علم و تکنولوژی

زمان مراجعه به پزشک در آنفلوآنزا / احتمال افزایش موارد کرونا

یک متخصص اپیدمیولوژی ضمن تشریح آخرین روند شیوع کرونا و آنفولانزا در کشور، گفت: احتمال دارد تا پایان ماه جاری یا اوایل آذرماه شاهد افزایش مبتلایان به کرونا باشیم.

دکتر بابک عشرتی در گفت وگو با تکنونامه. وی در خصوص روند اپیدمی آنفولانزا در کل کشور گفت: باید توجه داشت که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کل کشور کاهش یافته است. ضمن اینکه در این فصل هم مثل هر سال موارد آنفولانزای ما زیاد شده است. بنابراین جدای از ویروس کرونا که البته کاهش یافته است، شاهد افزایش موارد آنفولانزا هستیم. تا بتوانیم در مورد اپیدمی آنفولانزا صحبت کنیم. البته این اتفاقی است که هر سال قبل از کرونا در کشور می افتاد. پس از شیوع ویروس کرونا، با توجه به هوشیاری و پیشگیری مردم، برخی از موارد آنفولانزا کاهش یافته است. در حال حاضر شاهد کاهش تعداد مبتلایان به کرونا و بروز آنفولانزا بوده ایم.

علائم آنفولانزا

وی افزود: بیشتر آنفولانزای همه گیر، سویه H1N1 و یک سویه قدیمی است. بنابراین در مرحله اول علائمی مانند تب، آبریزش بینی، سوختگی و گلودرد، در صورت آنفولانزا، سپس سرفه به تدریج ظاهر می شود و در صورت تشدید بیماری، علائم تنفسی شدیدتری نسبت به بیمار خواهیم داشت. در این شرایط نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

برای پیشگیری از آنفولانزا روی بهداشت دست ها تمرکز کنید

تا زمان برطرف شدن علائم در خانه بمانید

آقای عشرتی ادامه داد: در حوزه پیشگیری از آنفولانزا نیز همان اقداماتی که برای پیشگیری از ویروس کرونا انجام دادیم مانند استفاده از ماسک و شستن دست ها و … در پیشگیری از آنفولانزا موثر است. در عین حال تاکید می شود کسانی که به آنفولانزا یا ویروس کرونا مبتلا هستند تا زمانی که علائم دارند در خانه بمانند. زیرا در این صورت انتقال بیماری بسیار کندتر خواهد بود. معمولا دوره از بین رفتن علائم و ماندن در خانه در هر دو بیماری آنفولانزا و کرونا بین سه تا پنج روز است. علاوه بر این، تاکید بیشتری بر بهداشت دست در فصل آنفولانزا می شود.

در صورت ابتلا به آنفولانزا چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

این اپیدمیولوژیست درباره علائم خطرناک آنفولانزا گفت: مبتلایان به بیماری های عفونی مانند دیابت، سرطان و … یا سالمندان و زنان باردار به محض شروع علائم و بیماری ها به پزشک مراجعه کنند. و بازرسی شود؛ به طور کلی، هرکسی که احساس می کند علائمش بدتر می شود، مثلاً اگر دچار تنگی نفس، سرفه زیاد و تحریک پذیر هستند، باید به پزشک مراجعه کنند. در عین حال، جوانان و کسانی که شرایط خاص پزشکی ندارند باید در خانه استراحت کنند، از داروهای ساده مانند استامینوفن استفاده کنند و آب فراوان بنوشند.

آیا بین آنفولانزا و کرونا باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

عشراتی در خصوص مصرف آنتی بیوتیک در هنگام ابتلا به آنفولانزا و ویروس کرونا گفت: باید توجه داشت که آنفولانزا و ویروس کرونا از جمله بیماری‌های ویروسی هستند و آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ تاثیری روی آن‌ها ندارند. زیرا آنتی بیوتیک ها روی باکتری ها اثر می گذارند. بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک در بیماری های ویروسی توصیه نمی شود. زیرا نه تنها موثر نیست، بلکه می تواند مقاومت میکروارگانیسم ها را نیز افزایش دهد. بنابراین اگر عفونت دیرتر در بدن ایجاد شود، بدن به آنتی بیوتیک های ساده پاسخ نمی دهد و مجبوریم از آنتی بیوتیک های گران تری استفاده کنیم که عوارض بیشتری دارند.

وضعیت بیماری کرونا در کشور

وی در ادامه صحبت‌های خود درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور نیز گفت: تا آنجا که مشخص شد، ویروس غالب کرونا در کشور BA4 و BA5 است. البته اکنون نمونه برداری در کرونا کمی کاهش یافته است. در کل فکر می‌کنم کرونا به سمتی پیش می‌رود که موارد سبک‌تر و کمتر بستری شوند. البته ممکن است در پایان ماه جاری یا ابتدای آذرماه افزایش مبتلایان به کرونا داشته باشیم. از آنجایی که کل ایمنی ناشی از عفونت کرونا یا واکسیناسیون پس از یک دوره کاهش می‌یابد و حساسیت افراد به این بیماری افزایش می‌یابد و از آنجایی که ویروس همچنان در حال گسترش است و افراد همچنان در برابر عفونت آسیب‌پذیر هستند، ممکن است بخواهیم دوز عفونت را افزایش دهیم. تعداد مبتلایان به کرونا. اما این افزایش باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

عشرتی در خصوص انواع جدیدی مانند XBB و BFY که در برخی کشورها گزارش شده است، گفت: در مجموع سویه های جدید کرونا به گونه ای است که می توان گفت عمدتا مربوط به جاده بالایی است. بنابراین، خود بیماری خفیف‌تر خواهد بود، اما میزان انتقال بیشتر و در نتیجه مسری‌تر خواهند بود. الان در کشورمان هم همین مشکل را می بینیم، تعداد بستری ها کم می شود و از شدت بیماری کم می شود، اما مسری است.

توصیه هایی در مورد واکسیناسیون کرونا و آنفولانزا

وی تاکید کرد: در زمینه واکسیناسیون توصیه ما این است که زنان باردار، مبتلایان به بیماری های عفونی، سالمندان و کودکان مبتلا به بیماری های عفونی حتماً واکسن آنفولانزا را بزنند. معمولا تزریق واکسن آنفولانزا از هفته دوم آنلاین آغاز می شود و توصیه می شود در مهرماه واکسن آنفولانزا انجام شود اما اثربخشی واکسن تا بهمن و اوایل اسفند ادامه دارد. بنابراین توصیه می کنیم این گروه ها در برابر آنفولانزا واکسینه شوند. برای واکسن کرونا، پروتکل وزارت بهداشت را برای تزریق هشدار رعایت کنید. مثلاً واکسن چهارم باید به کسانی داده شود که 6 ماه از واکسیناسیون سوم گذشته است.

عشرتى ادامه داد: در زمینه مدرسه، دستور به اولیا و دانش آموزان مدرسه این است که اگر خود و دانش آموزان علائمی داشتند حتما در خانه بمانند. این امر در مورد دانش آموزان نیز صدق می کند و … تا زمانی که افراد علائم دارند باید در خانه استراحت کنند. این موضوع برای پیشگیری از شیوع بیماری مهم بوده و یک مسئولیت اجتماعی محسوب می شود.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا