علم و تکنولوژی

عکس | پیدا شدن تابوت عجیب سه هزار ساله در مصر

باستان شناسان مصری تابوت سنگی 3300 ساله یکی از مقامات را کشف کردند که جسد مردگانی بود که مدت ها پیش توسط دزدان قبر به سرقت رفته بود. این تابوت با درپوشی ساخته شده از گرانیت صورتی، برای مقامی به نام “Ptah-im-wea” ساخته شده است که طبق زبان هیروگلیف های حک شده روی آن، در زمان رامسس دوم (1213 تا 1279 قبل از میلاد) زندگی می کرده است. . و به عنوان نگهبان، معبدی در اهرام مصر بود که توسط رامسس دوم در تبس (اقصر امروزی) ساخته شد.

بیشتر بخوانید:

بر اساس کتیبه های هیروگلیف، Ptah-im-wea بر دام های معبد نظارت می کند و به عنوان رئیس خزانه معبد، وظیفه ارسال هدایای الهی برای خدایان را بر عهده دارد. با این حال، Ptah-in-wea در نزدیکی معبدی که از رامسس دوم محافظت می کرد، دفن نشد. در عوض، تابوت او را در کنار هرمی قرار دادند که 1000 سال پیش در سقارا ساخته شده بود، شهری باستانی که به خاطر گورستان های وسیعش معروف است.

تصاویر تابوت عجیب 3000 ساله در مصر پیدا شد

در بیانیه آمده است که باستان شناسان تابوت را در نزدیکی اهرام پادشاه یونس (حکومت در حدود 2323-2353 قبل از میلاد) در جنوب راهرویی که مردم وارد هرم می شدند، کشف کردند. یافته های باستان شناسی نشان می دهد که برای مصری ها غیرعادی نبود که بخواهند در نزدیکی اهرام ساخته شده توسط فراعنه ای که مدت ها پیش می زیسته اند، دفن شوند. به عنوان مثال، حدود 4500 سال پیش، مقبره‌هایی با قدمت 2500 سال در نزدیکی اهرام جیزه پیدا شد که نشان می‌دهد مردم ممکن است مدت‌ها پس از ساخته شدن این مکان‌ها را مقدس می‌دانستند.

هیروگلیف های روی تابوت خواستار محافظت از مردگان هستند و تصویر هوروس، خدای اسماس و پسر خدایان اوزیریس و ایزیس را نشان می دهند. اگرچه این تابوت در دوران باستان به سرقت رفته بود، اما باستان شناسان آثاری از رزین پیدا کردند که نشان می داد مومیایی داخل آن است. بر اساس این بیانیه، تیم باستان شناسی هیچ اثر دیگری از این تابوت پیدا نکرد.

رامسس دوم در زمانی بر مصر حکومت می کرد که امپراتوری او از سوریه تا سودان امروزی گسترش داشت. این سوسیس به عنوان بخشی از یک ماموریت باستان شناسی به رهبری اولا ال اگیزی، استاد مصرشناسی در دانشگاه قاهره، کشف شد.

دکمه بازگشت به بالا