علم و تکنولوژی

شهریاری: بعد از ۴۳ سال در تامین بسیاری از داروهای معمولی مشکل داریم

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه پس از ۴۳ سال برای اولین بار بسیاری از داروهای رایج و جهانی با کمبود مواجه شدند.

به گزارش تکنونامه، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیته بهداشت و درمان در خصوص بررسی مدیریت زنجیره تامین و توزیع دارو و علل بروز بیماری، اظهار کرد: کمبود اخیر در کشور (گزارش دوم اجرای طرح دروار): اجرای واقعی قیمت دارو، واگذاری یارانه به زنجیره و مردم، عدم افزایش پرداختی بیماران، توسعه صادرات، سرکوب انسان قاچاق؛ اصلاح الگوی مصرف و کاهش فروش رایگان دارو از جمله دلایل اجرای طرح دارو است.

وی ادامه داد: در کنار آن اجرای این برنامه با چالش های مختلفی از جمله کمبود بودجه برای سازمان ها و گروه های بیمه گر، عدم اطلاع رسانی و آموزش های مناسب، کمبود بودجه همراه است. بیمه هایی مانند شهرداری، سد و سیما به عدم تعیین پزشک و مراکز درمانی فاقد قرارداد با بیمه پایه و کمبود نقدینگی در صنعت دارو اشاره می کنند.

رئیس شورای بهداشت و درمان با اشاره به نامه رئیس جمهور در خصوص مشکل کمبود دارو گفت: 13 نامه با مقامات مختلف از جمله روسای نیروهای مسلح دریافت شد. در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا دائماً این نکته در مورد کمبود دارو مطرح شد که متاسفانه بعد از 43 سال برای اولین بار داروی رایج و بسیاری از مردم دنیا با کمبود مواجه هستند.

وی با انتقاد از تغییر چهار مدیر اخیر در سازمان غذا و دارو افزود: باید یک میلیارد دلار به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یابد. این کار در شهریور انجام شد و 500 میلیون دلار دیگر نیز پیش بینی می شد که متأسفانه سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی این کار را انجام ندادند.

شهریاری افزود: در این مقطع زمانی شاهد فعالیت اسنپ در حوزه پزشکی هستیم که زیر نظر وزارت حراست نیز فعالیت می کند. علاوه بر این، داروهایی که در بازار موجود نیستند در ناصرخسرو چند برابر قیمت به فروش می رسند، هرچند که منشاء آن داروها هنوز بحث برانگیز است.

رئیس هیئت بهداشت و درمان شورای اسلامی همچنین گفت: برخی از شرکت ها برای افزایش قیمت محصولات را نگه داشته اند. تولید را خیلی گران کرده اند. قوه قضائیه باید با این شرکت ها برخورد جدی کند زیرا این اقدام باعث می شود ارز زیادی صرف واردات شود در حالی که نیازی به ارز بیشتری به این حوزه نداریم.

آقای شهریاری در پایان با بیان اینکه بر اساس مصوبه مجلس شورای ملی، قیمت دارو نباید افزایش یابد، اما اجرایی نمی شود، گفت: قیمت دارو نباید افزایش یابد. دولت قادر به انجام این وظیفه نیست و اکنون با چالش هایی روبرو هستیم. نیاز به ایجاد کمپ برای حل مشکل دارو و تجهیزات پزشکی.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا