علم و تکنولوژی

علائم ۱۰ بیماری خاموش و مهلک

بر اساس یک گزارش روشن اگر افراد نسبت به ماهیت علائم خود آگاهی کافی داشته باشند، می توان از این بیماری ها پیشگیری کرد. اما برخی از بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان اغلب کشنده هستند.

به گفته وزارت آموزش و پرورش و ارتقای سلامت، اینها برخی از علائم پنهان است که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد:

کاهش وزن ناخواسته: به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی ۱۰ پوند (۴.۵ کیلوگرم) وزن کم کنید، ممکن است سرطان پانکراس، سرطان مری، سرطان معده یا سرطان ریه داشته باشید.

آسیب دندان: بسیاری از افراد مبتلا به GERD ممکن است متوجه نباشند که مینای دندان آنها ممکن است از بین رفته باشد. سایر علائم ریفلاکس عبارتند از گلودرد مداوم، سرفه و خس خس غیر قابل توضیح. اگرچه رفلاکس درمان نشده می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان و شروع پوسیدگی دندان شود، اما اگر به شکل پیشرفته ادامه یابد، افراد را در معرض خطر سرطان مری نیز قرار می دهد.

_ خارش روی پوست: این واکنش می تواند روی آرنج، زانو، پوست سر و غیره رخ دهد. در نتیجه اگزما، اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده بیماری جدی تری به نام بیماری سلیاک باشد. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند حتی کمترین مقدار گلوتن موجود در غذا را تحمل کنند. تا 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک، بثورات پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس را تجربه می کنند. این وضعیت نوعی التهاب مزمن پوست است که با دسته‌ای از برجستگی‌های کوچک مشخص می‌شود. بسیاری از بیماران نیز به دلیل عدم تحمل گلوتن علائم گوارشی ندارند. شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن باعث ناپدید شدن بثورات می شود و بدن خود را از عوارض طولانی مدت سایر بیماری ها مانند پوکی استخوان یا سرطان روده کوچک محافظت خواهید کرد.

تغییرات روده یا مثانه: ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد معمول می تواند از علائم سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر نیز در برخی موارد نشان دهنده سرطان تخمدان است. اگر این علائم بیش از یک هفته طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا برخی از بیماری ها را رد کند.

سوهان زدن ناخن: اگر ناخن‌های شما دارای ترک‌های کوچک، سوراخ‌های سفید و خراش است، ممکن است به پسوریازیس مبتلا شده باشید. در حالی که ممکن است فکر کنید خارش و قرمزی پوست تنها علائم این بیماری است. بین 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به این علامت این علامت را دارند. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی ارسال می کند و این سیگنال ها سرعت چرخه رشد سلول های پوست را افزایش می دهد. پسوریازیس مسری نیست.

درد آشیل: حتی اگر پوست شما شفاف و بدون خارش باشد، درد آشیل یا پاشنه پا می تواند از علائم آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد در تاندون ها به دلیل بیماری های پوستی است. به گفته پزشک، تورم انگشتان دست و پا یکی از علائم این آرتروز است.

تکان دادن مکرر: اگر حتی در تابستان احساس سرما می کنید، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشید. کم کاری تیروئید دلیل اصلی احساس سرما و لرز غیر طبیعی است. بهتر است در این زمان انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری را از دست ندهید.

سرفه آزاردهنده: سرفه معمولاً به معنای سرطان نیست و ممکن است به دلیل آلرژی، آسم یا مشکلات سینوسی رخ دهد. با این حال، اگر سرفه با صدای تند همراه باشد، می تواند نشان دهنده سرطان ریه، روده بزرگ یا گلو باشد.

_خوابخروپف می تواند نشانه ای از اختلال خواب باشد. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. کم خوابی نیز با ضخیم شدن شریان های کاروتید در گردن همراه است. همچنین می تواند با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و اضافه وزن مرتبط باشد.

_ خونریزی غیر قابل توضیح: خونریزی غیر طبیعی واژینال ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. سرفه خونی نیز با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان روده بزرگ و خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا