علم و تکنولوژی

ساخت واکسن ایرانی کرونا «پاستوکوآد» در انستیتو پاستور

به گزارش شفاف، نتایج یک مطالعه اولیه بالینی واکسن پاستوآد (مبتنی بر آدنوویروس) انستیتو پاستور ایران در یکی از مجلات معتبر بین المللی منتشر شد.

واکسن کووید-۱۹ موجود در سرتاسر جهان مبتنی بر فناوری‌ها و روش‌های مختلفی است، از جمله واکسن‌های غیرفعال‌شده مانند Sinofarm، واکسن‌های mRNA مانند Pfizer، واکسن‌های پروتئینی مانند Novovacs و واکسن‌های مبتنی بر حامل‌های آدنوویروس مانند Astraznka. در ایران واکسن های تولید داخل بر پایه پروتئین های غیرفعال و واکسن هستند. انستیتو پاستور ایران علاوه بر پیوستن به انستیتو فینلا کوبا در پروژه واکسن پاستوکوکوس که دارای فناوری منحصربفرد پروتئین کونژوگه است، تولید واکسن Pastecoad بر پایه ناقل آدنوویروس را نیز در اکتبر 2016 آغاز کرد.

لازم به توضیح است که فناوری تولید واکسن مبتنی بر حامل‌های آدنوویروس که دارای ویژگی‌های مهمی مانند کارایی فوق‌العاده و همچنین امکان تولید سریع و طراحی مجدد است، در کشورهای بسیار کمی موجود است.

در طراحی واکسن Pastecoad با هدف تولید واکسن موثر، علاوه بر پروتئین اسپایک مورد استفاده در سایر واکسن‌های مشابه، از پروتئین نوکلئوکپسید کووید-۱۹ نیز استفاده شد. پس از انجام مراحل کنترل کیفی و آزمایشات بالینی شامل تعیین ایمنی زایی، تعیین ایمنی واکسن و تعیین اثرات حفاظتی و پیشگیرانه، مطابق با توصیه های سازمان غذا و دارو، مدارک مربوطه به سازمان غذا و دارو ارائه شد. مدیریت.

نتایج این مطالعه که اخیراً در مجله بین المللی Vaccine (1) منتشر شده است، نشان می دهد که واکسن توانایی تحریک سیستم ایمنی سلول های ویروس Quid-19 و همچنین تولید آنتی بادی های خنثی کننده در برابر سویه های Covid-19 را دارد. مانند خط ووهان. ، با لامبدا، دلتا و امیکرون. البته این اولین پروژه تولید واکسن کرونا در کشور است که قبل از درخواست مجوز کارآزمایی بالینی، مقدمات انتشار نتایج بالینی را فراهم کرد.

ایجاد زیرساخت برای تولید واکسن و دارو با استفاده از ناقل‌های آدنوویروسی و بومی‌سازی فناوری‌های ارزشمند در این کشور بسیار حائز اهمیت است، زیرا این دستاورد علاوه بر مزیت‌هایی مانند سهولت تولید انبوه و هزینه پایین تولید، می‌تواند به راحتی از بیماری‌ها پیشگیری و درمان کند. باید از انواع دیگر سرطان برای رفع نیازهای کشور در شرایط بحرانی و بحرانی بدون اتکا به کشورهای دیگر استفاده کرد.

لازم به ذکر است نتایج سومین کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکوکوس که سال گذشته توسط انستیتو پاستور ایران در هشت شهر کشور انجام شد، در یکی از معتبرترین مجلات بین المللی شناخته شده و خواهد بود. به زودی منتشر شد.

1. ارزیابی پتانسیل، سمیت و پیشگیری از واکسن PastoCoAd: هیپنوتیزم پیش بالینی و تطبیق با rAd5 S، rAd5 RBD-N و پروتئین dimeric-RBD SOBERANA.

دکمه بازگشت به بالا