید اهدا شود.سیستم ایمنی به دقت ارزیابی می شود و گروه خونی اهدا کننده و گیرنده ارزیابی می شود. در عین حال افراد دارای گروه خونی O منفی می توانند اهداکنندگان عمومی باشند و می توانند به افراد نیازمند خون در تمامی گروه های خونی خون اهدا کنند.

صداقت گفت: خوشبختانه ما یکی از معدود کشورهای جهان و تنها کشور آفریقا و شرق مدیترانه هستیم که شبکه ملی خون کاملاً عملیاتی را در کشور داریم. این بدان معناست که خون مورد نیاز تمامی مراکز درمانی و تمامی بیماران کشور که نیازمند خون و فرآورده های خونی هستند از سراسر کشور قابل تامین است. بنابراین از طریق این شبکه خون استان ها، شهرستان ها و بیمارستان ها بیش از 940 بیمارستان در سراسر کشور با بانک خون داریم. امروز به جرات می توان گفت به یاری خداوند و همکاری خیرین سازمان اهدای خون ایران با درخواست مراکز درمانی سراسر کشور با ذخایر خونی کافی و 100 درصد درخواست های پزشکی مواجه هستیم. مراکز در سراسر کشور بالاترین کیفیت را در زمینه سلامت خون و فرآورده های خونی بر اساس بالاترین استانداردهای جهانی ارائه می دهند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا