علم و تکنولوژی

عکس | کشف هؤیت زن مقتول پس از نیم قرن با روشی جدید

صبح روز 26 ژوئیه 1943 بود که یک دختر 12 ساله در حالی که با سگ خود بازی می کرد، جسد مثله شده زنی را در شن های پارک ساحلی ریس پوینت در استان وینستاون (شمال شبه جزیره کیپ کود، ماساچوست) پیدا کرد. ). به گزارش خبرگزاری ارزتکنیکا، علیرغم اینکه خبر این قتل وحشیانه همه مردم کیپ کاد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و بازتاب گسترده ای در رسانه های محلی و ملی داشته است، هیچکس نتوانسته این زن را شناسایی کند. مدتی بعد، طبق سنت جنایتکارانه، رسانه ها به او نام «بانوی تپه های شنی» را دادند. نزدیک به 50 سال بعد، FBI در 31 اکتبر اعلام کرد که جسد کشف شده در سال گذشته متعلق به زنی به نام روث ماری تری از تنسی است. این زن در زمان مرگ 37 سال داشت.

شناسایی این زن از طریق شجره نامه ژنتیکی انجام می شود، روشی که مبتنی بر ترکیبی از آزمایش DNA و تجزیه و تحلیل تبارشناسی است. به گفته FBI، تری، متولد 1946، دارای روابط خانوادگی و شخصی در کالیفرنیا، ماساچوست و میشیگان است. او دختر، خواهر، خاله، همسر و مادر است. در حال حاضر، مقامات به دلیل احترام به خانواده تری از افشای جزئیات بیشتر در مورد زندگی شخصی خودداری می کنند. در این میان تحقیقات از قاتل ادامه دارد.

تصویر کشف هویت یک زن مقتول پس از نیم قرن با روشی جدید

یکی از بسیاری از چهره های بازسازی شده بانوی تپه ها قبل از شناسایی

استفاده از شواهد ژنتیکی در تحقیقات جنایی به اواخر دهه 1980 برمی گردد. در سال 2000، مقامات یک نمونه DNA از یک زن مرد تپه شنی را به پایگاه داده ژنتیکی خود اضافه کردند. با این حال، DNA او با زن گمشده در پایگاه داده ژنتیک مطابقت نداشت.

در طول دو دهه گذشته، ما شاهد رشد آزمایش DNA تجاری بوده ایم. شرکت‌های خصوصی به مشتریان خود اجازه می‌دهند آزمایش‌های DNA را در خانه انجام دهند. در واقع، طبق آمارهای موجود، تنها از سال 2019 بیش از 30 میلیون نفر در آمریکا توسط شرکت‌های خصوصی آزمایش DNA خود را انجام داده‌اند.

اگرچه این پایگاه های اطلاعاتی ژنتیکی نمونه زیادی از افراد سفیدپوست دارند و عاری از تعصب نژادی نیستند، میلیون ها نفر با این اطلاعات می توانند اجداد، فرزندان خوانده، بازماندگان هولوکاست، کودکان مهاجر و دیگران را ردیابی کنند. این اطلاعات ژنتیکی برای موارد سرماخوردگی (تثبیت نشده) نیز بسیار مفید است.

تصویر کشف هویت یک زن مقتول پس از نیم قرن با روشی جدید

عکس از روث ماری تری

در مورد قاتل گلدن استیت، محققین از پایگاه داده ژنتیکی GEDmatch استفاده کردند و توانستند از استخر ژنی برای ایجاد یک شجره خانوادگی 25 نفره استفاده کنند. در مرحله بعد، DNA قاتل (استخراج شده از بدن یکی از او) را تغذیه کردند. قربانیان تجاوز جنسی) وارد این پایگاه داده و توانست 10 تا 20 نفر را با جد مشترک خود پیدا کند. سپس محققان فهرست را بررسی کردند تا جستجوی خود را محدود کنند. آنها سرانجام D’Angelo را پیدا کردند که نمونه DNA او با قاتل مطابقت داشت. خوشبختانه او دستگیر شد و در حال حاضر در حال گذراندن حبس ابد بدون حق آزادی مشروط است.

به همین ترتیب محقق به هویت روث ماری تری رسید. در اوایل سال جاری، نمونه‌های DNA گرفته شده از استخوان‌های او به آزمایشگاه Attram در تگزاس فرستاده شد. زمینه آزمایشگاه اترام تهیه شجره نامه های پزشکی قانونی به ویژه قتل های بلاتکلیف و مفقودین است. علیرغم آسیب شیمیایی و آلودگی میکروبی، آزمایشگاه Etram توانست یک نمونه زنده از DNA تری به دست آورد.

مشخصات DNA او سپس برای جستجو در پایگاه داده شجره نامه استفاده شد. در نهایت یکی از بستگان نزدیک او را پیدا کرد. و در آخرین مرحله آزمایش DNA (عضو خانواده قربانی) هویت وی را تایید کرد. در حالی که تحقیقات ادامه دارد، اف‌بی‌آی از مردم می‌خواهد که اگر اطلاعاتی در مورد این پرونده دارند، با مقامات تماس بگیرند.

5858

دکمه بازگشت به بالا