عمومی

ظرفیت ایجاد شرکت خودروسازی مستقل در مازندران وجود دارد

تکنونامه/مازندران معاون اداره صنعت، معدن و تجارت مازندران از حضور یک واحد فعال در زمینه تولید خودرو در استان خبر داد و با اشاره به اینکه این کارخانه زیرمجموعه ایران خودرو است و تنها گفت: حدود 100 کارخانه قطعه سازی وجود دارد. در استان که نشان داد می توان یک شرکت خودروسازی مستقل در مازندران ایجاد کرد.

علیرضا یوسف نژاد در گفت وگو با تکنونامه، با بیان اینکه تنها یک کارخانه به نام «ایران خودرو خزر» در این زمینه در شهرک صنعتی «راجه» بابل وجود دارد که به عنوان پیمانکار شرکت ایران خودرو فعالیت می کند، گفت:

آقای یوسف نژاد تنها محصول تولیدی این کارخانه خودروسازی را پژو پارس دانست و گفت: این مجموعه با 500 پرسنل و تنها یک خط مونتاژ و روزانه حدود 130 خودرو تولید می کند.

وی از حضور یک کارخانه دیگر خودروسازی در استان خبر داد و با بیان اینکه این واحد چند سالی است که تعطیل شده است، خاطرنشان کرد: شرکت «مازیران» در نوشهر خط مونتاژ کامیون روسی است که تعطیل شده است. سال‌هاست که اگرچه صحبت از راه‌اندازی مجدد کارخانه در سال گذشته بود، اما این مجموعه هنوز فعال نیست.

معاون اداره صنعت، معدن و تجارت مازندران از 2 طرح در زمینه تولید خودرو در استان یاد کرد و افزود: طرحی در شهرستان کیکلا مطرح شده که همچنان در پایتخت در نوبت است. مراحل اخذ زمین و اخذ مجوز و بدون پیشرفت. طرح دیگری از سوی شرکت ژایپا در منطقه سالی پیشنهاد شد که عملی نشد و سازمان اراضی زمین را پس گرفت و هیچ اتفاقی نیفتاد.

آقای یوسف نژاد درباره نحوه فروش خودروهای تولید شده در استان بیان کرد: قبلا خودروهای تولیدی به تهران حمل می شد اما اکنون نقل و انتقالاتی در استان انجام می شود و مشتریان مازندرانی که موفق به خرید از ایران خودرو شده اند خودروهای خود را از ایران خودرو منتقل می کنند. این کارخانه به سازمان های استانی

وی در پاسخ به این سوال که استقلال شرکت «ایران خودرو خزر» در بابل چه نیازی دارد، توضیح داد: برای این منظور باید 2 خط تولید مجتمع اضافه و افتتاح شود. صفحه اول، خط بدنه و روزنامه و … خطوط رنگی هستند. در حال حاضر «ایران خودرو خزر» تنها آخرین خط مونتاژ را در اختیار دارد و اگر تنها یکی از خطوط ایجاد شود، این شرکت شعبه می شود.

معاون مدیریت صنعتی مازندران با بیان اینکه 100 کارخانه قطعه سازی در استان مازندران حدود 5000 کارگر دارند، تاکید کرد: 11 کارخانه قطعه سازی با 2600 کارگر در سطح بالایی مشغول به کار هستند. : از این نظر میدان ایده آلی است که امکان راه اندازی و تکمیل خط تولید کارخانه «ایران خودرو خزر» وجود دارد تا با هماهنگی شرکت ایران خودرو استقلال این واحد تولیدی در مازندران ایجاد شود. مالک اصلی این کارخانه است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا