علم و تکنولوژی

روشی جدید در شناسایی بیمارانی که بعد عمل جراحی درد شدید دارند

تکنونامه/ خراسان رضوی یک روش جدید توسعه یافته در دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا می تواند قابلیت اطمینان بیمارانی را که اغلب از درد پس از عمل رنج می برند، تعیین کند.

به گزارش مدیکال نت، این رویکرد به پزشکان اجازه می دهد تا داروهای مسکن بیشتری را در حین جراحی برای بیماران در معرض خطر تجویز کنند. این ممکن است به این معنی باشد که بیماران در طول بهبودی درد کمتری را تجربه می کنند و کمتر احتمال دارد علائم مزمن داشته باشند.

در یک مطالعه تجربی، تیمی از محققان نشان دادند که از روش‌های EEG می‌توان برای اندازه‌گیری فعالیت مغز در بیماران تحت عمل جراحی قفسه سینه (یک روش جراحی حیاتی برای دسترسی به قفسه سینه در حین جراحی) استفاده کرد.

قبل از جراحی، تیم موج آلفای بیمار (سیگنال مغزی از هشت تا 14 هرتز) را اندازه گیری کردند. سپس، بیش از 72 ساعت پس از جراحی، از بیماران خواسته شد تا درد خود را در مقیاس یک تا 10 ارزیابی کنند. محققان توانستند ارتباط واضحی بین موج آلفای بیمار و پاسخ درد نشان دهند. به طور خاص، محققان دریافتند افرادی که امواج آلفا کمتر از 9 هرتز دارند، بیشتر در معرض درد شدید پس از عمل بودند.

دکتر علی مظاهری، از مرکز سلامت مغز انسان و دانشکده پزشکی، گفت: تجربه درد پیچیده و موضعی است، اما واضح است که امواج آلفا شاخص قابل اعتمادی از شدت دردی است که فرد تجربه خواهد کرد. روانشناس دانشگاه برنز گفت. این امواج نشانگر زیستی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشکان قرار می دهد که می تواند برای جلوگیری از تبدیل شدن درد به یک مشکل به جای درمان آن پس از تثبیت و جدی و مزمن شدن آن استفاده شود.

این مطالعه توسط سامانتا میلارد، یکی از اعضای مرکز سلامت مغز انسان، با همکاری محققان دانشکده التهاب و سالمندان دانشگاه بیرمنگام و بیمارستان دانشگاه بیرمنگام انجام شد. این مطالعه شامل 16 بیمار بود که برای درمان سرطان ریه تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

امواج آلفای اندازه گیری شده قبل از جراحی را می توان با دقت 100% پیش بینی کرد زیرا بیمار نمره درد 7 از 10 یا بالاتر را پس از جراحی گزارش می دهد.

در حالی که کار بیشتری برای تعیین ماهیت دقیق ارتباط بین امواج آلفا و درد در حال انجام است، تیم بر این باور است که این ارتباط شامل مسیر خاصی در مغز به نام انتقال حسی از تالاموس، مغز میانی، برای اطلاعات حسی است.

فن گائو اسمیت، استاد علوم، مراقبت های ویژه و مدیریت درد در موسسه التهاب و سالمندان دانشگاه بیرمنگام گفت: موج آلفا واقعا منحصر به فرد و دقیق است. با استفاده از این رویکرد، می توانیم پیشرفت های واقعی در مدیریت درد داشته باشیم. نه تنها در جراحی، بلکه در درمان های دیگر مانند شیمی درمانی که به پزشک و بیمار حق انتخاب بیشتری می دهد.

بابو نادو، از موسسه التهاب و پیری دانشگاه و مشاور جراحی قفسه سینه، گفت: «درد مزمن برای بیمارانی که پس از جراحی درد حاد شدید را تجربه می‌کنند، نسبتاً رایج است.

این تحقیق توسط مرکز آزمایشی پزشکی سرطان تامین شده است. در مرحله بعد، تیم امیدوار است این روش را در گروه بزرگتری از بیماران آزمایش کند و به مطالعه رابطه بین امواج آلفا و چگونگی پردازش درد توسط مغز ادامه دهد.

در کارهای مرتبط، Impover Therapy، یک شرکت تولید مثل از دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه مریلند در بالتیمور، از این دارایی معنوی برای ایجاد درمان دیجیتال برای کاهش حساسیت و تسکین درد مزمن استفاده می‌کند. این شرکت قصد دارد گزینه‌های مدیریت درد مزمن خود را با ایجاد دستگاه‌هایی که می‌توانند حساسیت درد را اندازه‌گیری و اصلاح کنند، گسترش دهد.

این یافته ها در مجله British Journal of Anesthesia منتشر شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا