علم و تکنولوژی

روشی برای پیش‌بینی مرگ ناگهانی قلبی

دکتر “رابرت وایس” (رابرت وایس)، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز گفت: “ما معتقدیم که این اولین بار است که نقص متابولیک قلبی در افراد با افزایش خطر زندگی مرتبط است. خطر آریتمی یا مرگ ناگهانی قلبی.” این می تواند راه را برای توسعه روش های کاملاً جدید درمان یا پیشگیری از آریتمی های جدی هموار کند.

در حال حاضر، روش اصلی پیشگیری از مرگ ناگهانی قلبی در افراد در معرض خطر، دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD) برای تشخیص و متوقف کردن قلب طبیعی است. این دستگاه به طور مداوم ریتم قلب را کنترل می کند و در صورت نیاز با ضربه الکتریکی ضربان قلب را به حالت عادی باز می گرداند. عمر باتری «دستگاه کاردیوورتر قابل کاشت» معمولاً پنج تا هفت سال است.

نحوه پیش بینی مرگ ناگهانی قلبی

دکتر جیک ساموئل، نویسنده اول این مطالعه و متخصص قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، می گوید: «در طول هفت سال، 60 تا 70 درصد از این دستگاه ها هرگز تخلیه نمی شوند. ما سالانه میلیاردها دلار خرج «دستگاه‌های کاردیوورتر قابل کاشت» می‌کنیم که کاشته می‌شوند و دارای خطرات رویه‌ای و پس از عمل هستند. برای جلوگیری از مرگ ناگهانی قلبی در افراد، نیاز به روش های غیر تهاجمی برای ارزیابی بهتر خطر برای کسانی که نیاز به دفیبریلاتور قلبی دارند یا ندارند وجود دارد.

در قلب 46 شرکت کننده، آدنوزین تری فسفات (ATP)، منبع شیمیایی اصلی انرژی سلولی، قبل از دریافت دستگاه کاردیوورتر قابل کاشت برای پیشگیری اولیه مورد بررسی قرار گرفت. دکتر پل باتملی، یکی از نویسندگان این مطالعه، از طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی (MRS) در جانز هاپکینز برای نظارت بر سطوح آدنوزین تری فسفات قلب در اسکنرهای MRI بالینی استفاده کرد تا مشخص کند که آیا افراد دارای اختلالات متابولیسم آدنوزین تری فسفات هستند یا خیر. برای شناسایی بیماران دریافت کننده دستگاه های کاردیوورتر قابل کاشت برای آریتمی های تهدید کننده زندگی، همه بیماران هر سه تا شش ماه یکبار به مدت 10 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که افراد با سطوح پایین آدنوزین تری فسفات قلبی در مقایسه با افرادی که متابولیسم آدنوزین تری فسفات طبیعی داشتند، سه برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناگهانی قلبی قرار داشتند.

یافته های این مطالعه در مجله “JCI Insight” منتشر شد.

46

دکمه بازگشت به بالا