عضویت فلسطین در سازمان ملل امروز در مجمع عمومی به رأی گذاشته می‌شود

عضویت فلسطین در سازمان ملل امروز در مجمع عمومی به رأی گذاشته می‌شود

مجمع عمومی سازمان ملل امروز جمعه پیش‌نویس قطعنامه به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک عضو کامل را به رأی می‌گذارد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد صبح امروز جمعه (۲۱ اردیبهشت‌ماه) بررسی پیش‌نویس قطعنامه جدیدی مبنی بر درخواست به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک عضو کامل و هم‌ردیف و همانند سایر کشور‌های جهان را آغاز خواهد کرد.

این تلاش مجدد با هدف اعمال فشار به شورای امنیت برای بررسی مجدد مسأله به رسمیت شناختن فلسطین انجام می‌شود.

به گزارش آنا، پیش از این، پیش‌نویس قطعنامه الجزایر در ۱۸ آوریل گذشته توسط آمریکا وتو شد، حال آنکه ۱۲ کشور به این قطعنامه رأی مثبت و سوئیس و انگلیس به آن رأی ممتنع داده بودند.

رأی‌گیری پیش‌نویس جدید قرار است ساعت ۱۰: ۰۰ صبح روز جمعه به وقت نیویورک انجام شود.

اغلب دیپلمات‌ها به خصوص دیپلمات‌های اروپایی در سازمان ملل پیش‌بینی کرده‌اند تعداد کشور‌هایی که این بار به این طرح رأی مثبت می‌دهند بسیار بیشتر از تعداد کشور‌هایی است که در سال ۲۰۱۶ به عضویت فلسطین به عنوان عضو ناظر رأی مثبت دادند.

طبق گفته یک منبع دیپلماتیک فلسطینی، هدف از اقدام امروز بالا بردن درصد نمایندگی فلسطین در سازمان ملل از یک سو و از سوی دیگر اعمال فشار بیشتر بر آمریکاست که در مقابل خواست و اراده اکثریت قاطع کشور‌های جهان که در مجمع عمومی سازمان ملل نمایندگی دارند، ایستاده است.

این منبع همچنین اعلام کرد: ما پیش‌بینی می‌کنیم که پیش‌نویس قطعنامه رأی مثبت بیاورد مگر اینکه کمتر از ۱۴۳ کشور به آن رأی دهند.

افزایش تلفات انسانی در غزه، درخواست‌های جهانی را برای آتش‌بس پایدار افزایش داده است.

همزمان، شماری از کشور‌های اروپایی از جمله ایرلند و اسپانیا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین آماده می‌شوند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از «رادیو ملی ایرلند» خبر داد که گفتگو‌ها بین کشور‌های اسپانیا، اسلوونی، مالت و ایرلند برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین افزایش یافته است.

در پیوند با این موضوع، «مایکل مارتن» معاون نخست‌وزیر ایرلند گفت که مذاکرات میان برخی کشور‌های اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین افزایش یافته است.

پیش‌ازاین، باور عموم کشور‌های اروپایی بر این بود که تشکیل کشور مستقل فلسطینی باید محصول مذاکره میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی باشد. اما با ادامه جنگ غزه، برخی از کشور‌های اروپایی با حذف این پیش‌شرط، از به رسمیت شناختن کشور فلسطین به‌عنوان راهی برای اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی به‌منظور پایان دادن به چرخه خشونت در خاورمیانه استقبال می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا