علم و تکنولوژی

عکس |‌ این قورباغه‌های شیشه‌ای در شب ناپدید می‌شوند!

به گزارش خبرگزاری تکنونامه، چند قورباغه با سم قوی به بیرون حمله می کنند. برخی دیگر بر تاکتیک های آرام تکیه می کنند، پنهان کاری که به آنها کمک می کند از دست شکارچیان حریص فرار کنند. برای قورباغه شیشه ای فلیشمن که در درختان بلند برگ زندگی می کند، این فریب شکل شفافیت به خود می گیرد.

قورباغه ها که معمولاً شب زنده داری هستند، با خزیدن در شب در زیر پوشش تاریکی، شانس خود را برای شکار توسط حیوانات دیگر محدود می کنند. در طول روز با پس زمینه ترکیب می شود.

اما هاستل همچنان در طول روز با خطرات زیادی مواجه است، خطراتی که نمی توان به راحتی با پنهان شدن در زیر برگ ها از بین برد.

وقتی خورشید به برگ های شفاف می تابد، قورباغه های کوچک و کرکی می توانند قورباغه شفافی بسازند که برای شکارچیان گرسنه که به دنبال میان وعده هستند متمایز است.

تصویر |  این قورباغه های شیشه ای در شب ناپدید می شوند!

قورباغه شیشه ای فلیشمن که پوست و گوشت آن اجازه عبور مقدار زیادی نور خورشید را می دهد، می تواند سایه ها را هنگام خواب کمتر دیده شود.

تیمی از دانشمندان به سرپرستی کارلوس تابوآدا زیست‌شناس از دانشگاه دوک کشف کردند که این دوزیستان کوچک ترفندهای بسیار جالبی دارند که این عمل حفظ خود را تقویت می‌کنند. وقتی قورباغه شیشه‌ای فلیشمن می‌خوابد، شفافیت آن افزایش می‌یابد و تقریباً به شفافیت کامل می‌رسد.

تبوادا و همکارانش در مقاله خود نوشتند: “قورباغه های شیشه ای به دلیل داشتن عضلات بسیار شفاف و پوست شکم از طریق استخوان ها و سایر اندام ها به خوبی شناخته شده اند.”

ما دریافتیم که این بافت ها بیش از 90 تا 95 درصد نور مرئی را جذب می کنند و در عین حال کارایی خود را حفظ می کنند. [مانند] حرکت [و] صدا می فرستند. این شفافیت تطبیقی ​​است زیرا قورباغه های شیشه ای را از شکارچیان پنهان می کند که در طول روز روی درختان می خوابند.

تصویر |  این قورباغه های شیشه ای در شب ناپدید می شوند!

این عجیب است، زیرا گلبول های قرمز خون که در سراسر بدن پخش می شوند می توانند بافت شفاف را مات کنند. شفافیت هنوز در حیوانات خشکی بسیار نادر است و قورباغه شیشه ای را استثنایی می کند که ارزش مطالعه دارد. بنابراین Taboada تصمیم گرفت قورباغه ها را مطالعه کند تا ترفندهای عجیب آنها را کشف کند.

آنها 11 قورباغه شیشه ای فلیشمن را برداشتند و از عکاسی با کد رنگی برای اندازه گیری شفافیت آنها در زمان های مختلف استفاده کردند: هنگام خواب، بیداری، تعامل با دوستان خود، بعد از ورزش و تحت بیهوشی.

محققان دریافتند که قورباغه ها در هنگام بیداری، ورزش و زیر بیهوشی همان سطح شفافیت را حفظ می کنند.
با این حال، زمانی که قورباغه ها می خوابند، بین 34 تا 61 درصد شفاف تر از زمانی است که بیدار هستند.

طیف‌سنجی نوری تأیید می‌کند که کاهش گردش خون گلبول‌های قرمز دلیل افزایش شفافیت در قسمت تحتانی آنهاست. جریان خون قرمز 89 درصد کاهش یافت و سیگنال‌های گلبول قرمز در کبد متمرکز شدند.

قورباغه ها برای اینکه راحت بخوابند، بیشتر گلبول های قرمز خون خود را در کبدشان تجزیه می کنند. هنگامی که از خواب بیدار می شوید، گلبول های قرمز شروع به گردش عادی می کنند و می توانند فعالیت های عادی خود را بدون آسیب آشکار انجام دهند، که بسیار تعجب آور است.

منبع: علم هشدار می دهد

227227

دکمه بازگشت به بالا