علم و تکنولوژی

عکس | حقیقت ترسناک پشت تصویر خندان ناسا

به نظر می رسد یک خورشید خندان، یا یک صورت چروکیده که یادآور لامپ است.هالووین که ماه گذشته توسط ناسا منتشر شد، فقط یک لبخند بی ضرر نیست. به گفته پروفسور برایان کیتینگ، پروفسور فیزیک دانشگاه کالیفرنیا، این تصویر که با نور ماوراء بنفش گرفته شده است، آنچه را که «حفره تاج» نامیده می شود، نشان می دهد. این لانه ها حاوی باد خورشیدی و بارهای الکتریکی هستند که می توانند اختلالات جدی در جو زمین ایجاد کنند.

کیتینگ در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت که هر چشم و دهان این خورشید خندان تکه ای از لایه بیرونی ستاره است که صدها درجه سرد شده است. با این حال، قطعات ضبط شده توسط ماهواره های ناسا در طیف UV با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. با این تفاسیر، میدان گازی کمی خنک تر و چگالی کمتر برای زمینی ها چه معنایی دارد؟

هنگامی که طوفان ها وارد جو سیاره ما می شوند، می توانند نورهای طلایی زیبایی ایجاد کنند. زیرا ذرات خورشید و گاز زمین در هم تنیده شده اند. این پدیده همچنین پتانسیل ایجاد اختلال در ترافیک را دارد. برای رسیدن این بادها به زمین، تعداد زیادی ذرات باردار از شاخه های خورشید مورد نیاز است. در موارد شدید، انفجار بادهای خورشیدی می تواند بر شبکه تأثیر بگذارد و باعث قطع برق شود

عکس حقیقت ترسناک پشت عکس های خندان منتشر شده توسط ناسا

در سال 2014، رصدخانه انرژی خورشیدی ناسا حرکت خورشید را که شبیه فانوس هالووین بود و به خورشید خندان معروف شد، ثبت کرد. با وجود بی نظمی این رویدادها، ایجاد یک طوفان خورشیدی بزرگ و مهیب اکنون غیرممکن است. در سال 1859، طوفان مغناطیسی بزرگی که از خورشید سرچشمه می‌گیرد، معروف به رویداد Caringon، بسیاری از ایستگاه‌های تلگراف به آتش کشیده شد.

چنین طوفانی ممکن است چندین بار در سال رخ دهد. اما کیتینگ معتقد است که زمین برای مدتی از تهدید این رویدادهای مغناطیسی جان سالم به در برده است. با اتکای ما به ارتباطات مبتنی بر فناوری، انفجار یک فروچاله بزرگ می تواند عواقب جدی داشته باشد. این طوفان خورشیدی توسط مرکز پیش بینی هوای فضایی سازمان ملی اقیانوسی و جوی در 5 سطح رتبه بندی شده است.

در این زمان رویدادی به نام Smiling Sun رتبه G1 را دریافت کرد. طوفان های ژئومغناطیسی شدید G5 می توانند باعث مشکلات سیستمی مانند قطع برق، فروپاشی شبکه برق، آسیب فضاپیما، تداخل رادیویی برای روزها، اختلال در ناوبری ماهواره ای و شفق قطبی شوند. فرکانس تخمینی NOAA برای طوفان های G5 هر 11 سال 4 مورد هشدار دهنده است. با این حال، همانطور که کیتینگ توضیح می دهد، زمین در چند قرن گذشته خوش شانس بوده است و او معتقد است که یک طوفان خورشیدی بزرگ می تواند عواقب جدی داشته باشد.

5858

دکمه بازگشت به بالا