عمومی

زمینه صادرات مرکبات و کیوی مازندران به کشورهای روسیه، چین و هند فراهم شد

وی گفت: تمامی سازوکارهای صادرات لیمو به چین اجرا شده است. وی افزود: صادرات مهمترین رسالت وزارت جهاد کشاورزی برای کسب ارز و رونق اقتصادی است.

وی با بیان اینکه در کنار تولید محصولات باغی سالم، راحتی صادرات را داریم، گفت: به این ترتیب بندر امیر آباد مازندران به عنوان قطب صادرات محصولات کشاورزی کشور در منطقه مورد حمایت قرار گرفته است. محموله های یارانه ای سوخت حمل و نقل هوایی نیز برای صادرات در نظر گرفته می شود.

وی گفت: مازندران ظرفیت بالایی برای صادرات گل و گیاه دارد و نمونه بارز آن تولید گل رز مرغوب است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توانایی های گل محمدی در شیب و ارتفاعات مازندران به ویژه منطقه 2 و 4 ساری گفت: در سفر رئیس جمهور به مازندران به وی پرداخته شد. توجه به کار کشاورزی استان و اعتبارات مهمی برای این بخش تخصیص داده شده است که در نظرسنجی ها درخواست شد. وی بر لزوم تولید نهال های گواهی شده تاکید کرد و گفت: 40 میلیارد اصله درخت از سفر رئیس جمهور مازندران در این امر است.

آقای برومندی سطح زیر کشت باغات حاصلخیز و غیربارور را سه میلیون هکتار معادل 17 هزار درصد تولیدات کشاورزی کشور دانست و گفت: 25 میلیون و 700 تن معادل 20 درصد کل تولید است. از بخش کشاورزی، محصولات باغی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مازندران گفت: بر اساس آمارهای متوسط، ارزش صادرات در چند سال گذشته حدود 4.6 میلیارد دلار مربوط به تولید محصولات باغی در سراسر کشور است.

به گفته برومندی، 37 درصد از اشتغال کشاورزی کشور در بخش باغبانی است که با اصلاح و جمع آوری مشاوره و با توجه به زیرساخت های موجود و حداقل سرمایه گذاری؛ بهبود 50 درصدی در شرایط فعلی دور از دسترس نیست.

باغ های درجه یک و مدرن در مازندران بسیار کم است

آقای حسن عنایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز افزود: در جلسه معاون باغبانی، معاون بهبود تولید سبزی، مدیر کشت و کار استان و اداره کشاورزی ایران در بابلسر گفت: مازندران کشاورزی نکته خاصی دارد. مزیت در تامین و تامین نیازهای غذایی کشور، همواره نیازمند حمایت و برخورداری از ویژگی های خاص ملی است.

وی با اشاره به تولید 7 میلیون و 5 میلیون تنی کشاورزی گفت: در حال حاضر با توجه به تغییرات اقلیمی، کشاورزی مازندران به طور جدی تحت تاثیر تولید مستمر، روش های نوین تولید با مدل های جدید قرار گرفته است. الگوهای کاشت ضروری است.

وی با اشاره به اینکه هنوز مزیت های محصولات کشاورزی و باغی مازندران مورد توجه قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: همچنان در تولید محصولات باغی و باغی استان خلاء وجود دارد.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه بذر و نهال به عنوان محور اصلی در تولید با مشکل مواجه است، به بذر و ارقام دقیق بذر نیاز داریم، با توجه به تغییرات اقلیمی این نیاز باید جدی گرفته شود.

آقای عنایتی در ادامه با بیان اینکه باید ارقام گیاهی در باغبانی مازندران اصلاح شود، بخش خصوصی و تحقیقات برای تنوع ارقام بیشتر تلاش کنند. ظرفیت و سلیقه بازار

وی با بیان اینکه در مازندران باغ های اولیه و مدرن بسیار اندک است، باید در فصل اعتبار به بهسازی باغ توجه ویژه ای شود، امروزه شرایط و هزینه های تولید با این ارقام به صرفه نیست.

48

دکمه بازگشت به بالا