عمومی

عواملی که باعث نابودی خاک می‌شوند

تکنونامه/ چهارمحال و بختیاری کارشناسان مهندسی آموزش و پرورش اداره کل منابع طبیعی و منابع آب مشترک چهارمحال و بختیاری بیان کردند: زمانی که خاک و حاصلخیزی آن از بین برود بخش مهمی از تولیدات کشاورزی با مشکل مواجه می شود، آنگاه اشتغال مردم ایجاد می شود. خطر وجود دارد.

فرزاد رضازاده در گفت وگو با تکنونامه درباره آلودگی و فرسایش خاک، نحوه پیشگیری و مشکلاتی که به همراه دارد، اظهار کرد: آلودگی و هدررفت خاک دو عاملی است که طبق آمار با حدود 33 درصد خاک را دست نیافتنی می کند. خاک استان چهارمحال و بختیاری بر اثر این دو عامل از بین رفته است.

کارشناسان مهندسی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت توجه به تغییر کاربری، افزودند: با توجه به رشد شهرها، جاده ها و … می توان گفت که باعث تغییر کاربری می شود. بزرگترین عامل اتلاف اراضی طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی به میزان 250 هزار هکتار است و در استان دیم و آبی متأسفانه بیش از 70 هزار هکتار در اطراف شهرستان و 20 هزار هکتار است. هکتار بله. نزدیک جاده مذکور که برای توسعه جاده در آینده برنامه ریزی شده است، یعنی: در حال حاضر کل استان بیش از 90 هزار هکتار زمین دارد که رو به انقراض است.

وی فرسایش خاک را دومین عامل از دست دادن زمین عنوان کرد و ادامه داد: در ای ران سالانه 15 تا 20 تن فرسایش خاک برآورد می شود اما در چهارمحال و بختیاری این رقم بین 10 تا 15 تن در هر سال برآورد می شود. هکتار ، آلودگی خاک یکی دیگر از عوامل هدررفت خاک است که البته این عامل هنوز در استان در حد بالایی نیست و خوشبختانه میزان سموم و کودهای شیمیایی مصرفی 1 سوم میانگین کشوری است اما در برخی نقاط وجود دارد. استفاده نادرست از سموم و کودهای شیمیایی، یعنی در این مکان ها کشاورزان از کودهای شیمیایی زیاد در محصولات به خصوص محل کاشت سیب زمینی استفاده می کنند و در بعضی جاها سمپاشی در باغ نامناسب همچنان قابل مشاهده است. مبارزه با آفات.

رضازاده تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری اگرچه از نظر آلودگی خاک شرایط مساعدی دارد، اما با توجه به آمار محدود آلودگی خاک و هدررفت خاک از جمله تغییر کاربری و فرسایش خاک، می توان گفت خاک استان آسیب پذیر است.

کارشناسان مهندسی اداره کل منابع طبیعی و منابع آب چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اهمیت تولید خاک، افزودند: در دنیا پیش بینی می شود تولید خاک بین 100 تا 300 سال باشد، در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا خاک. فرسایش تقریبا سرعت تشکیل خاک 17 برابر است که یک مشکل است، هنوز هم در ایران وجود دارد، در استان ما فرسایش خاک در هکتار حدود 10 تا 15 تن است، یعنی تقریبا هر 20 سال یک سانتی متر خاک فرسایش می یابد. . با میانگین زمان 200 سال اگر 1 سانتی متر خاک تشکیل شود می توان گفت که میزان فرسایش خاک در پست ترین استان 10 برابر بیشتر از شکل گیری آن است که شاید آمار بهتری وجود داشته باشد. کشورها، اما این نرخ همچنان نگران کننده است.

وی گفت: با استفاده از روش‌های ساده مانند: حل جهت شخم، روش‌های مدیریت حوضه آب برای کنترل فرسایش دامنه‌ها، مدیریت مراتع و جنگل‌ها و … می‌توان از فرسایش زمین جلوگیری کرد.

رضازاده هشدار داد: زمانی که خاک و حاصلخیزی آن از بین برود در واقع بخش مهمی از تولیدات کشاورزی با مشکل مواجه می شود، اشتغال مردم به خطر می افتد، از روش های نوین انتقال آب استفاده می شود اما هنوز داریم. نرسیدن به نقطه بهره برداری مناسب برای تولید بسیاری از محصولات کشاورزی، شاید بتوان گفت در درازمدت با توجه به افزایش جمعیت و نیاز جامعه به تولید بیشتر، مشکل هدررفت زمین پیش خواهد آمد. همچنین باعث مشکلات زیادی می شود.

کارشناس مطالعات مهندسی اداره کل منابع طبیعی و منابع آب چهارمحال و بختیاری گفت: در کمتر از 30 سال حدود 50 درصد حاصلخیزی زمین های کشاورزی استان و در واقع نیمی از زمین های ما از بین می رود. . خیر، استفاده از روش‌های نوین در تولید محصولات کشاورزی هنوز پاسخگوی نیاز جامعه نیست، زیرا تولید محصولات با روش‌های نوین هنوز نیاز به صرف هزینه‌های فراوان، داشتن مکان مناسب، سیستم آبیاری مدرن دارد. و موارد دیگری نیز باید در اختیار آنها قرار گیرد اما متاسفانه مشکلات در حوزه آب و کمبود آن نیز می تواند مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

وی افزود: از بین رفتن ساختار خاک یکی دیگر از مشکلات موجود است، به این دلیل که استفاده از کودها و آفت کش ها باعث می شود خاک غنی از مواد آلی لازم برای کشاورزی تخریب و از بین برود، قسمت پایینی خاک. که هنوز ساختار مناسبی دارند، گیاهی برای کشاورزی و تولید ندارند، بنابراین باید از روش هایی برای احیا و غنی سازی خاک استفاده کرد، یکی از این روش ها استفاده از کود حیوانی است، زیرا این کودها سازگاری بیشتری با خاک دارند. محیط زیست. و می تواند ساختار خاک را بهبود بخشد.

آقای رضازاده خاطرنشان کرد: بنابراین از دست دادن زمین مشکلات زیادی را برای جامعه به همراه دارد، کاهش نیرو تولید و کار مردم تنها بخشی است، مردم مجبور خواهند شد به سمت صنعت و خدمات بروند. این مشاغل نیز توانایی های خاصی دارند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا