علم و تکنولوژی

عکس | آمار و ارقام عحیب و غریب ایلان ماسک از مصرف دیتای ماهواره ای مجانی در اوکراین!

با آغاز حمله روسیه به اوکراین و تهدید زیرساخت های ارتباطی این کشور، ایلان ماسک اینترنت ماهواره ای استارلینک را در این کشور جنگ زده فعال کرد و هزاران ایستگاه به این کشور فرستاده شد. اما دیروز اسپیس ایکس با ارسال نامه ای به پنتاگون اعلام کرد که نمی تواند به تامین مالی پروژه استارلینک در اوکراین ادامه دهد و حالا در چندین توییت دلیل این امر را اعلام کرده است.

همه ما می دانیم که ارائه هر گونه خدمات برای ارائه دهندگان خدمات هزینه دارد و Starlink نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، ظاهراً تا به امروز، SpaceX به ارائه خدمات در اوکراین با حمایت مالی بسیار کمی از بخش‌های مختلف ادامه داده است. اقداماتی که در آینده بدون دریافت کمک مالی مناسب انجام نخواهد داد.

عکس آمار عجیب الون ماسک از مصرف رایگان داده های ماهواره ای در اوکراین!

چرا اسپیس ایکس از پنتاگون کمک مالی می خواهد؟

ایلان ماسک در چند توییت دلایل درخواست کمک مالی از پنتاگون را اعلام کرد. در یکی از این توییت‌ها، ثروتمندترین مرد جهان گفت که اسپیس ایکس به دنبال جبران هزینه‌های گذشته نیست، اما نمی‌تواند به طور نامحدود سیستم فعلی را تامین مالی کند و به ارسال ایستگاه‌های بیشتر ادامه دهد. علاوه بر این، به گفته ماسک، مصرف دیتای این سیستم در اوکراین تا 100 برابر بیشتر از مصرف معمولی است و پرداخت هزینه توسط اسپیس ایکس غیر منطقی تلقی می شود.

بیشتر بخوانید:

ایلان ماسک در پاسخ به یکی از توئیت‌ها درباره هزینه‌های لازم برای نگهداری استارلینک در اوکراین گفت که علاوه بر پایانه‌ها، ایجاد شبکه، استقرار، نگهداری و ایستگاه‌های زمینی، اسپیس‌ایکس باید هزینه آن را بپردازد و البته. شرکت های مخابراتی نیز باید برای دسترسی به اینترنت از طریق دروازه ها هزینه پرداخت کنند.

علاوه بر موارد فوق، هزینه های امنیتی نیز باید در نظر گرفته شود. اسپیس ایکس تاکنون چندین حمله سایبری روسیه را انجام داده است. به گفته ماسک، Starlink در اوکراین 20 میلیون دلار در ماه ارزش دارد.

ماسک چند روز پیش گفته بود که روسیه و اوکراین باید صلح کنند که با واکنش شدید مقامات و حتی مردم اوکراین مواجه شد. حتی در حال حاضر، ماسک گفت که نمی تواند این هزینه را پوشش دهد، که می تواند ادامه برنامه های قبلی او باشد.

5858

دکمه بازگشت به بالا