علم و تکنولوژی

طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستورکار کمیسیون آموزش

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات پزشکی مجلس شورای ملی از طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستور کار این هفته خبر داد و گفت: امیدواریم به زودی این طرح را به مجلس برسانیم. تایید شده و ظرفیت سازی. در مناطقی که کمبود دارد دارو مصرف کنید.

مهرداد ویس کرمی در گفت وگو با تکنونامه، درباره موضوع افزایش دسترسی دانشگاه به خدمات درمانی، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در جامعه مطرح شده و همچنان مورد مطالبه نمایندگان است، کمبود، شهرهای کوچک و مناطق دور افتاده است. راهکارهای مختلفی برای جبران این موضوع ارائه شده است، اما شورای انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که ظرفیت دسترسی پزشکی دانشگاه 20 درصد افزایش یافته و در این راستا افزایش یابد.

40 درصد پزشکان کشور در تهران هستند

وی افزود: نکته جالب این است که اکنون حدود 38 تا 40 درصد پزشکان کشور در تهران و بقیه در سراسر کشور متمرکز هستند. نکته بعدی اینکه توانمندسازی پزشکی نتایج مطلوبی خواهد داشت یعنی پزشکان ما به مناطق محروم می روند و مناطق محروم از این نعمت 20 درصدی پزشک برخوردار می شوند؟

وی افزود: به نظر می رسد بر اساس آمارهای موجود، پزشکان نسبت به مناطق محروم اقبال کمتری دارند و ظرفیت 30 درصدی توزیع عادلانه پزشکان خواهان ایجاد عدالت در کشور است. خیر، در واقع برخی از شما تمایلی به رفتن به مناطق محروم ندارید، یکی از دلایل اصلی آن تعهدات مندرج در آیین نامه مجلس است و بسیاری از شما دوست ندارید از این سهمیه استفاده کنید.

رئیس کمیته آموزش پزشکی و تحقیقات علمی گفت: در این کمیته با وزارت بهداشت و معاونت درمان و آموزش پزشکی وزارت بهداشت ارتباط داریم و برای آن برنامه ریزی کرده ایم. انشاالله بتوانیم این ظرفیت پزشکی را به مناطق محروم افزایش دهیم. باید به تناسب افزوده شود و ظرفیت سازی پزشکی در جهت منافع بخش کم استعداد پزشکان و خدمات پزشکی کشور مؤثر و مفید باشد.»

طرح اصلاح قانون پذیرش در دستور کار شورای آموزشی و پژوهشی قرار دارد.

ویس کرمی در ادامه خاطرنشان کرد: ملزومات این کار لوایحی است که قبلاً در مجلس نوشته شده تا مورد بازنگری و بررسی قرار گیرد، تعهدات، امتیازات و تسهیلات همه طبق برنامه تنظیم شده است. در دستور کار شورای آموزش و پرورش قرار دارد.

وی در پایان گفت: امید است به زودی این طرح به سطح بالاتری کشیده شود تا به تصویب برسد و این مطالبه مردم در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا