علم و تکنولوژی

روش جدید استفاده از امواج صوتی در درمان پارکینسون

محققان دانشگاه آمریکایی سلامت و علم اورگان (OHSU) روشی پیشرفته برای درمان ضربه های مغزی بر اساس استفاده از سونوگرافی (سونوگرافی) و در روش هایی که در جمجمه وجود ندارد، ابداع کرده اند.

این روش که “سونوگرافی متمرکز” نامیده می شود، بیش از هزار پرتو صدا را از طریق جمجمه می فرستد تا آسیب کوچکی به نقطه کانونی مغز وارد کند که باعث لرزش بیمار می شود. این روش که در سال 2016 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شد، می تواند بیماری پارکینسون را که با لرزش مشخص می شود نیز درمان کند.

یکی از جراحان مغز و اعصاب که این مطالعه را رهبری کرد، گفت که تمایل زیادی برای مشاهده این نوع درمان در بیماران مبتلا به ضربه مغزی وجود دارد. AHMAD M. RASLAN، جراح مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه اورگان، ایالات متحده، می گوید: «بیماران. [این روش را]آنها آن را دوست خواهند داشت و نتایج آن فوری خواهد بود.

دست دادن

در همین راستا، این مرد 73 ساله ساکن اورگان آمریکا اولین فردی است که در این ایالت با این روش رفتار می شود. دستش را به شدت تکان داد، نتوانست امضا کند و یک فنجان قهوه نوشید. اما زمانی که او در 30 مارس درمان جدیدی دریافت کرد، همه چیز به سرعت تغییر کرد. در حین درمان عده ای نیز ماجرا را از پنجره دیدند و زمانی که بیمار توانست دست راست خود را بالا بیاورد، موجی از شادی و تشویق در بین حاضران پدیدار شد; چون دیدند دوران پزشکی شروع شده است.

همسر بیمار نیز آن را «معجزه پزشکی» نامید. شایان ذکر است که در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا توسط دستگاه های “MRI” برای برش یا سوزاندن نقاط کانونی در مغز که باعث ایجاد این ضربه ها و ضربه های مغزی در فرد می شود، استفاده می شود. این روش نیازی به دسترسی به مغز با بریدن جمجمه ندارد. علاوه بر این، از فناوری‌های تابشی که قبلاً استفاده می‌شد، مانند گاما نایف (گاما نایف) استفاده نمی‌شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا