علم و تکنولوژی

فاکتورهای موثر در احساس خستگی صبحگاهی

اختلال هوشیاری بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و در طول روز می تواند بر عملکرد شناختی و حرکتی تأثیر منفی بگذارد و خطرناک باشد.

به گزارش تکنونامهنتایج این مطالعه نشان می دهد که عوامل تغییرپذیر سبک زندگی مانند کیفیت و مدت خواب ممکن است تأثیر بیشتری بر سطح هوشیاری صبحگاهی نسبت به عوامل ژنتیکی داشته باشد.

این نتایج نشان می دهد که مداخلات انجام شده در سطوح فردی و اجتماعی با هدف قرار دادن عوامل غیر ژنتیکی می تواند به کاهش پیامدهای منفی مرتبط با اختلال شناختی کمک کند.

دکتر متیو واکر – نویسنده این مطالعه و یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا – گفت: امیدواریم که یافته های ما به اطلاع رسانی بیشتر و بهبود اقدامات احتیاطی کمک کند. این موضوع به ویژه در زمینه آموزش که هوشیاری برای کسب دانش در کلاس ضروری است، اهمیت دارد. در اینجا، نتایج ما نشان می دهد که تغییر زمان شروع کلاس ها و اجتناب از صبحانه با شاخص گلیسمی بالا ممکن است منجر به هوشیاری بهتر در صبح شود.

اختلالات شناختی و عوامل خطر

بی خوابی به مرحله ای از اختلال در هوشیاری و کارایی اطلاق می شود که بین خواب و بیداری رخ می دهد و می تواند برای چند دقیقه تا چند ساعت پس از بیدار شدن ادامه یابد. اگرچه این یک پدیده رایج است، اما می تواند تأثیر قابل توجهی بر بهره وری و ایمنی افراد داشته باشد. به طور خاص، اینرسی خواب می تواند بر سطح ایمنی کارگران در مشاغل خطرناک تأثیر بگذارد یا تصمیمات کارکنان خدمات اورژانس از جمله کارکنان پزشکی و آتش نشانی را اتخاذ کند که به نوبه خود می تواند بر ایمنی دیگران تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، کاهش سطح هوشیاری در طول روز به دلیل خواب ناکافی با کاهش بهره وری و افزایش خطر تصادفات رانندگی همراه است. با این حال، شواهد علمی کافی در مورد عوامل موثر بر سطح هوشیاری پس از بیدار شدن وجود ندارد.

در این مطالعه، محققان عوامل مرتبط با تغییرات روزانه در سطوح برانگیختگی صبحگاهی را ارزیابی کردند. آنها اثرات خواب شب قبل، فعالیت بدنی روز قبل، ترکیب صبحانه و سطح قند خون بعد از صبحانه را در هنگام بیداری صبح ارزیابی کردند.

در این مطالعه، محققان رابطه ای بین مدت زمان خواب و زمان خواب با سطح هوشیاری صبحگاهی پیدا کردند. به طور خاص، زمانی که افراد بیش از حد معمول می خوابند یا دیرتر از حد معمول از خواب بیدار می شوند، تمایل دارند صبح روز بعد هوشیاری بالاتری را گزارش کنند.

همچنین، نتایج مطالعه نشان داد که سطح بالاتر ورزش در روز گذشته با افزایش سطح هوشیاری در صبح همراه است. با این حال، سطح فعالیت بدنی در ساعات روز با سطح برانگیختگی صبحگاهی رابطه مثبت داشت و ورزش در طول شب با برانگیختگی صبحگاهی کمتر همراه بود.

سپس محققان تأثیر ترکیب درشت مغذی ها در صبحانه را بر سطح هوشیاری صبحگاهی بررسی کردند. به شرکت کنندگان یک صبحانه استاندارد با ترکیب وعده غذایی متناسب با کالری، شامل غذاهای سرشار از کربوهیدرات، پروتئین و فیبر داده شد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان مشاهده کرده اند: خوردن یک صبحانه پر کربوهیدرات با سطح بالاتری از هوشیاری صبحگاهی مرتبط است. برعکس، یک صبحانه با پروتئین بالا با سطوح پایین انگیختگی همراه است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا