عمومی

عبور طوفان یمنی از ریاض

حسین محمدی اصل; کارشناس غرب آسیا – هشتمین سال مقاومت، سال طوفان یمن و تشدید خصومت ها، راهبردی مترقی، مستحکم و تدافعی در برابر متحدان و حامیان آن خواهد بود و قطعاً از عربستان برای تبدیل شدن به یک نیرو خواهد گذشت. . درس‌هایی که از قدرت‌های دریافت‌کننده نفت غربی گرفته شده است، آل سعود چشم خود را بر کشتار یمن بسته است.

26 مارس 2015، 26 آوریل 2015، شاهد حمله نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بودیم، آبجو را “طوفان قضاوت” علیه یمنی ها نامیده اند.

این عملیات در ابتدا با وجود ضد ملی گرایی، جنبش انصارالله و مخالفان شورای مردمی یمن، عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن (نزدیک به دولت سعودی) بود. همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان در حمله عربستان به یمن شرکت کردند.

هدف آل سعود چیست و تا کجا پیش رفته است؟

در طول تاریخ 100 سال گذشته، تسهیل دسترسی به آبهای خلیج عدن و اداره تنگه باب المندب از آرزوهای بزرگ آل سعود بود که دلیل آغاز جنگ، دفاع سعودی ها بود. . او در سایه سکوت و همکاری سازمان ملل و غرب در حمایت از ائتلاف آمریکا صحبت کرد، اما حفظ مقداری استقلال را برای عربستان مهم دانست، آبجو یکی است. هدف اصلی حمله به یمن. عربستان نیز از طریق تنگه هرمز و تنگه باب المندب نفت صادر می کند و در صورت بسته شدن این تنگه، صادرات نفت تقریباً به طور کامل قطع می شود. عربستان سعودی برای پرداختن به این موضوع ژئوپلیتیکی به سمت جنوب چشم دوخته است.

عربستان سعودی در سال های اخیر بر اساس تجربیات به دست آمده از شکست داعش و گروه های تروریستی، علاوه بر دفاع از تشکیل دولت مستقل در یمن، تلاش کرده است تا خود را به عنوان قدرت جهان عربی و منطقه ای معرفی کند. در ادامه جنگ فرسایشی در یمن، این نظریه به طرز فجیعی شکست خورده است و اکنون کشورهایی مانند امارات حتی با وجود شورش یمن، با طراحی سیاست‌های چندجانبه از سیاست‌های غلط سعودی‌ها دور شده‌اند.

به طور کلی مهمترین جهت گیری سیاست خارجی آل سعود در قبال توسعه سیاسی یمن بر محورهای اصلی است: مانند جلوگیری از شتاب توسعه و تلاش برای مدیریت و کنترل روند، حفظ ساختار دولت یمن و تلاش برای تقویت. عربستان سعودی. شوراهای انصارالله و دموکراسی خواه در یمن تشکیل شده است.

بارزترین اقدامات ائتلاف سعودی در هشت سال گذشته شامل محاصره اقتصادی و نظامی، بی احترامی به استانداردهای حقوقی و بشردوستانه بین المللی، با حمایت سازمان ها و مراجع بین المللی، مواجهه با چالش های قانونی حوزه ها و فرقه ها، تخریب زیرساخت های اقتصادی و دولتی بوده است. با وجود این اقدامات، کارنامه دستاوردهای ریاض در این زمینه تقریباً وجود ندارد، زیرا با مخالفت گسترده و پیگیر مردم یمن مواجه شده است.

امروز بر هیچ ناظر و تحلیلی پوشیده نیست که جنگ یمن باعث بحران در عربستان سعودی شد. ابعاد انسانی ویرانگر این بحران به حدی است که پیامدهای خونریزی در صعده و صنعا بر اوضاع داخل و خارج رژیم سعودی سایه افکنده است.

پس از گذشت هفت سال، عربستان سعودی علیرغم عبور از تهاجم در شمال یا در چارچوب مذاکرات و چالش های دیپلماتیک، نتوانسته اردوگاه های آوارگان یمن را ترک کند. پیش بینی می شد تهاجم نظامی آل سعود به رهبری آل سعود سریع باشد و با «عمد» عملیات بدون هیچ هدفی متوقف شد. عربستان سعودی بر اساس اهداف اعلام شده، قصد دارد عبدالمنصور هادی، رئیس جمهور جمهوریخواه یمن، از سمت خود در صنعا استعفا دهد و انصارالله را کنار بزند و شورای انقلاب از قدرت خارج شود. خارج از بحران خودشان، اما گستاخی سعودی ها و ارائه خواسته هایشان و پیش شرط گذاشتن برای شروع مذاکرات به این معناست که برنامه مذاکرات برای سعودی ها جواب نمی دهد و بحران ریاض ادامه دارد.

در هشت سال گذشته، قدرت عربستان تحت الشعاع قرار گرفته و انتشار تصاویر کودکان و زنان آواره یمنی، چهره محافظه کار آل سعود را بر روی زمین خدشه دار کرده و نفرت عمومی نسبت به آل سعود را برانگیخته است. رابرت جردن، سفیر سابق ایالات متحده می گوید که عربستان سعودی به دلیل این حمله مورد محکومیت و نفرت بسیاری از یمنی ها قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که رفتار عربستان سعودی باید عادی شود و ادامه دوران ترامپ باعث مشکلات «محمد بن مسلم» خواهد شد. به همین دلیل برای کنترل فضا، پرونده ترور «جمال خاشقچی» و «11 سپتامبر» روی میز آمریکا باقی مانده و برگه سیاه نمایی آنها محسوب می شود.

در مقابل، در سال‌های اخیر، متحدان سعودی در این جنگ از هم پاشیده‌اند و عربستان سعودی در یمن با مهم‌ترین متحدانش یعنی امارات و به‌ویژه شیخ‌نشین ابوظبی به رهبری محمد بن زاید آل نهیان، پیشرو بوده است. . درگیری شدید بین کارمندان سعودی و اماراتی در جنوب یمن حکایت از به پایان رسیدن نیروهای ترکیبی دارد.

علاوه بر این، ناکامی های نظامی عربستان سعودی و خسارات سنگین مادی جنبش انصارالله، به ویژه اخیرا، خشم شاهزادگان سعودی و بی اعتمادی به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را برانگیخته است. حواشی، از جمله دستگیری شاهزادگان و سرکوب آنها.

پیشرفت های چشمگیر و واضح یمن در زمینه تسلیحات دفاع هوایی و توسعه سامانه های پدافند هوایی با قابلیت رهگیری و انهدام جنگنده های متعدد سعودی-آمریکایی، سعودی ها را در شوک و ناامیدی قرار داده است.

برقراری معادله بازدارندگی یمن با استفاده از پهپادها و موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز و توانایی جداسازی عربستان سعودی در سطح امنیتی و سیاسی و تامین امنیت مرزهای شمالی یمن با عربستان، تسهیل هدف‌گیری مناطق و مواضع نظامی عربستان و گشایش موارد جدید. ماموریت ها تجاوز یکی از مهمترین دستاوردهای جبهه در دو سال اخیر علیه یمن است.

کمیسیون دفاع هوایی و ارتش یمن حدود 750 عملیات را برای سرنگونی یا طفره رفتن هواپیماهای دشمن انجام داده اند.اما حمله از آن زمان آغاز شده است و حدود 400 هواپیما، جت جنگنده و هلیکوپتر دشمن را ساقط کرده است.

ارتش و شبه نظامیان یمن تانک ها، خودروهای نظامی، کامیون های پرسنل، زره پوش و دوچرخه های دشمن را منهدم کردند و از زمان حمله به عربستان سعودی و بر اساس آمار اعلام شده، حماقت آل سعود از سال 2015 به یمن حمله کرده و بیش از 11 هزار سعودی را به شهادت رسانده است. و افسران و سربازان اماراتی کشته شدند. در طول هفت سال هزاران موشک بالستیک پایگاه ها و تأسیسات دشمن را منهدم کردند و دشمن باید به همین میزان و در مدت زمان کوتاه تری منتظر می ماند. پهپادها و کنسرسیوم های طرفدار ارتش یمن از زمان تهاجم رژیم سعودی به این کشور حدود 5000 نیرو را به خدمت گرفته اند و همه شواهد نشان می دهد که ششمین سال جنگ یمن با سال گذشته بسیار متفاوت بوده است. وجود سامانه پدافند هوایی که انصارالله بر کارایی و دقت آن تاکید دارد، ارتش یمن و متحدانش را وادار کرده است رهگیری عملیات هواپیماهای آمریکایی سعودی از جمله اف 16 در حریم هوایی یمن، به جنگ هوایی عربستان پایان دهد.

هشتمین سال مقاومت، سال طوفان و خلع سلاح یمن، یک استراتژی مترقی و جسورانه است، تقویت و سرکوب نیروهای ائتلاف و احزاب مکمل، نظرات در قالب و محتوا متفاوت خواهد بود. امارات و عربستان سعودی منابع نفتی خود را علیه پهپادهای ساخت یمن معطوف کرده اند و این مانعی است که از قبل وجود داشت و بحران یمن ناگزیر به فروپاشی اقتصاد نفتی و امنیت ابوظبی پایتخت خواهد شد. ریاض.

انتهای پیام/
این یک توصیه برای آکنه است

دکمه بازگشت به بالا