علم و تکنولوژی

شهر گمشده آتلانتیس آتش افسانه‌ای خطرناک را شعله‌ور کرد

پریسا عباسی: اگرچه داستان آتلانتیس برای اولین بار 2300 سال پیش گفته شد، اما قابل توجه است که این داستان هزاران سال به طول انجامیده است.این داستان که ظهور و سقوط یک تمدن بزرگ و باستانی را روایت می کند، اولین بار توسط افلاطون بیان شد. سپس تفسیرهای بی شماری آورد.

بسیاری از نسخه های این داستان جالب و سرگرم کننده بوده اند، اما هیچ کدام به اندازه آخرین سریال نتفلیکس یعنی Apocalypse Ancient بحث برانگیز نبوده اند.

گراهام هنکوک، نویسنده سریال، می گوید که پس از سیل ناشی از برخورد یک ستاره دنباله دار به زمین، فرهنگ غنی و پیچیده ای از بین رفت و این فاجعه الهام بخش افسانه آتلانتیس بود.

بیشتر بخوانید:

به گفته هنکاک، بازماندگان این فاجعه در سراسر جهان پراکنده شدند. دنیایی که فقط شکارچیان ساده با هم زندگی می کنند. این بازماندگان علم، فناوری، کشاورزی و معماری باشکوه را برای دیگران به ارمغان آوردند. او مدعی شد که ما همه چیز را مدیون این مردم خداپرست هستیم.

ایده ای که بسیاری از مردم آن را پوچ و حتی خنده دار می دانند.

هنکاک که دهه هاست در کتاب های خود این ایده ها را ترویج می کند، می گوید که باستان شناسان عمداً دیدگاه این تمدن را پنهان کرده اند و علمای عمومی را به نگرش “بسیار تدافعی، متکبرانه و مشکوک” متهم می کند.

این ادعاهای قوی این سریال را در صدر برنامه های با بیشترین بیننده در دو سوی اقیانوس اطلس (با اشاره به اروپا و آمریکا) قرار داده است. و این باعث ناراحتی باستان شناسانی می شود که ادعاهای مطرح شده در این سریال را محکوم می کنند و می گویند که سریال آخرالزمان باستان به دلیل شواهد کمی که برای ادعاهای بزرگ خود دارد به نوعی نظریه های توطئه را با علم ترویج می کند.

شهر گمشده آتلانتیس باعث آتش سوزی خطرناکی شد

گراهام هنکوک، فردی که نظریه اش در مورد آتلانتیس جنجال زیادی به پا کرد

فلینت دیبل، باستان شناس دانشگاه کاردیف، نظریه اصلی هنکاک را “ایده ای اشتباه” توصیف کرد. وی با بیان اینکه باستان شناسان از او متنفر نیستند، هفته گذشته در مقاله ای که در The Conversation منتشر شد، گفت: به عبارت ساده، ما کاملاً معتقدیم که او اشتباه می کند.

این مقایسه جالب است و مشکلات زیادی را ایجاد می کند که اساسی ترین آنها یک سوال ساده است: چرا داستان آتلانتیس – در مقایسه با دیگر افسانه های باستانی – محبوبیت خود را برای مدت طولانی حفظ کرد؟ جذابیت اصلی این داستان چیست؟

برای پاسخ به این سوال، فقط باید به آثار تالکین، سی‌اس لوئیس، اچ‌پی لاوکرافت و دیگر نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی نگاهی بیندازیم، که همگی این افسانه را به طرز غیرقابل مقاومتی الهام‌بخش می‌دانستند.

ادعا می شود که یک توهین نژادی است

البته هنکاک اولین کسی نبود که این نظریه را مطرح کرد که نابودی این تمدن شگفت انگیز به شکوفایی فرهنگ ها در سایر نقاط جهان منجر شد. در سال 1882، ایگناتیوس دانلی، سناتور و نویسنده آمریکایی کتابی با عنوان آتلانتیس: جهان قبل از طوفان نوح منتشر کرد. او در این کتاب از فرهنگ بلند و پیچیده ای یاد می کند که در اثر سیل 10000 سال پیش از بین رفته است و ادعا می کند که بازماندگان این تمدن در سراسر جهان پراکنده شدند و راز آن را به ساکنان سایر نقاط جهان دادند. کشاورزی و معماری که این تئوری را آموزش دادند آشنا به نظر می رسد.

سپس نوبت به نازی ها رسید. بسیاری از مردم به این نظریه سوگند یاد می کنند که مردم نژاد برتر نوردیک، که سفیدپوست هستند و به آنها “خون خالص و پاک” می گویند، از آتلانتیس آمده اند. بنابراین در سال 1935، هیملر یک واحد SS به نام Ahnenerbe – یا اداره میراث اجدادی – تأسیس کرد تا دریابد که مردم آتلانتیس پس از اینکه سیل سرزمین آنها را ویران کرد به کجا ختم شدند.

این تا حدی توضیح می دهد که چرا افسانه های باستانی تمدن های گمشده بسیار مهم هستند. این داستان یک داستان اساسی از هبوط و فرود است که می توان آن را بازگو کرد و به طرق مختلف از آن استفاده کرد. افلاطون قصد داشت داستان خود را یک اسطوره باشد. آتلانتیس توسط خدایان که به خاطر غرور ساکنانش عصبانی بودند نابود شد. به عبارت دیگر منظور او این است که زیاد به خود مغرور نشوید.

اما هنکاک، که خود را یک روزنامه‌نگار توصیف می‌کند – برای اینکه دانشمند خوانده نشود، داستان را به سطح بحث‌برانگیز جدیدی می‌برد. وی گفت: بازماندگان سیل و طوفان خالق و خالق آثار برجسته تمدن های دیگر از مصر تا مکزیک و از ترکیه تا اندونزی هستند.

به گفته دیبل، این ادعا مفهوم برتری سفیدپوستان را تقویت می کند. او گفت: «آنها مردم بومی را از میراث غنی خود می گیرند و در عوض به افراد خارجی یا سفیدپوستان اعتبار می دهند. به طور خلاصه، آنها نظریه “علم نژادی” را ترویج می کنند که منسوخ و منسوخ شده است.”

در مورد مکان احتمالی آتلانتیس اصلی، گمانه زنی های جدی در جزیره یونانی سانتورینی وجود دارد و علت اصلی این رویداد فوران آتشفشانی است.

در حالی که مجموعه «آخرالزمان باستان» نشان می دهد که این ویرانی 12000 سال پیش رخ داده است، اکثر طرفداران دیدگاه مخالف معتقدند که زمان این رویداد حدود 1630 قبل از میلاد و بدترین فوران آتشفشانی در تاریخ بشر بوده است. جزیره سانتورینی در این انفجار سونامی عظیمی رخ داد و خاکستر روی زمین افتاد.

این واقعه فاجعه ای بود که حتی پس از 1000 سال و در زمان افلاطون به یادگار ماند. افلاطون معتقد بود که این تمدن از تمدنی آمده است که او آن را آتلانتیس می‌نامد، اما نمی‌دانست که توصیف کوتاه او از تمدن از دست رفته قدرت و درگیری آن زمان را منعکس می‌کند.

منبع: نگهبان

5858

دکمه بازگشت به بالا