علم و تکنولوژی

عکس | ابرقدرت واقعی جهان که نامش را هم نشنیده‌اید!

محصولات این شرکت تقریباً در هر صنعت فناوری محور موجود است. مانند کامپیوتر، گوشی های هوشمند، خودروها، لوازم خانگی، هوش مصنوعی، فناوری 5G، متاورس، تجهیزات نظامی مانند جت های جنگنده و حتی تجهیزاتی مانند مریخ نورد ناسا و بسیاری محصولات دیگر. به زبان ساده، زندگی هوشمند انسان در دست TSMC است و این شرکت انحصار کامل دنیای تراشه های سیلیکونی را در اختیار دارد. اما چگونه شرکت های تایوانی می توانند به یک قدرت جهانی تبدیل شوند؟

بیشتر بخوانید: پاسخ های شگفت انگیز ربات های انسانی به بزرگترین نگرانی های بشریت

TSMC بزرگترین و پیشرفته ترین تولید کننده تراشه است و تقریباً 92 درصد از پیشرفته ترین تراشه های جهان را تولید می کند. شرکت هایی مانند اپل، سامسونگ، کوالکام، انویدیا، AMD، اینتل، هواوی، تسلا و ناسا و بسیاری از شرکت های دیگر به طور مستقیم با این شرکت تایوانی مرتبط هستند.

قدرت واقعی جهان که تا به حال نام آن را نشنیده اید!

این شرکت به قدری قدرتمند است که در بین سایر شرکت ها رقیبی ندارد. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی صنعت تولید نیمه‌رسانا در تایوان و توسط TSMC آنقدر افزایش می‌یابد که این شرکت بتواند به طور کامل بر دنیای هوشمند ما تسلط یابد؟

زمانی آمریکا حرف اول و آخر را در حوزه نیمه هادی ها و تولید تراشه های سیلیکونی می زد، اما امروزه تقریبا می توان گفت آمریکا نقش مهمی در این زمینه ندارد. حدود دهه 80 بود که شرکت‌های آمریکایی رقابت بسیار شدیدی برای برتری در دنیای فناوری با شرکت‌های ژاپنی داشتند و برای رقابت بیشتر، مجبور بودند بخش‌هایی از تجارت خود را از جمله کارخانه‌های گران‌قیمت تولید کننده سیلیکون برون سپاری کنند. تراشه ها ساخته شده اند.

در این زمان مشخص است که TSMC در قلب تایوان تأسیس شده است.

5858

دکمه بازگشت به بالا