علم و تکنولوژی

سرایت‌پذیری سویه جدید کرونا از دلتا پیشی گرفت

تکنونامه/ خراسان رضوی نشت های اخیر و شیوع کمی بیشتر از کووید دلتای مرتفع توجه برخی کشورها به ویژه بریتانیا را به خود جلب کرده است. بر اساس آخرین داده های دولت بریتانیا که این جهش را یک گونه بومی در این کشور توصیف می کند، 6 درصد از کل موارد جدید تولید مثل ژنتیکی در هفته آخر سپتامبر را تشکیل می دهد.

آژانس بهداشت کانادا نیز تایید کرد که این جهش به نام دلتا پلاس به کانادا سرایت کرده و در ماه جولای 9 مورد را شامل شده است.

کارشناسان می گویند در حالی که جهش ها ارزش ردیابی را دارند، مشخص نیست که آیا این زیرمجموعه دلتا به نام AY.4.2 به اندازه سویه دلتای اصلی نگران خواهد شد یا خیر.

AY.4.2 چیست؟

AY.4.2 آخرین جهش شناسایی شده در ویروس کووید 19 است که انتشار آن باعث جهش و هزاران نژاد می شود. گونه جدید برای اولین بار در ماه ژوئیه شناسایی شد و مشخص شده است که بر پروتئین های تحریک شده توسط برخی جهش های جدید تأثیر می گذارد. شاخه های گونه دلتا دو جهش در پروتئین های سنبله مانند دارند که به ویروس اجازه می دهد وارد سلول های خونی انسان شود.

این جهش‌ها که با نام‌های Y145H و A2222V شناخته می‌شوند، در گونه‌های دیگر نیز یافت شده‌اند که قدمت آنها به مراحل اولیه شیوع برمی‌گردد.

در حالی که کارشناسان می گویند که جهش در این پروتئین ها در گذشته نشان داده نشده است که مهاجرت را افزایش می دهد، آنها اذعان دارند که گنجاندن ویژگی های نوع دلتا می تواند به AY.4.2 مزایای مهاجرت بدهد.

استفن هاپتون کان، اپیدمیولوژیست دانشگاه بریتیش کلمبیا، گفت: ما واقعاً نمی دانیم فواید آن چیست و امیدواریم که سیستم ایمنی افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند را ترک نکند. این چیزی است که ما را بیشتر نگران می کند.

فرانسوا بالو، مدیر مؤسسه ژنتیک در دانشگاه لندن، تخمین می زند که AY.4.2 می تواند تا 10 درصد بیشتر از دلتای اصلی منتقل شود.

در ایالات متحده، AYs به عنوان یک نگرانی توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری فهرست شده است. در این زمان، نمی دانم پس از ترک سمت چه خواهد کرد.

در این زمان، نمی دانم که او پس از ترک سمت چه خواهد کرد.

او گفت: «AY.4.2 حدود 10 درصد بیشتر از دلتا نقل و انتقالات است. بنابراین کمی بدتر است، اما فاصله چندانی با دلتای مکونگ ندارد.

به نظر می رسد شیوع بیماری در طول دلتا تشدید شود

مطالعه ای که توسط موسسه تحقیقاتی لایبنیتز آلمان در 11 اکتبر منتشر شد نشان داد که سویه های دلتا پلاس در حمله به سلول های ریه و مقاومت در برابر درمان موثرتر هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که سویه های دلتا به ویژه در برابر ایمنی مونوکلونال مقاوم هستند که به جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان در کووید 19 کمک می کند.

با این حال، همان مطالعه نشان داد که ترکیبی از واکسن‌های Pfizer و Astrazenka می‌تواند محافظت قوی در برابر دلتا و AY.4.2 ایجاد کند.

محققان مؤسسه لایب‌نیتس در بیانیه‌ای اعلام کردند که ترکیب این دو واکسن می‌تواند از ایمنی قوی محافظت کند، به‌ویژه در برابر انواع مختلف سارس.

علائم دلتا پلاس چیست؟

علائم دلتا پلاس شبیه دلتا است و بیماران دلتا پلاس نیز علائمی مانند درد معده و استفراغ، بی اشتهایی، حالت تهوع، درد مفاصل و کاهش شنوایی را تجربه می کنند. Zoe Covid گزارش می دهد که علائمی مانند سردرد، آبریزش بینی و گلودرد در نوع دلتا نسبت به علائم رایج مانند سرفه، تب و از دست دادن بویایی یا چشایی شایع تر است.

دلتا پلاس در چه کشورهایی مشاهده می شود؟

بر اساس آمار منتشر شده، ویروس AY4.2 در 33 کشور جهان شناسایی شده است، اما بیشتر موارد در انگلستان است.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا گفت: ما همیشه به دنبال گونه های جدید هستیم. این شامل نسخه جدیدی از دلتا است که اکنون AY.4.2 نامیده می شود که در حال حاضر در دست توسعه است. در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم AY4.2 یک تهدید بزرگتر است. شاید دسته بعدی یا بیشتر باشد. بنابراین ما باید برای آنچه اتفاق می افتد آماده باشیم.

همچنین در بریتانیا و در کشورهایی از جمله هند، چین، ایالات متحده، سوئیس، ژاپن، پرتغال، لهستان، نپال، تایلند و روسیه یافت می شود.

ارجاع:

uk.news.yahoo.com

salon.com

metro.co.uk

statnews.com

cnbc.com

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا