علم و تکنولوژی

زوج‌های نابارور چگونه می‌توانند وام ۴ درصدی درمان دریافت کنند؟

اجرای سیاست جمعیتی یکی از دغدغه های جدی دولت در سال های اخیر در کشورمان بوده و یکی از نکات مهم در این زمینه بحث ارائه خدمات مناسب و ارزان به زوج های نابارور برای درمان است. مشکلی که در دستور کار جدی وزارت بهداشت قرار گرفته و در طرح هایی مانند گسترش مراکز درمان ناباروری، مدیریت بیمه ای خدمات درمان ناباروری و اعطای وام به زوج های نابارور خود را نشان داده است.

به گزارش تکنونامه، در حال حاضر حدود 40 مرکز دولتی درمان ناباروری در کشور وجود دارد و بر اساس اعلام وزارت بهداشت، پیش بینی می شود تا سال 1402 این تعداد به 45 مرکز افزایش یابد تا تمامی استان ها از خدمات دولتی درمان ناباروری برخوردار شوند. همچنین در بحث پوشش بیمه ای درمان ناباروری، بیمه و وزارت بهداشت وارد شدند و این خدمات در سطح بالایی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. لذا بر اساس ماده 43 قانون حمایت از خانواده و جوانان، بیمه خدمات باروری به عنوان یکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت پیشنهاد می شود، زیرساخت های خدماتی و قراردادهای بیمه پایه در اختیار دولت قرار می گیرد. مرکز ناباروری بر این اساس با حمایت دولت در زمینه تزریق اعتبار به بیمه سلامت، در پایان مرداد ماه سال 1400 در هیات وزیران تصویب شد که خدمات درمان ناباروری تحت پوشش بیمه ابتدای سال 1400 قرار گیرد.

بر این اساس شرکت های بیمه بر روی درمان زوج های نابارور تمرکز کرده و پوشش 90 درصدی را برای این حوزه ارائه می کنند. همزمان این پوشش بیمه ای در مراکز دولتی غیردولتی (دانشکده های جهادی) و مراکز خصوصی با پوششی متناسب با هزینه مراکز عمومی غیردولتی ایجاد شد.

چه خدمات درمانی ناباروری تحت پوشش بیمه است؟

طبق اعلام وزارت بهداشت، خدمات فعلی زوجین در سال، بسته به نیاز و نوع ناباروری شامل روش های کمک باروری ICSI یا IVF، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی واژینال یا شکم است. مجموعه خدمات در مرکز ناباروری توسط طرفین قرارداد انجام می شود، پوشش 90 درصدی درمان ناباروری، جراحی ناباروری مردان، درمان ناباروری مردان، PESA، تست TESE، بخشی از آزمایش ژنتیک در افراد مبتلا به آزواسپرمی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت

شرایط وام برای زوج های نابارور

یکی دیگر از اقداماتی که برای حمایت از زوج های نابارور در نظر گرفته شده است، ارائه تسهیلات برای هزینه های درمانی آنها است. بر اساس ابلاغیه وزارت بهداشت، از شهریور ماه سال 1398، بر اساس ماده 16 قانون بودجه، وزارت بهداشت و بانک مرکزی دستورالعملی را در خصوص اعطای تسهیلات و فعالیت از محل اعتبارات توزیع شده به بانک ها تعیین کرده اند. ارائه تسهیلات قرض الحسنه به زوج های نابارور.

البته شرایط بازپرداخت وام در قالب مقررات بانکی است. بر اساس این طرح تسهیلات درمان ناباروری به سه گروه از زوجینی که نیاز به درمان ناباروری دارند اعطا می شود. زوج هایی که نیاز به خدمات اهدایی دارند، زوج هایی که نیاز به استفاده از داروهای وارداتی دارند که بیمه نیستند و زوج هایی که حاملگی های پرخطر و گرانی دارند و نیاز به درمان IVF و ICSI دارند. بر این اساس متقاضی پس از دریافت معرفی نامه از مرکز ناباروری تحت درمان که به یکی از این موارد اشاره دارد، به دانشگاه علوم پزشکی محل سکونت خود مراجعه و اقدامات اداری برای وی انجام می شود. واجدین شرایط برای دریافت وام باید بیمه پایه داشته باشند. سایر شرایط مانند شرط زیر 45 سال، اتباع ایرانی و شرایط بانک اعم از ضامن و …. لازم به ذکر است حتی در صورت دریافت خدمات درمانی زوج نابارور در شهر دیگری، با دریافت توصیه نامه از مرکز درمان ناباروری، باید درخواست وام به معاونت آموزشی دانشگاه مسکونی ارائه شود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، کل اعتبار وام مشخص است و هر یک از زوجین تنها یک بار می توانند از این وام استفاده کنند. وظیفه معرفی متقاضیان به بانک فعال در محدوده کلی سهمیه استان و تعیین حدود فردی تسهیلات برای متقاضیان بر عهده کارشناسان وزارت بهداشت در معاونت علوم پزشکی است. دانشگاه. بازپرداخت تسهیلات حداکثر 60 ماهه (5 ساله) و نرخ کارمزد آن 4 درصد در سال می باشد.

لازم به ذکر است با توجه به ابلاغیه وزارت بهداشت برای ارائه این تسهیلات نیازی به دریافت پیش فاکتور بیمارستان یا تجهیزات از متقاضی نیست و بانک عامل موظف به رعایت سایر بانک های مرتبط می باشد. . قوانین و مقررات در اعطای وام. معرفی متقاضی به بانک عملیاتی همچنان بر اساس لیست انتظار بوده و مراحل دریافت وام طبق ضوابط بانک عملیاتی می باشد. لازم به ذکر است افراد پس از دریافت هر خدمت در سامانه بیمه و وام مربوطه وزارت بهداشت ثبت نام می کنند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا