علم و تکنولوژی

سفیدکننده‌های دندان مجاز یا غیر مجاز؟

تکنونامه/ خراسان رضوی دندان ها بافتی زنده و جزء ضروری بدن سالم هستند و نقش مهمی در جویدن، صحبت کردن و معاشرت دارند.

به گزارش سلامت نیوز، هر دندان از یک تاج، قسمت سفید دندان و ریشه، داخل لثه و خارج تشکیل شده است. سطح بیرونی تاج با ماده سختی به نام مینا پوشانده شده است که سخت تر از استخوان است و از بافت نرم تشکیل دهنده مینای دندان محافظت می کند.

در زیر پوست مینای دندان عاج (ماده ای زرد رنگ و استخوان مانند) وجود دارد اما به ندرت مینای دندان وجود دارد. اگر مینای دندان را در اثر ضربه، سایش یا پیری خارجی دندان از دست بدهید، عاج کم در معرض باکتری ها و سایر عواملی است که می تواند باعث آسیب شود. این بدتر شدن می تواند منجر به حفره ها و سایر مشکلات دندانی شود.

زرد شدن یا تیره شدن دندان ها با افزایش سن طبیعی است و این زمانی اتفاق می افتد که مینای دندان به طور طبیعی به مرور زمان از بین می رود و عاج پایینی برجسته می شود.

عوامل دیگر، از سیگار کشیدن گرفته تا نوشیدن قهوه و مصرف برخی داروها، می توانند لبخند شما را تیره کنند. لکه‌های ناشی از چای، نوشابه، تنباکو یا سایر غذاها و نوشیدنی‌های آلوده می‌توانند در طول زمان ایجاد شوند و بسیاری از افراد را وادار به سفید کردن لبخند خود برای بازگرداندن لطافت و سلامتی کنند، اما چه کسی باید از محصولات سفید کننده استفاده کند؟

دکتر آنجلا اوانسون، دندانپزشک خانواده در کلرادو گفت: «اگرچه تقریباً همه می توانند از محصولات سفیدکننده داروخانه استفاده کنند، اما برای همه مؤثر نیستند. این محصولات برای کسانی که لثه و دندان های سالمی دارند یا لکه های خفیفی روی دندان هایشان دارند بهترین انتخاب برای سفید کردن دندان ها هستند، اما کسانی که لکه های شدیدتری دارند ممکن است نیاز به نسخه داشته باشند.

دکتر توماس مک کارتی، دندانپزشک گفت: «در حالی که بیشتر محصولات سفیدکننده فروخته شده در داروخانه ها برای استفاده بی خطر هستند، شما باید استفاده از آنها را متوقف کنید. به عنوان مثال، زنان باردار که دارای بیماری لثه، پوسیدگی و دندان های حساس هستند، نباید از سفید کننده های خودسرانه استفاده کنند. علاوه بر این، کودکان نباید از محصولات سفید کننده استفاده کنند.

مک کارتی گفت: اساساً محصولات سفید کننده برای افرادی طراحی شده اند که دندان های سالمی دارند و می خواهند کمی آنها را سفید کنند.

اگر می خواهید از محصولات خانگی برای سفید کردن دندان استفاده کنید، محصولات معتبری را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که ایمنی و اثربخشی آنها آزمایش شده است.

شاید داشتن یک لبخند سفید روشن زیبا باشد، اما سلامت دندان مهمتر است. توصیه می شود هر 6 ماه یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا