علم و تکنولوژی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

تبخال تناسلی چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض افرادی که رابطه جنسی دارند، زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت عفونی و سریع HPV، ممکن است در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید قبل از رابطه جنسی، با واکسن HPV یا زگیل تناسلی نیز واکسینه شوید. در ادامه با این عارضه، علائم و نحوه درمان آن بیشتر آشنا خواهید شد:

تبخال تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی از طریق دهان نیز منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 نوع HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. هنگامی که دستگاه تناسلی شما با اندام تناسلی فرد دیگری که به HPV آلوده شده است، به زگیل تناسلی مبتلا می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما ممکن است هیچ علامتی مشاهده نکنید.

حتی اگر از کاندوم استفاده کنید یا با پیرسینگ رابطه جنسی نداشته باشید، ممکن است دچار راش شوید. زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه HPV ایجاد می شود که با سویه هایی که باعث ایجاد زگیل در دست ها یا سایر قسمت های بدن می شوند متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از عفونت ظاهر شود. علاوه بر این، زگیل تناسلی اغلب برای چشم انسان نامرئی است. آنها ممکن است بسیار کوچک، رنگی یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل رز باشد و ممکن است صاف یا کمی متورم در لمس باشد.

زائده ها ممکن است به صورت دسته های زگیل یا فقط زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • اندام تناسلی
 • کلیه
 • پاها
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر زگیل تناسلی را مشاهده نکنید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

زگیل تناسلی ممکن است در دهان، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه در مردان و زنان، لازم است با متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی مشورت شود تا از وجود این زگیل ها اطمینان حاصل شود. زیرا در برخی موارد اینها به اشتباه با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • معاینه بصری زگیل با ذره بین
 • نمونه برداری از ضمیمه ها تحت بیهوشی برای تشخیص ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی راحت تر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینات منظم قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی در مردان و زنان، علل، راه های انتقال و تشخیص می توانید به لینک های مربوطه مراجعه کنید.

ممکن است واژن و رحم با دستگاه معاینه شود یا پاپ اسمیر انجام شود و در صورت شک نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

همه افراد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV هستند. با این حال، خطر زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها چندین شریک جنسی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها سایر عفونت های مقاربتی دارند

تبخال تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی ممکن است بارها در زندگی خود دچار این عارضه شوید.

بنابراین، اگر می خواهید از سرایت ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که ارائه می کنید به ماهیت زگیل ها و محل آنها بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری فقط به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. برخی از درمان های این عارضه عبارتند از:

پماد یا محلول

برای از بین بردن زگیل تناسلی می توانید طبق تجویز پزشک مقداری دارو مصرف کنید. البته این داروها اغلب روش ارجح برای برداشتن زائده های اندام تناسلی زگیل نیستند و فقط برای زائده های کوچک و نرم استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • آندارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر زگیل تناسلی

برای رهایی از این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان یک درمان قطعی برای تسکین علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزر با تابش مستقیم تابش در زائده ها، بافت زگیل تخریب شده و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شود.

این روش چه به صورت زگیل بزرگ و چه بزرگ استفاده می شود و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

کریو، فریز یا منجمد کنید

بیشتر فیبی از نیتروژن مایع استفاده می کند که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد تا زگیل ها را خیس کند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها، زگیل ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است شامل درد و بثورات باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی با کوتر الکتریکی، از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها تحت بی حسی موضعی استفاده می شود و معمولاً در یک مفصل برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار نوک تیز سوزنی، بافت زگیل با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین می توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

سایر انواع HPV می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان دستگاه تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

منابع داخلی و خارجی:

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان، علت، نحوه انتقال و تشخیص

https://www.healthline.com/health/std/genital-warts#complications

دکمه بازگشت به بالا