علم و تکنولوژی

“سل” همچنان جولان می‌دهد – تکنونامه

تکنونامه/خوزستان متخصصان بیماری های عفونی بیان کردند: افزایش سل مقاوم به دارو در دنیا یک معضل و چالش بزرگ در سال های اخیر است و گفت: برخی از سل های مقاوم به دارو به هیچ درمانی پاسخ نمی دهند که باعث می شود دنیا نتواند به هدف برسد. کنترل سل.”

دکتر فرید یوسفی وی در گفت وگو با تکنونامه با اشاره به روز ملی مبارزه با سل (3 آنلاین) اظهار کرد: سل یک بیماری است که توسط میکروب ها ایجاد می شود. این بیماری عمدتاً از طریق تنفس منتقل می شود.

وی افزود: سل انواع مختلفی دارد و می تواند بسیاری از اعضای بدن را درگیر کند. سل گوارشی، سل مغزی، سل مجاری ادراری و دستگاه تناسلی، سل ریوی و سل استخوانی برخی از انواع سل هستند، اما معمولا اکثر بیماران مبتلا به سل ریوی هستند که از راه های تنفسی و هوایی منتقل می شود.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: علائم این بیماری در هر جایی ظاهر می شود اما سل ریوی علائم مشترکی مانند تب طولانی مدت، کاهش وزن تدریجی، ضعف، بی حالی، خستگی مفرط، بی اشتهایی و تعریق دارد. خیلی زیاد اتفاق افتاد علامت اصلی این بیماری سرفه چند هفته یا چند ماهه است و اگر بیماری به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود پیشرفت کرده و قسمت های زیادی از ریه ها درگیر می شود و باعث افزایش علائم بیمار می شود.

سل نهفته ممکن است برای چندین سال علائمی را نشان ندهد

آقای یوسفی با بیان اینکه افراد دو نوع سل ضعیف و فعال دارند، گفت: در بسیاری از مواقع ممکن است سل وارد بدن شود اما تا مدت ها هیچ علامتی از خود بروز نمی دهد. دوره نهفتگی بیماری به عوامل مختلفی از جمله سیستم ایمنی بدن، نوع تغذیه و استرس بستگی دارد و ممکن است سال ها بدون نشان دادن علائم ادامه یابد. به خصوص در کشورهایی که سل یک بیماری شایع و گسترده است، ممکن است افراد از دوران کودکی به سل مبتلا شوند و این بیماری به شکل خفیف ظاهر شود و سال ها بعد دوباره ظاهر شود که به آن سل ثانویه می گویند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز جندی شاپور افزود: سل می تواند همه گروه های سنی را درگیر کند اما در جوامعی که شیوع آن زیاد است و بیماری بروز می کند سن مشارکت کمتر است.

وی در خصوص نحوه پیشگیری از سل افزود: واکسیناسیون علیه سل می تواند از بروز سل شدید جلوگیری کرده و مرگ و میر ناشی از سل را تا حد زیادی کاهش دهد اما باز هم نمی تواند به طور 100 درصدی از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: پرهیز از تماس با بیماران بیمار یا مشکوک، استفاده از ماسک در مراقبت از این بیماران و رعایت آداب تنفسی از دیگر راه های مهم پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی از جمله سل است.

در سال 2020، 10 میلیون نفر به سل مبتلا خواهند شد

آقای یوسفی با اشاره به وضعیت اپیدمی در ایران گفت: سل یکی از بیماری های منشأ ایران بوده و هنوز هم این بیماری در دنیا در حال گسترش است. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که تنها در سال 2020، حدود 10 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد 1 میلیون و 1 میلیون نفر کودک هستند. امسال حدود یک و نیم میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

دنیا در کنترل سل موفق نبوده است

این متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: در سطح جهان سل سیزدهمین عامل مرگ و میر و دومین عامل مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی است، بنابراین با وجود اینکه این بیماری چندین دهه است که وجود دارد اما دنیا در کنترل سل موفق نبوده است. به هدف رسیدن.

موارد سل مقاوم به درمان رو به افزایش است

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: سازمان جهانی بهداشت کنترل بسیاری از بیماری ها از جمله سل و مالاریا را هدف گذاری کرده است که این سازمان اذعان دارد هنوز به هدف سل نرسیده است. هدف‌گیری منطقه‌ای کشورها، تشخیص و درمان به موقع برای کنترل این بیماری بسیار مهم است، مشکلات در این زمینه و افزایش سل مقاوم به دارو بر عدم موفقیت کنترل بیماری تأثیر گذاشته است.

وی بیان کرد: در سال های اخیر افزایش سل مقاوم به درمان مشکلات و چالش های بزرگی بوده است. برخی از انواع سل که به درمان مقاوم هستند به هیچ درمانی پاسخ نمی‌دهند و باعث می‌شوند دنیا در رسیدن به هدف کنترل سل ناکام بماند.

آقای یوسفی در خصوص روند درمان سل گفت: اکثر موارد سل در صورت تشخیص به موقع در عرض چند ماه قابل درمان است، اما درمان سایر انواع سل دشوارتر و طولانی تر است و پاسخ به درمان می باشد. کمتر است.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: در صورت تب طولانی مدت، کاهش وزن بدون اطلاع از علت، ضعف طولانی مدت و به خصوص سرفه ای که بیش از 2 هفته طول می کشد، باید این علائم را به سرعت به پزشک مراجعه کرد زیرا در اوایل در مراحل سل، قابل درمان تر است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا