علم و تکنولوژی

عوامل و علائم خونریزی داخلی

علائم خونریزی داخلی می تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، می تواند ناگهانی و سریع، همراه با درد شدید، شوک و غش باشد، یا می تواند آهسته و همراه با خونریزی شدید باشد.

به گزارش تکنونامه، علائم خونریزی داخلی نشان دهنده وسعت و شدت خونریزی نیست.

ممکن است پس از آسیب به شکم یا کلیه ها قبل از ظاهر شدن علائم، مقادیر زیادی خون از دست برود. از سوی دیگر، حتی خونریزی در قسمت های مختلف مغز نیز می تواند باعث علائم شدید و حتی مرگ شود.

علل خونریزی داخلی

علت خونریزی داخلی با توجه به علائم و نشانه ها متفاوت است. در برخی موارد عوامل خارجی مانند ضربه به بدن باعث خونریزی می شود در حالی که در برخی موارد بیماری یا ضعف ساختاری بدن عامل این عارضه است.

زخم ها

صدمات یکی از شایع ترین علل خونریزی داخلی است و می تواند با انواع آسیب ها همراه باشد:

صدمات ناشی از سوراخ کردن: هنگامی که اشیایی مانند چاقو، شیشه شکسته، شیشه یا گلوله وارد بدن می شود.

آسیب (غیر قابل نفوذ): علل این خونریزی می تواند شامل سرخ شدن و سرخ شدن باشد که در ابتدا علائم واضحی از خود نشان نمی دهند، بنابراین دمیدن با شدت بالا ممکن است تغییر کند.

صدمات ناشی از شتاب ناگهانی: این مشکل اغلب در تصادفات رخ می دهد. هنگامی که وسیله نقلیه به طور ناگهانی با سرعت زیاد متوقف می شود، می تواند باعث پارگی یا شکافتن شریان ها و اندام ها شود.

شکستگی: برخی از شکستگی ها بیشتر از بقیه خونریزی می کنند. شکستگی بازوها، پاها و لگن می تواند باعث از دست دادن شدید خون شود.

رگهای واریسی

سکته مغزی یک انسداد در رگ ها است که باعث ضعیف شدن دیواره رگ ها می شود و می تواند باعث پارگی رگ ها شود. گاهی اوقات، پارگی آنوریسم با فعالیت شدید رخ می دهد. گاهی اوقات نیز بدون دلیل مشخص و در هنگام استراحت یا خواب اتفاق می افتد.

اختلالات خونی

بیماری های خونی مانند هموفیلی می تواند خطر خونریزی فرد را افزایش دهد، از جمله خونریزی داخلی. این مشکل زمانی رخ می دهد که خون به دلیل کمبود سلول های خونی به نام پلاکت یا پروتئین هایی به نام فاکتورهای انعقادی به درستی منعقد نمی شود.

داروهای خاصی مصرف کنید

مصرف بیش از حد برخی داروها می تواند اثرات مشابهی داشته باشد، از جمله رقیق کننده های خون مانند وارفارین و داروهای ضد پلاکت مانند پلاویکس. حتی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز در صورت استفاده بیش از حد می توانند باعث خونریزی داخلی شوند.

تب دنگی

یکی از علل کمتر شایع خونریزی داخلی تب هموراژیک ویروسی است.

برخی از ویروس ها باعث انسداد عروق خونی کوچک می شوند که در این صورت پلاکت های کمتری برای توقف خونریزی وجود دارد.

علائم خونریزی داخلی

شایع ترین علائم خونریزی داخلی شامل موارد زیر است:

– سرگیجه

– درد

– تنگی نفس

احساس خستگی در دست ها و پاها

– تغییرات در نمایش

حالت تهوع یا استفراغ

تعریق شدید

– زخم ها

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا