علم و تکنولوژی

ضرورت تزریق دزهای بوستر واکسن کرونا / اشتباه محض عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شرایط چهارمین واکسیناسیون کرونا گفت: اکنون کرونا در کشور کنترل شده است اما کنار گذاشتن دقیق پروتکل‌های بهداشتی اشتباه است. ”

دکتر علیرضا ناجی در گفت وگو با تکنونامه وی در خصوص وضعیت کرونا در کشور گفت: خوشبختانه وضعیت فعلی بیماری در کشور راحت است. البته الان در همه جغرافیاها به جز مناطقی در آفریقا و آمریکا که مقداری افزایش یافته است، در سایر مناطق جغرافیایی که همان ایران است، این بیماری کاهش یافته است. به طوری که تعداد موارد ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته است و در حال کنترل بیماری 19 هستیم.

شانس خوبی برای واکسیناسیون دوزهای تقویت کننده کرونا

وی گفت: هم واکسن کرونا در کشور تزریق شده و هم ششمین پیک اومیکرون پشت سر گذاشته است. لازم به ذکر است که اکنون زمان مناسبی برای افزایش دوز تقویت کننده واکسن کرونا است.

منجی ادامه داد: در حال حاضر در کشور ما بر اساس آمارهای موجود، تقریباً 69 درصد جمعیت دو بار واکسن کرونا و واکسن سوم با 33 درصد از جمعیت کشور واکسینه شده اند. این در حالی است که سطح واکسن سوم در سراسر کشور باید به بالای 70 درصد برسد تا در صورت تشدید شیوع بیماری عروق کرونا ویروس همچنان بتوان 19 بیماری عروق کرونا ویروس را از نظر عوارض، مرگ و میر و مرگ و میر کنترل کرد. موج 6.

شیوع کرونا در کشور کم

وی افزود: در حال حاضر وضعیت کرونا در کشور بسیار خوب است، زیرا شیوع این ویروس بسیار کم است و فرصت بسیار خوبی برای کسانی است که بار اول و دوم واکسینه نشده اند و افرادی که واکسینه شده اند. برای دومین بار.» برای تکمیل سومین هم زمان موضوع واکسیناسیون چهارم نیز گزارش شد به ویژه سالمندان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف و باید از شرایط به اندازه کافی استقبال شود و افراد به طور کامل واکسینه شوند.

ناجی گفت: نتایج واکسیناسیون دیده شده است و در اثربخشی واکسن شکی نیست. با حقایق علمی موجود، هیچ شکی در اثربخشی واکسن وجود ندارد. اگر برای سومین بار در سراسر کشور واکسینه می شدیم بیش از 70 درصد نفس می کشیدند.

تهدید 5 تا 8 درصدی کرونا

وی افزود: برخی تخمین ها حاکی از آن است که ممکن است بین پنج تا هشت درصد ناهنجاری های کرونا وجود داشته باشد که مطمئناً درصد بالایی نیست، اما با فشار دادن دوز تقویت کننده با این اتفاق می توان مطمئن بود که اتفاق بدی در جامعه رخ خواهد داد. گفت. هیچ اتفاقی نیفتاد، کشورهایی مثل آلمان و انگلیس بیش از 70 درصد واکسن سوم را دریافت کردند، در کشور ما حدود 33 درصد و در آمریکا حدود 33 درصد واکسن سوم را دریافت کردند.

ناجی افزود: شاخصی وجود دارد که مرگ و میر کووید را در مجموع عفونت های شناخته شده نشان می دهد که در کشورهایی مانند آمریکا و کشور ما بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و انگلیس است که دوز سوم خود را داده اند. بنابراین، استفاده از این فرصت و اطمینان از ضربه سوم بسیار مهم است. دوز چهارم به افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند داده می شود. تا جایی که امکان دارد سطح پوشش ایمن سازی را در دانش آموزان افزایش دهید تا اگر اتفاقی افتاد و تغییر کرد، احساس راحتی بیشتری کنیم.

امکان واکسیناسیون سالانه کرونا

وی درباره برنامه وزارت بهداشت برای واکسیناسیون مجدد همه ایرانیان در سال جاری، گفت: با توجه به شرایط بیماری و اینکه پیش بینی می کنیم این بیماری از بین نمی رود، از دنیا برو و باش. تبدیل شده است، این واکسن ສາມາດມີປະສິດທິພາບ.” ມັນມີຕົວແປຈາກ BA1 ເຖິງ BA5 ນັບຕັ້ງແຕ່ Omicron ມາຮອດ. ໃນບາງປະເທດເຊັ່ນ: ສະຫະລັດແລະອາຟຣິກກາ, ບ່ອນທີ່ພວກເຮົາກໍາລັງພົບເຫັນການລະບາດຂອງພະຍາດ, ມັນແມ່ນຍ້ອນການປະກົດຕົວຂອງ subvariant emicron ທີ່ເອີ້ນວ່າ BA2.12, ເຊິ່ງໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນໃນສະຫະລັດແລະເພີ່ມສະຖິຕິ. ໃນອາຟຣິກາ, ປະເພດຍ່ອຍ BA4 ແລະ BA5 ຍັງໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນເລັກນ້ອຍ. ດັ່ງນັ້ນສິ່ງເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນການປ່ຽນແປງ. ການປ່ຽນແປງເຫຼົ່ານີ້ເກີດຂື້ນໃນ corona ແລະ corona ບໍ່ໄດ້ຖືກໂຍກຍ້າຍ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຄວາມປອດໄພຂອງຢາວັກຊີນແມ່ນບໍ່ຖາວອນ. ສະນັ້ນ ເບິ່ງຄືວ່າພວກເຮົາເຮັດກັບໄຂ້ຫວັດໃຫຍ່ຄືກັນ ແລະ ما افراد در معرض خطر را واکسینه می کنیم، همین اتفاق باید برای کرونا رخ دهد تا زمانی که کرونا موضعی و کنترل شود، فقط کسانی که در معرض خطر هستند باید واکسینه شوند.

ناجی گفت: بدیهی است که این تصمیمات بستگی به اتفاقات آینده دارد. آیا هر سال مانند آنفولانزا تغییر می کند؟ اینها سوالاتی است که آینده به ما پاسخ خواهد داد و ما بر اساس آنها و اقدامات بهداشتی خود تصمیم خواهیم گرفت.

چهارمین شرایط تزریق کرونا

وی در خصوص شرایط چهارمین واکسیناسیون کرونا گفت: کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در این زمینه دارند. به عنوان مثال، برخی از کشورها برای بار چهارم افراد بالای 55 سال را ملزم می کنند که واکسینه شوند.به طور کلی، افراد مسن، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بار چهارم واکسینه شوند تا سیستم ایمنی ایمن حفظ شود. . فاصله واکسیناسیون سوم و چهارم بستگی به نوع واکسن دارد، اما معمولاً گفته می شود که پس از واکسیناسیون سوم، حداقل 4 ماه، می توان برای بار چهارم واکسن زد. برخی کشورها همچنین قصد دارند تزریق چهارم را برای پرسنل پزشکی داشته باشند.

ناجی با بیان اینکه مطالعات نشان داده است که دوز چهارم واکسن کرونا می تواند موثر باشد، گفت: هر اقدام بهداشتی که بتواند اندکی وضعیت را بهبود بخشد، اقدامات بهداشتی خوب است. مطالعات نشان داده است افرادی که چهارمین واکسن کرونا را دریافت می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.این بیماری سه برابر بیشتر از افرادی است که سه بار واکسینه شده‌اند.

زمان پایان شیوع

ناجی گفت: “اپیدمی ها در هیچ کجا دیده نمی شوند و همه گیری ها در حال گسترش هستند.” از این رو اپیدمی ها در سراسر جهان گسترش نیافته اند، اما به جرات می توان گفت که بسیاری از کشورها وارد مرحله کنترل جهانی شده اند. و دیگر مجبور نیستیم چنین جوامع و گروه هایی را منتقل کنیم. در بسیاری از کشورها، میزان حمله یا R0 کمتر از یک است که به این معنی است که بیماری تحت کنترل است. در کشور ما نیز به نظر می رسد اپیدمی ها کنترل شده است. وقتی بیماری همه گیر شود، می توانیم از پایان یک اپیدمی صحبت کنیم. این به معنای بیماری های عفونی در تعداد کم است، مانند آنفولانزا. کم کم داریم به سمت کرونا می رویم اما هنوز نمی توان در این مورد نظر قطعی داد.

عدم رعایت پروتکل بهداشتی یک اشتباه است

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی رعایت نکردن مقررات بهداشتی اشتباه است. از آنجایی که ویروس همچنان در حال گسترش است، در صورت عدم رعایت پروتکل، این چرخش می تواند افزایش یابد. در شرایط کنونی می توان گفت که مردم به مکان های بسته رفتند و ازدحام جمعیت مجبور به استفاده از ماسک هستند، انزوای اجتماعی نیز باید رعایت شود. در عین حال، با توجه به اینکه اکثر خانواده ها واکسینه شده اند، می توانید با خانواده در گروه های محدود سفر کنید، از فضای باز به راحتی استفاده کنید، در مترو، اتوبوس و … ماسک بزنید، البته فقط زمانی که بیرون ازدحام جمعیت باشد. شما نمی توانید ماسک بزنید. مواقعی وجود دارد که می توانیم کمی خودمان را راحت کنیم، اما این اشتباه است که همه پروتکل های بهداشتی را کنار بگذاریم. پس حتما در مکان های شلوغ وارد خانه شوید. چه در داخل خانه و چه در خارج از منزل، باید از ماسک استفاده کنید.

ناجی گفت: بدیهی است که در کشور ما حدود 70 درصد واکسن ها واکسینه می شوند و هنوز در کشور ما حدود 30 درصد از جمعیت کشور برای بار اول و دوم واکسینه نشده اند. در مورد واکسیناسیون می توان گفت بالای 20 درصد افراد جامعه ما یک بار واکسینه نشده اند و این بسیار اشتباه است.

وی در خصوص مهمترین جنبه های گردش کرونا در کشور گفت: در حال حاضر زیرشاخه آمیکرون در سراسر جهان در حال گسترش است. قبلاً BA1 و بعدها BA2 آمدند و نوسانات بالایی در همه کشورها پیدا کردند، اما اکنون انواع مختلفی مانند BA4 و BA5 گزارش شده است. همچنین یک شرکت تابعه در ایالات متحده به نام BA2.12 وجود دارد. بنابراین اکنون می توان گفت که تقریباً اکثر متغیرهایی که می بینیم Omicron هستند. مقدار کمی از دلتا در گردش است و زیر مجموعه ای از omicron.

ناجی گفت: در عین حال زیرواحد جدید آمیکرون بسیار عفونی است اما هنوز اطلاعات کاملی از شدت عامل بیماری زا نداریم و باید منتظر ماند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا