علم و تکنولوژی

عکس | بازسازی چهره خون آشام قرن 18 با بقایای DNA او

آناتومیست ها با استفاده از DNA باقی مانده از بقایای این بقایای، چهره مردی را که گمان می رود خون آشام است در قرن هجدهم بازسازی کردند، اگرچه طبق نتایج یک آزمایش ژنتیکی، او انسان بود.

داده های به دست آمده از نرم افزار بازسازی صورت سه بعدی نشان داد که فرد مورد نظر; او پوست روشن، موهای سیاه یا قهوه ای، چشمان آبی یا قهوه ای و کک و مک در صورتش دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده این مرد (با نام آزمایشگاهی JB55) حدود 55 سال سن دارد و مبتلا به سل است. ظاهراً در گذشته های دور برخی فکر می کردند کسانی که بر اثر سل مرده اند خون آشام هستند.

بر اساس پا و جمجمه موجود در قبر، محققان بر این باورند که جسد در زمان نامعلومی از زیر زمین خارج شده و دوباره دفن شده است. و اینگونه است که اجساد افرادی که مظنون به خون آشام بودن هستند دفن می شوند.

به گفته یکی از محققین این پرونده الن گریتاک: جسد این مرد با استخوان های پا پیدا شد و به صورت ضربدری روی سینه قرار گرفت. به این ترتیب خون آشام نمی تواند راه برود و به موجودات زنده حمله کند!

ترمیم چهره خون آشام قرن هجدهم

برای شروع، محققان کالبد شکافی DNA را از بقایای اسکلتی او استخراج کردند. اما کار بر روی استخوان هایی که بیش از 200 سال قدمت دارند کار آسانی نیست.

تصویر چهره یک خون آشام قرن 18 را با بقایای DNA او بازیابی می کند

همانطور که Graytak توضیح می دهد، “این فناوری برای استخوان خوب نیست. به خصوص اگر خیلی قدیمی باشد. با گذشت زمان، استخوان ها شروع به ترک خوردن و شکستن می کنند. همچنین، هنگامی که بقایای آن برای صدها سال در جایی دفن می شود، DNA از محیط (به عنوان مثال، باکتری ها و قارچ ها) با آن مخلوط می شود. اما ما می خواهیم نشان دهیم که هنوز امکان استخراج DNA از نمونه های دشوار تاریخی وجود دارد.

در یک روش معمولی توالی یابی ژنوم، محققان سعی می کنند هر قطعه از ژنوم انسان را 30 بار توالی یابی کنند. به این پوشش 30X یا عمق توالی 30X می گویند. اما در مورد بقایای JB55، این کار فقط در عمق 2.5X انجام می شود.

برای تعیین علت مرگ، محققان همچنین DNA را از جسد دیگری که در نزدیکی دفن شده بود استخراج کردند که گمان می‌رود مربوط به JB55 باشد. البته این نمونه ها دارای عمق توالی کم (0.68X) هستند. اما معلوم شد که این دو نفر پسر عموی درجه سه یکدیگر بودند.

ناگفته نماند که طبق یافته های محققان، مرد نگون بختی که تصور می شد خون آشام است، کشاورز ساده ای به نام «جان باربر» بوده که ظاهراً پس از ابتلا به بیماری سل فوت کرده است.

محققان جزئیات بیشتری را در مورد این پرونده در کنفرانس بین المللی هویت (ISHI) که امروز در واشنگتن برگزار شد، ارائه خواهند کرد.

5858

دکمه بازگشت به بالا