علم و تکنولوژی

سیگار‌های الکترونیکی التهاب بدن را افزایش می‌دهند

محققان دریافته اند که استفاده روزانه از سیگارهای الکترونیکی می تواند خطر التهاب را در بسیاری از سیستم های بدن افزایش دهد.

محققان دریافته‌اند که سیگارهای الکترونیکی التهاب را در مسیرهای پاداش مغز افزایش می‌دهند و این اثرات نیز بر اساس طعم سیگارهای الکترونیکی متفاوت است.

مطالعات همچنین نشان داده اند که سیگارهای الکترونیکی ممکن است بر واکنش اندام های مختلف به عفونت هایی مانند کرونا تأثیر بگذارد.

مطالعات اخیر در مورد استفاده کوتاه مدت VIP با غلظت کم نیکوتین تغییرات التهابی در ریه ها، مغز و قلب را نشان داده است.

مطالعه حاضر اثرات اضافی قرار گرفتن در معرض آئروسل سیگار آئروسل را بر اندام های مختلف موش نشان می دهد. همچنین ارزیابی می کند که طعم خاص سیگارهای الکترونیکی چگونه در چنین تأثیری نقش دارد.

دکتر لورا کروتی الکساندر، محقق ارشد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، گفت: «این مطالعه آنچه را که ما قبلاً در مورد تنباکو می‌دانیم تأیید می‌کند.

در این مطالعه، محققان موش ها را سه بار در روز به مدت 60 دقیقه به مدت یک تا سه ماه در معرض ذرات معلق در هوا قرار دادند.

محققان تعدادی از نشانگرهای التهابی پرخطر را شناسایی کرده اند که بیشتر در مغز هستند.

آنها تغییراتی را در بیان ژن در مغز مرتبط با تحریک و پردازش پاداش کشف کردند. این تغییرات ممکن است با رفتارهای اعتیادآور، اضطراب و افسردگی همراه باشد که منجر به افزایش مصرف مواد و اعتیاد شود.

نمونه های روده همچنین بیان بیماری التهابی روده را نشان دادند که ممکن است نشان دهنده افزایش خطر بیماری گوارشی باشد.

در مقابل، کاهش سطح التهاب در بافت قلب مشاهده می شود. نویسندگان معتقدند که این ممکن است نشان دهنده سرکوب سیستم ایمنی باشد و قلب را مستعد ابتلا به عفونت ها کند.

در این مطالعه، قلب موش‌هایی که در معرض آئروسل‌های نعناع قرار گرفتند، نسبت به موش‌هایی که در معرض آئروسل‌های انبه بودند، به اثرات ذات‌الریه باکتریایی حساس‌تر بود.

دکتر کروتی الکساندر گفت: «این به ما نشان می دهد که مواد شیمیایی طعم دهنده خود باعث تغییرات پاتولوژیک می شوند.

وی گفت: یافته‌های این مطالعه به وضوح نشان می‌دهد که تمام دستگاه‌های سیگار الکترونیکی باید لوازم الکترونیکی و طعم آن را بررسی کرد تا اثرات آن بر بدن مشخص شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا