علم و تکنولوژی

عیدانه سومین نوروز کرونایی/ عبور از چراغ قرمز کرونا

در کمتر از یک ماه تا پایان سال 1400 و فرا رسیدن سال 1401 یکی از دغدغه ها و دغدغه های امروز برخی از هموطنانمان موضوع سفرهای نوروزی است.

همانطور که همه می دانیم با ورود ویروس کرونا به کشور در آخرین ماه سال ۱۳۸۸، نوروز ۹۹ با قرنطینه و محدودیت های کرونا همراه شد. شرایط بیماری به گونه ای است که ما بسیار می ترسیم به همین دلیل اغلب برای مسافرت در خانه می مانیم تماشا کنید.

شرح عروق ویروس کرونا اول نوروزی

همزمان با شیوع کرونا در کشور در اواسط اسفند 98 و نزدیک به پایان سال که طبق سنت سال گذشته، نوروز برای حفظ جان شهروندان و گردشگران و حفاظت از مرتفع ترین استان ها سفر کرد. . نوروز 99 پذیرای گردشگران نوروزی نیست و نه تنها ورودی استانی آنها را به روی گردشگران می بندد، بلکه اقامتگاه، گردشگری و پذیرایی را نیز تعطیل می کند.

ترس از عفونت و اخباری که از گوشه و کنار دنیا شنیده می شد، باعث ایجاد بیماری ستون اول نوروزی به طرق مختلف و با ماندن در خانه شد.در واقع می توان گفت اولین نوروز کرونا در سال 1378 اتفاق افتاد، زمانی که یک ویروس ناشناخته کرونا وارد کشور شد و ترس از آلودگی و اخبار از سراسر جهان، اولین بار کرونا را نوروزی کرد. زمان های مختلف در خانه ماندن

نوروز 99 احتمالاً اولین نوروز قرن مدرن بود که مردم مجبور بودند برای فرار از ویروس کرونا در خانه بمانند. اما فقط در خانه منجر به سقوط کرونا در بهار 99 شد.

عیدانه سوم کرونا نوروز / گذرگاه چراغ قرمز کرونا

در حالی که آمار کرونا در اردیبهشت 99 کاهش پیدا کرد، ناگهان به خرداد رسیدیم و تعطیلات در تقویم رسمی کشور، مردم را به سفر ترغیب کرد و همین موضوع باعث افزایش دوباره آمار کرونا در تابستان 99 شد.

مدیریت پایدار برای مقابله با دشمنان بیولوژیکی

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیش از دو سال از شروع همه‌گیری کرونا می‌گذرد و کشور ما یکی از کشورهای درگیر در این همه‌گیری است. اکثر کشورهای جهان: از 20 فوریه 1998 تاکنون 6 موج شیوع بیماری را تجربه کرده‌ایم و اکنون با حدود 240 مرگ روزانه در رتبه ششم جهان هستیم.

وی افزود: نوسانات ناشی از شیوع کرونا در این مدت و مقایسه با کشورهایی که در مدیریت شیوع این بیماری موفق بوده اند نشان می دهد که ایران با 10 کشور از 15 کشور بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کرونا را در جهان دارد.

تنوع امواج در ایران و فواصل موج کوتاه (به استثنای فواصل موج سوم و چهارم در زمان اجرای طرح جامع شهید سلیمانی در کشور) موید عدم مدیریت پایدار در کنترل شیوع کرونا در کشور است. سوری گفت.

عیدانه سوم کرونا نوروز / گذرگاه چراغ قرمز کرونا

سوری گفت: فقدان مدیریت مدون، مدرن و چابک بیماری برای آمادگی و پاسخگویی به شیوع بیماری، ما را برای شناسایی و اجرای مداخلات فوری و ضروری در بدو شروع بیماری آماده نمی‌کند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: روزها است که بحث درست یا نادرستی این بیماری در کشور داریم، تصور غلطی از مدیریت اپیدمی داریم.

مدیریت پاندمی پایدار یک رویکرد اساسی حتی پس از شیوع است

سوری گفت: «مدیریت پیشرونده اپیدمی پایدار، حتی پس از پایان اپیدمی، راهی اساسی برای دور نگه داشتن اپیدمی ها و مردم است. مشاهده این مشکل مستلزم رویکردی علمی مبتنی بر مطالعه مردم بومی، شناخت همه‌جانبه مؤلفه‌های دخیل در شیوع و اجتناب از محرک‌های ناشی از مداخلات خاص مانند مدیریت واکسن است.

وی افزود: تند و کند بودن بیشتر امواج ما به این دلیل است که سیگنال های موج بعدی را به درستی درک نمی کنیم و هشدارهای کارشناسان را نادیده می گیریم، در حالی که مداخله ما با شرایط خاص سازگاری ندارد. موج.” ما از فشار زمان برای انجام مداخله سریع، قطعا موثر و کارآمد غافل نمی شویم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می دهد: یکی از کاربردهای تحلیل علمی و عمق اطلاعات مربوط به اپیدمی ها و در دسترس بودن تیم های ملی اپیدمی و واکنش سریع، تحلیل و پیگیری در اپیدمیولوژی است. شیوع این بیماری در سایر نقاط کشور

اجرای مداخلات مناسب، موثر و مقرون به صرفه با اجرای سیاست های حفاری هوشمند به جای پرتاب مهمات برای مبارزه با آفات بیولوژیکی در مناطق عمومی و با مدیریت پایدار برای مقابله با شیوع.سوری گفت: باید با اتخاذ سیاست های حفاری هوشمند به جای پرتاب مهمات برای مبارزه با دشمنان بیولوژیکی در مناطق عمومی و مدیریت پایدار برای مقابله با شیوع، مداخلات مناسب، موثر و مقرون به صرفه انجام دهیم.

در انجام این کار اولاً نگرش های منطبق با این نوع مدیریت و ثانیاً اصلاح اساسی ساختار مدیریت بیماری است که می تواند برای شیوع بعدی آماده شود و غافلگیر نشود و بهترین نتایج را به دست آورد. از منابع موجود و بار پایین.

شرح مراسم تحلیف دوم نوروز

تاج دوم نوروز با کرونای اول نوروز بسیار متفاوت است. الان اسفند 99 مثل اسفند 98 نیست که مردم کرونا را بترسانند و در خانه بمانند. وضعیت به طور کلی متفاوت است و مردم می خواهند از سال 1400 سفرهای نوروزی را آغاز کنند. این در حالی است که وضعیت کرونا در کشور در نوروز 1400 نامناسب و بسیار مطلوب است.

در همین حال ستاد ملی کرونا در حال بررسی محدودیت ها و جریمه های نوروزی برای جلوگیری از شیوع کرونا در کشور است. ورود و خروج شهرهای قرمز و نارنجی و جریمه یک میلیون و 500 هزار تومانی اتوبوس در شهرهای قرمز و نارنجی از جمله اقدامات ستاد ملی مقابله با کرونا در نوروز 1400 بود.

بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در دولت دوازدهم، شهرهای کرونای کشور تفکیک رنگی شدند و در نوروز 1400 سفر از / به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد.

قرمز یا “خطر بسیار بالا” وضعیتی است که در آن حداقل 10 نفر از هر 100000 نفر در یک شهر به دلیل بیماری عروق ویروس کرونا قلب در بیمارستان بستری می شوند.

وضعیت نارنجی یا پرخطر نیز شامل شرایطی می شود که از هر 100000 نفر حداقل 6 نفر در شهر به دلیل بیماری عروق ویروس کرونا قلب بستری هستند و در مورد زرد یا خطر متوسط ​​این رقم حداقل 3 نفر است. بیرون از 100000 نفر

عیدانه سوم کرونا نوروز / گذرگاه چراغ قرمز کرونا

در این میان مسیرهای بیماری و همچنین بسترها و مرگ و میرهای ناشی از کرونا از اسفند 1378 و فروردین 1379 به گونه ای بود که به کادر درمانی نسبت به عواقب سفر نوروزی هشدار داده شد.

کرونری سوم نوروز در غافلگیری

کم کم داریم به آخرین دوره سال 1400 نزدیک می شویم و مردم از هم اکنون در تب و تاب نوروز هستند. در عین حال مهم ترین سوال و نگرانی هموطنانی که قبلاً به سفر رفته اند این است که آیا شرایط بیماری کشور باعث می شود که آنها بدون بیماری و ترس از بیماری سفر کنند یا اینکه باید به خانه بازگردند؟

چه، سومین کرونا نوروز تا نوروز 3399 و 1400 انجام متفاوت، موضوع واکسیناسیون است. زیرا در نوروز اول کرونا خبری از واکسیناسیون و واکسیناسیون نبود و در نوروز دوم تعداد افراد واکسینه شده به حدی کم بود که نمی شد از محدودیت ها چشم پوشی کرد.

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بررسی ها و مستندات نشان می دهد 90 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی مربوط به افرادی است که واکسینه نشده اند، گفت: این افراد بیش از 10 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر هستند. “

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در نوروز 1401 محدودیت های سال گذشته را شاهد نخواهیم بود و وضعیت بهتر است، اما واکسیناسیون شرط اساسی در استفاده از امکانات سفرهای هوایی و زمینی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی و مراکز اقامتی است.

اسناد نشان می دهد که 90 درصد از مرگ و میر کرون به دلیل کسانی است که واکسینه نشده اند.وزیر بهداشت تاکید کرد که در سیستم ایرانی من سه واکسن مسافری امکان پذیر است، با دقت بررسی کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و سلامت عمومی وزارت بهداشت، 62 میلیون و 674 هزار و 913 نفر در نوبت اول، 55 میلیون و 324 هزار و 216 نفر در اولین واکسیناسیون و 22 میلیون و 838 هزار و 334 نفر در نوبت دوم واکسینه شدند. .

مجموع واکسن های موجود در کشور به 140 میلیون و 837 میلیون و 463 دلار رسید.

واکسیناسیون اولویت دولت برای سفرهای نوروزی است

در نتیجه شرایط عروقی کشور در پیک ششم با پیک قبلی متفاوت است و به این ترتیب اولویت ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت برای سفر نوروزی یک شات است.

در همین حال سید علی دهقان منشادی، مدیر مجتمع امام خمینی (ره) گفت: با توجه به مشاهدات اخیر به نظر می رسد به اوج اومیکرون رسیده ایم و باید شاهد کاهش تدریجی مراجعات باشیم.

عیدانه سوم کرونا نوروز / گذرگاه چراغ قرمز کرونا

وی گفت: “اگر وضعیت کشور به همین منوال پیش برود، ابتدا فاز ششم را طی می کنیم.”

در عین حال، با کاهش آمار روزانه کرونا در سراسر کشور، رنگ شهر نیز تعداد مناطق قرمز را به 184 منطقه، ناحیه نارنجی را به 187 منطقه، منطقه زرد را به 76 منطقه و منطقه Phueng را به آبی تغییر داد. .

نکته قابل توجه اینکه تهران نیز از خط قرمز خارج شده و به وضعیت نارنجی افتاده است.

شبیه نوروز است 1401 برای کسانی که واکسینه شده اند، شگفتی ساز خواهد بود و مانند نوروز دو بار قبل از ابتلای ما به ویروس کرونا نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا