علم و تکنولوژی

عکس تلفن همراه ناصرالدین‌شاه/ خط تلفن چه زمانی به تهران رسید؟

مکان های زیادی شبیه به این مغازه های خاطره انگیز وجود دارد که در تهران بلااستفاده مانده اند. به گفته مدیرکل ارتباطات و روابط بین الملل شرکت مخابرات ایران، از 15 سال پیش تاکنون نزدیک به 14 هزار و 600 تلفن عمومی در استان تهران زیان دیده است. «محمدرضا بیدخام» گفت: نگهداری هر دستگاه تلفن عمومی ماهانه 65 هزار تومان هزینه دارد، اما درآمد ماهانه این دستگاه ها 3 هزار تومان است و بنابراین هر دستگاه ماهانه 62 هزار تومان برای ارتباط ضرر می کند. ” وی ادامه داد: سال هاست که ارتباطات تلاش می کند تا کاربری این کیوسک ها را تغییر دهد.

عکس موبایل ناصرالدین شاه/ گوشی کی وارد تهران شد؟

صف طولانی

اگرچه در حال حاضر تلفن های عمومی در تهران مانند اکثر شهرهای دنیا زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر نمادهای غم انگیز و بخشی از مبلمان شهری به حساب می آیند، اما تا چند دهه پیش تلفن های عمومی یکی از پرطرفدارترین روش ها بودند. ارتباط و بسیاری از طرفداران هستند که آماده چت برای چند دقیقه، خط مقدم آنها برای ساعت وجود دارد.

عکس موبایل ناصرالدین شاه/ گوشی کی وارد تهران شد؟

طبق آمار تا پایان دهه 50 تعداد خطوط تلفن در ایران به حدود 800000 خط رسید که از این تعداد 4000 خط تلفن عمومی بود. تعداد خطوط تلفن در تهران کم و تقاضا به دلیل جمعیت زیاد است، از طرفی توزیع خطوط تلفن انجام نمی شود، بنابراین می توان گفت که قیمت خط تلفن خانگی برابر است. قیمت خانه و افراد کمی آن را می خرند، به همین دلیل تلفنی که با انداختن سکه 2 ریالی کار می کند، خواهان زیادی دارد و روزی نیست که در صف طولانی برای استفاده از این وسایل دعوا و مشاجره نشود. . .

سرگرمی مجلل درباریان

اگرچه تلفن ها در دوره ناصری وارد تهران شد، اما این تلفن ها عمومی نبودند و تلفن های عمومی در اواخر دوره قاجار و سلطنت احمدشاه در ایران رایج شد. اما ماجرای ورود تلفن دادگاه ناصری خواندنی است. در دوره قاجار، این ارتباط از تجملات شگفت انگیز سلسله قاجار بود. حدود 10 سال پس از اختراع تلفن توسط گراهام بل، ناصرالدین شاه در کاخ خود با تلفن صحبت کرد و تعجب کرد و در دفتر خاطرات خود نوشت: «تلفن نوعی تلگراف است که با دهان صحبت می کند و با گوش می شنود. این سفر معین الملک [سفیر ایران در عثمانی] بیا، دستگاه همراه با پیشنهاد آورده است. از اتاق شمس العماره به سمت جایی که باغ سپه سالار است کشیدیم. تخته دارای سوراخی است که فرد از طریق آن صحبت می کند و دو ابزار در گوش قرار می گیرد. از اینجا با میرزا محمد ملیجک و آقا محمد نایب سرایدر گفت و گو کردیم. مثل اینکه حضوری صحبت می کنند، اما می توان گفت که شخصاً بهتر می شنوید و درک می کنید. از ملیجک کوچولو خواستیم، جوری باهاش ​​حرف زدیم که انگار ملیجک جلوی ماست. آقا عبدالله و … صحبت می کنند. خیلی عجیب است و ما قبلاً این دستگاه ها را ندیده بودیم.”

کامران میرزا (نایب السلطنه) نیز امروز دستور داد از کاخ خود در کامرانیه خط تلفنی به وزارت جنگ برقرار شود تا بتواند کار خود را با سرعت بیشتری پیگیری کند.

عکس موبایل ناصرالدین شاه/ گوشی کی وارد تهران شد؟

تلفن همراه ناصرالدین شاه قاجار، وی هنگام مسافرت و دریافت تماس، این گوشی سوئیسی را به نزدیکترین خط تلفن متصل می کرد.

بیشتر بخوانید:

271 233

دکمه بازگشت به بالا