عمومی

طرح امحاء استاندارد داروها / “فعلا” داروهای بی‌مصرف را در خانه نگه دارید

رئیس دفتر بازرسی و نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان غذا و دارو از اجرای طرح لغو استاندارد دارویی در پایان سال جاری خبر داد و گفت: پایلوت این طرح در سال گذشته اجرا شد و امیدواریم بتوانیم در اسفند ماه امسال مجدداً این طرح را اجرا کنید تا مردم داروهای مازاد خود را جمع آوری کرده و به داروخانه های سورتینگ ارائه کنند.

دکتر نوشین محمد حسینی در گفت وگو با تکنونامه. وی در خصوص نحوه دور انداختن داروهای مصرف نشده یا تاریخ مصرف گذشته نیز گفت: طرحی داریم که داروهای غیرقابل مصرف را تحویل داروخانه کنیم و یا از 100 داروخانه که در تهران انتخاب شده و در حال آزمایش هستند، مصرف کنیم یا به داروخانه منقضی کنیم. البته داروخانه به گونه ای انتخاب شد که تمام تهران را از نظر جغرافیایی پوشش دهد. با اجرای این طرح مقدار زیادی دارو جمع آوری شده است.

وی ادامه داد: وی علاوه بر جلوگیری از ورود دارو به طبیعت، آن را به شرکت های مختلف ارسال کرد تا سالم و به درستی دفع شود و این اقدام به صورت رایگان و از سوی تمامی ذی نفعان انجام شد. متشکرم

وی افزود: نتایج آزمایشی این طرح آماده انتشار است اما باید توجه داشت که تابعیت آن نیازمند حمایت افراد زیادی است. در آزمایش این پروژه، شرکت ها موافقت کردند تا حداکثر 5 تن پسماند دارویی را به صورت رایگان حذف کنند، اما بررسی برای این کار، هزینه ای برای حذف و حمل وجود دارد. لازم به ذکر است شرکت های امحا در سه شهر قزوین، ساوه و اصفهان مستقر هستند که زباله های دارویی باید در آنها حمل و دفع شود. طبیعتا این اقدام مستلزم هزینه های هنگفت است و باید از کمک دست اندرکاران و دوستداران محیط زیست استفاده کنیم.

آقای محمد حسینی تاکید کرد که: امیدواریم بتوانیم در اسفندماه امسال مجددا برنامه را اجرا کنیم تا در هنگام مهاجرت مردم همچنان بتوانند داروها را جمع آوری کرده و به داروخانه های منتخب بدهند. بر این اساس از طریق داروخانه های منتخبی که اعلام می کنیم، داروهای مصرف نشده و تاریخ مصرف گذشته را جمع آوری و به درستی دفع می کنیم. پس مردم باید مدتی داروی خود را نگه دارند تا اینکه دوباره داروخانه انتخابی را اعلام کنیم. در عین حال افراد داروی خود را به دو قسمت مایع و جامد جدا کنند تا نریزد و بشکند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا