علم و تکنولوژی

عکس | عجیب ترین موشک هایپر سونیک دنیا

به گزارش خبرگزاری تکنونامه، بحث داغ صنعت نظامی امروزه فناوری پیشرفته با سرعت های مافوق صوت بالاست. موشک هایی که چین، آمریکا و روسیه به عنوان 3 ابرقدرت دنیا دارند، حالا ایران به توانایی ساختش رسیده است. یکی از معروف ترین انواع موشک های مافوق صوت که روسیه در اختیار دارد موشک کنیزال است. موشکی که می توان از هواپیمای جنگنده شلیک کرد. یعنی نیازی به شلیک از پایه زمینی نیست. توانایی های دراز مدت ارتش روسیه. کینژال با شلیک از یک جنگنده MiG-31 به برد 2000 کیلومتر و با شلیک از بمب افکن Tupolev Tu-22 به 3000 کیلومتر می رسد. عکس زیر زمان پرتاب موشک کینژال نصب شده بر روی رهگیر MiG-31 را نشان می دهد.

عکس شلیک موشک مافوق صوت از هواپیمای جنگنده

طراحی کلی کینجال همان فناوری پیشرفته موشک بالستیک اسکندر است که در بخش هدایت برای حرکت با سرعت مافوق صوت دستخوش تغییراتی شده است.

این موشک بالستیک دارای وزن بالا و کلاهک 500 کیلوگرمی است که با سرعت 12 ماخ به سمت هدف شلیک می شود. انرژی جنبشی در نتیجه این برخورد حدود 17 گیگاژول (معادل انفجار 4 تن TNT) خواهد بود.

علاوه بر کلاهک های معمولی، Kinzhal را می توان به کلاهک های هسته ای متصل کرد.

عکس شلیک موشک مافوق صوت از هواپیمای جنگنده

با توجه به درخواست روسیه، Kinzhal می تواند اهداف متحرک را هدف قرار داده و از آن به عنوان یک سلاح ضد کشتی استفاده کند. از این رو برخی کارشناسان نام این موشک را «قاتل ابر حامل» گذاشتند.

این موشک به جای استفاده از فناوری رایج مافوق صوت مانند موتورهای اسکرام جت و گلایدرهای مافوق صوت، از فناوری کلاسیک موشک های بالستیک استفاده می کند.

5858

دکمه بازگشت به بالا