عمومی

سریلانکا دست به دامن چین شد

به گزارش تکنونامه، سریلانکا در شرایط بسیار بحرانی قرار دارد. در اوایل ماه جاری، نخست وزیر ویکرمسینگه کشور را ورشکسته اعلام کرد. وی گفت: اقتصاد ما دچار سقوط کامل شده است.

اعلام فروپاشی اقتصاد سریلانکا بسیاری را شوکه کرد. پس از پایان جنگ داخلی خونین در سریلانکا در سال 2009، این کشور وارد دوره صلح و ثبات شد. تجارت در حال رونق است و گردشگران بین المللی در حال بازگشت به سواحل، استراحتگاه ها و باغ های چای کشور هستند. مجمع جهانی اقتصاد زمانی سریلانکا را ثروتمندترین اقتصاد جنوب آسیا نامید. کارشناسان درباره علل بحران در سریلانکا می گویند که حملات تروریستی در عید پاک 2019 و به دنبال آن اپیدمی کرونا به اقتصاد این کشور که عمدتاً به گردشگری وابسته است ضربه زده است.

از ماه مارس، مردم این کشور با خاموشی های منظم روز، افزایش قیمت سوخت و قیمت مواد غذایی و دارو مواجه شده اند. در 9 جولای، معترضان سریلانکا به کاخ ریاست جمهوری که هم دفتر رئیس جمهور و هم محل اقامت او است، حمله کردند. چند روز بعد راجاپاکسا با هواپیما از سریلانکا فرار کرد و به مالدیو رفت. روز جمعه، هام، رئیس پارلمان، استعفای راجاپاکسا را ​​پذیرفت و رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر، به عنوان رئیس جمهور موقت معرفی شد. گوتابایا راجاپاکسا در اواخر سال 2019 به قدرت رسید و پیش از آن وزیر دفاع در دولت برادرش بود. منتقدان او را به دلیل مدیریت نادرست اقتصاد و صرف مبالغ هنگفت برای ارتش مقصر می دانند.

همانطور که انتظار می رفت، اعتراضات با استعفای راجاپاکسا خاتمه نیافت، زیرا آقای ویکرمسینگه که نخست وزیر است و اکنون به عنوان رئیس جمهور موقت سریلانکا منصوب شده است، محبوبیتی در بین مردم ندارد. چندی پیش معترضان به دفتر وی حمله کردند.

گفته می شود اولین اقدام مسینکه به عنوان رئیس جمهور تلاش برای دریافت کمک مالی به ارزش 4 میلیارد دلار از چین برای حل مشکلات اقتصادی این کشور بود.

آقای Wickremesinghe تا زمانی که پارلمان رئیس جمهور جدید را انتخاب نکند، سمت رئیس جمهور را بر عهده خواهد داشت. طبق قانون، این فرآیند باید حداقل ظرف 30 روز انجام شود.

311311

دکمه بازگشت به بالا