علم و تکنولوژی

عکس | کشف بقایای هیولای باستانی که ترکیبی از اژدها و کوسه بود!

66 میلیون سال پیش، حیوانات دریایی واقعاً وجود داشتند. آنها “موزاسورها” هستند، به عبارت دیگر مارمولک های آبی غول پیکری هستند که همزمان با دایناسورها زندگی می کردند. طول آنها به 12 متر می رسد و شبیه اژدهای کومودو با دم کوسه مانند است. این حیوانات نیز بسیار متنوع هستند و به گونه های بسیاری تکامل یافته اند. برخی از مردم ماهی و ماهی مرکب و برخی دیگر صدف و حلزون می خورند.

اکنون محققان موفق به شناسایی و یافتن موزاسور جدیدی شده اند که در دریاهای بزرگ از جمله موزاسورهای دیگر شکار می کرد. این گونه جدید که Thalassotitan atrox نام دارد، در حفاری در منطقه “اولاد عبدون” در استان خوربیگه نزدیک کازابلانکا، مراکش کشف شد.

در پایان دوره کرتاسه، سطح آب دریاها بالا رفت و بیشتر مناطق آفریقا زیر آب رفت. جریان های اقیانوسی آب های عمیق غنی از مواد مغذی را به سطح می آورند و اکوسیستم های دریایی پر رونقی را ایجاد می کنند. دریا پر از ماهی است و این موضوع شکارچیان یا موزاسورها را به خود جذب می کند. آنها همچنین شکارچی خود، تالاسوتیتان بزرگ را آوردند. این جانور با 9 متر طول و 1.3 متر دم، کشنده ترین حیوان دریا است.

بقایای یک هیولای باستانی را کشف کنید که ترکیبی از اژدها و ماهی است!

بیشتر موسوروس ها آرواره های بلند و دندان های کوچکی برای صید ماهی داشتند. اما تالاسوتیتان کاملاً متفاوت بود و آرواره های قدرتمندی مانند نهنگ قاتل داشت. آناتومی به ما می گوید که این حیوان برای حمله و از بین بردن حیوانات بزرگ سازگار بود. این ویژگی ها نشان می دهد که تالاسوتیتان دندان های خود را با گاز گرفتن خزندگان دریایی مانند لاک پشت های دریایی از بین برده است.

در همان محل حفاری، کاوشگران بقایای چیزی شبیه به فسیل حیوانات قربانی را نیز پیدا کردند. شواهد نشان می دهد که این حیوانات توسط شکارچیان بزرگ کشته و خورده شده اند و سپس استخوان های آنها را دور انداخته اند.

تالاسوتیتان که در بالای زنجیره غذایی قرار دارد، اطلاعاتی در مورد زنجیره غذایی باستانی در دریا نیز ارائه می دهد. کشف این حیوان اطلاعاتی را در مورد اکوسیستم دریایی قبل از رسیدن سیارک 66 میلیون سال پیش که به عصر دایناسورها پایان داد، به محققان می دهد.

5858

دکمه بازگشت به بالا