علم و تکنولوژی

ضرورت تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر/ افراد دارای علائم یک هفته در خانه بمانند

آقای سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از 2 هفته پیش تعداد مبتلایان به آنفولانزا بیگ به تدریج افزایش یافت. هفته گذشته 30 هزار نفر به صورت سرپایی در بیمارستان ها مداوا شدند و پس از آن حدود 1200 تا 1400 نفر در بخش ها بستری شدند.

به گفته وی، مراجعه به بیمارستان به دلیل آنفولانزا نسبت به 2 هفته قبل 50 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: وضعیت کشور از نظر شیوع ویروس نگران کننده نیست. زنان باردار، بیماران قلبی، کلیوی و نقص ایمنی و افراد مسن در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند و باید واکسن را دریافت کنند. آنفولانزا قدیمی است و واکسن موثر است. اما لازم نیست همه واکسینه شوند. هفته گذشته 2 میلیون واکسن آنفولانزا در کشور توزیع شد.

به گفته وی، آنفلوآنزای که هم اکنون در کشور در حال شیوع است، همان سویه قدیمی است. در 2 سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم از ماسک استفاده می کردند و به دلیل محدودیت ها، ویروس This Russian زیاد ظاهر نمی شود. اما امسال با کاهش رعایت قوانینی مانند پوشیدن ماسک خود را نشان داد.

وی افزود: مبتلایان به آنفولانزا باید 5 تا 1 هفته استراحت کنند. حتما از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی همراه با شستن دست ها و مراقبت از خود استفاده کنید.

وی ادامه داد: در حال حاضر واکسن پنومونی بیماری کرونا کمتر از هزار بار در روز است. توصیه می شود کسانی که 6 ماه از واکسیناسیون قبلی گذشته اند از دوز تقویت کننده استفاده کنند. پیش بینی رفتار بیماری کرونا دشوار است. کرونا کم کم شبیه آنفولانزا می شود که باید سالی یک بار واکسن بزنیم. اما معمولا بیماری های ویروسی به گونه ای است که از حالت اپیدمی خارج می شوند و به صورت محلی، ملی و منطقه ای در می آیند.

وی گفت: کارکنان پزشکی به شدت با ویروس کرونا مبارزه می کنند. نیاز به پرداخت دستمزد و جذب درمانگر که قرار است انجام شود و معتقدم باید زیرساخت ها را حفظ کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر سالانه 2200 پزشک متخصص در کشور فارغ التحصیل می شوند و به متخصصان پزشکی فارغ التحصیل نیاز داریم 3500 نفر برای مدیریت خوب در سراسر کشور. سالانه 2000 پزشک در مناطق مختلف ایران کار می کنند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. اما مشکل جدی طول عمر پزشک به دلیل مشکلات مختلف است، پس از دو سال پزشک به منطقه برخوردار می رود.

به گفته وی، به منظور حمایت بیشتر، سقف موثر در مناطق محروم، نرخ مالیات بخش دولتی لغو شده و بخش خصوصی همکاری نزدیک‌تری برای حمایت از پزشکان داشته است.

وی افزود: نرخ مالیات به طور منطقی افزایش پیدا نکرده است و شرکت های بیمه باید در این زمینه کمک کنند تا مردم مجبور به پرداخت این مبلغ نباشند. برای تحمل پزشکان و کادر پزشکی، بخش خصوصی باید توجه داشته باشد.

وی گفت: در حال حاضر 267 خدمت در حوزه دندانپزشکی تعریف شده است که در این میان بیمه اندک است. خدمات در مراکز دولتی باید افزایش یابد. اکثر خدمات در حال حاضر در بخش خصوصی ارائه می شود که باید در بخش دولتی انجام شود که نیاز به منابع مالی دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا