عمومی

رهبر طالبان: به دستور خارجی‌ها گوش نمی‌کنیم

هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان برای اولین بار در سفر به کابل، پایتخت، در کنفرانس علما شرکت کرد و در یک سخنرانی مفصل بر موضع خود از جمله روابط با جامعه جهانی تاکید کرد.

به گزارش تکنونامه، ویدئوی زنده از سخنرانی وی پخش نشد و تنها صدای طالبان پخش شد.

به گزارش بی بی سی، شرکت کنندگان در این کنفرانس با بلندکردن دستان خود به سوی طالبان وفاداری خود را اعلام کردند، طالبانی که سخنرانی خود را در ستایش «پیروزی» طالبان در ماه اوت آغاز کردند که پایان جنگ 20 ساله بود. او گفت: “موفقیت جهاد افغانستان نه تنها مایه افتخار افغان ها، بلکه برای مسلمانان سراسر جهان است.”

رهبران طالبان در سخنرانی طولانی خود بر موضوعاتی از جمله همبستگی بین دو کشور، تخنیکی، اداری، رعایت قوانین شریعت، ترغیب تاجران و بازگرداندن افغان‌ها و اجتناب از وابستگی به اقامت در خارج از کشور تاکید کردند.

او به شرکت کنندگان گفت: “افغانستان اکنون یک کشور آزاد و مستقل است.” شما دیگر به توصیه خائنان گوش نخواهید داد، حتی اگر مورد حمله اتمی قرار بگیریم.

رهبران طالبان همچنین تعدادی از کشورهای خارجی را به “تحریک تروریسم علیه دولت اسلامی” متهم کرده اند. نامی که طالبان دولت های خود را می نامند – و می گویند که این کشورها می خواهند “سیستم” طالبان را تضعیف کنند. توجه داشته باشید.

رهبر طالبان هیچ کشور خاصی را نام نبرد.

وی از دانشجویان و مقامات طالبان خواست تا وحدت را حفظ کنند و “بگذارید” را به قول شما تصرف نکنند.

وی گفت: “رسانه ها از این سیستم انتقاد می کنند و به راحتی از آن صحبت می کنند، اما افغانستان یک کشور مستقل و آزاد است و ما به توصیه و دستور کسی عمل نمی کنیم و فشار آنها بر ما تاثیری نخواهد داشت.”

نخستین کنفرانس طالبان با موضوع “جمعیت علما “افغانستان” روز پنجشنبه با حضور دانشگاهیان و کارشناسان آغاز شد. قرار است بزرگان قوم کابل به مدت سه روز برگزار شود.

تا به امروز، هیچ عکس زنده ای از طالبان در رسانه ها پخش نشده است و گمانه زنی های زیادی در مورد زنده بودن او وجود دارد یا خیر. حتی امروز پس از سخنرانی هبت الله آخوندزاده، برخی از کاربران افغان در شبکه های اجتماعی تردیدهایی در مورد اینکه آیا این رهبر طالبان است یا نه، ایجاد کرده اند.

به گزارش رسانه های محلی، رهبران طالبان وارد سالن سخنرانی سراج الدین حقانی، وزیر امور خارجه شدند و طالبان برای دقایقی در داخل حقانی توقف کردند.

آخوندزاده گفت: رهبری جامعه در دست دانشگاهیان است و اگر دانشگاهیان و دانشگاهیان متحد و امن باشند، اقتصاد کشور به خودکفایی می رسد.

وی با توجه به وضعیت بد اقتصادی در حال حاضر و اینکه چرا باید منتظر آمدن کفار باشیم، گفت: “تکیه به کمک های خارجی هرگز افغانستان را نجات نمی دهد.” چرا تاجران افغان در کشور خود مستقر نمی شوند؟

وی همچنین با اشاره به غیبت افغان ها از زمان روی کار آمدن طالبان به کشورشان بازگشته و زندگی آبرومندانه ای داشته اند، گفت: شما و خانواده تان در خارج از کشور هستید، چه کشور شریفی؟ “ما مخالفان خود را که مردم ما را می کشند و شکنجه می کنند می بخشیم. ما چیزی بر سر مردم نداریم. بیایید، اما بد نکنید، برنامه ریزی نکنید، زیرا اگر انجام دهید مجازات خواهید شد.”

رهبر طالبان تاکید کرد که به عنوان مقامات مسئول این سیستم، “ما دریافت کننده هستیم. استفاده از مردم، مقبره و مزار حنفی در این کشور.”

وی افزود که در گذشته، دانشگاهیان خواستار برگزاری نشست های تخنیکی در سطح ولایتی برای تغییر این روابط شده اند که به گفته او می تواند در کابل پایتخت برگزار شود. رهبر طالبان که مدتی است در قندهار بوده است، گفت که با پیوستن به هر جای کشور، چه در بدخشان و چه در بلوچستان، موافقت کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک کنفرانس خبری گفت که این نشست توسط اداره علمای افغانستان سازماندهی شده بود و در نهایت “آموزه های اسلامی” آن را تایید خواهد کرد. .

این جلسه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، اما در روز اول، صدای تیراندازی از همه جا شنیده شد. حدود 12000 نیروی امنیتی طالبان مسئولیت این نشست را بر عهده دارند.

به گفته مقامات طالبان، “دو مرد” در پشت بام یک ساختمان در نزدیکی جلسه مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و توسط نیروهای امنیتی طالبان کشته شدند.

مجاهد همچنین گفت که نیروهای طالبان به سمت مظنون تیراندازی کرده اند، “دور از صحنه”.

جبهه ملی آزادگان که به درگیری مسلحانه علیه طالبان مسئول حمله دیروز تبدیل شد. جبهه در یک بیانیه کوتاه گفت که نیروهای ویژه آن به آنها حمله کرده اند تا این گروه را نابود کنند. جزئیات بیشتری فاش نشد.

پیش از این نیز این گروه به تجمع طالبان در مراسم یادبود حمله کردند که سالگرد دومین رهبر طالبان کشته شد. داعش نیز مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

طالبان می گوید که حدود 3000 شرکت کننده از سراسر افغانستان به این کنفرانس دعوت شده اند.

هیچ خانمی به این جلسه دعوت نشد. عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر حکومت طالبان، گفت که زنان، مادران و خواهران علما در این نشست “سهیم” بودند.

چندین حزب سیاسی افغانستان از جمله «سنای اپوزیسیون» و جمعیت دولت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح الدین ربانی با برگزاری این کنفرانس مخالفت کردند و گفتند که طالبان با راه اندازی کنفرانس برای به رسمیت شناختن، به دنبال مشروعیت داخلی هستند. در سطح بین المللی

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود نیز چند بیانیه یهودی ستیزانه را منتشر کرده است که برگرفته از قرآن و روایات است و می گوید: «در هر فضایی پر از ترس و وحشت البته جمع بندی اوضاع را یک عالمانه می نامند. ملاقات یا اهالی راه حل بازی بیش نیست که در آن عالم کشور در چشم ملت به تمسخر گرفته شود.

در این بیانیه آمده است: «آزاری بیشتر از خود محوری و ظلم به حقوق شهروندان مظلوم و حمایت شده و گذاشتن آداب و رسوم قبیله ای در جای اسلام چیست؟»

پیش از این «کمیته مطالبات شیعیان در افغانستان» نیز خواستار درج مطالبات شیعیان شده بود.در برنامه این نشست.

حامد کرزی و عبدالله عبدالله هر دو در کابل در این نشست حضور نداشتند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا