عمومی

فرار روس‌ها از سربازگیری پوتین و درهای بسته همسایگان به روی پناهجویان روس 

در همین حال، در مورد کشورهای اتحادیه اروپا، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که تصمیم گیری وضعیت پناهندگی برای روس ها به تک تک کشورها و “مذاکرات” است. ما با کشورهای اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف مشترک کار می کنیم.

کرملین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر خروج سربازان ارشد روسیه به دستور پوتین انجام شده است. اما به طور جداگانه به موضع این سه کشور و همچنین اتحادیه اروپا در خصوص اعطای پناهندگی و باز شدن مرزها به شهروندان روسیه می پردازیم.

لوری لانمتس، وزیر کشور استونی روز چهارشنبه تجاوز روسیه به اوکراین را “مسئولیت جمعی شهروندان روسیه” خواند و گفت که اجازه دادن به مردم برای اجتناب از خدمت احتمالی نظامی، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو است. لانامتس افزود: «اقدامات اخیر پوتین به نوعی تحریم‌هایی را که ما تاکنون اعمال کرده‌ایم تقویت می‌کند، زیرا امیدواریم نارضایتی عمومی را افزایش دهد».

وی گفت: دیگر فقط سربازان حرفه ای نیستند، افرادی از مناطق دور افتاده یا اسیر فرستاده می شوند، بلکه آرزوی او این است که همه مردم کل کشور طعمه اهداف شوم او شوند.

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی در ایمیلی به رویترز گفت: امتناع از انجام وظایف شهروندی در روسیه یا تمایل به انجام آنها دلیل کافی برای درخواست پناهندگی در کشور دیگری نیست.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توییتر خود نوشت که امتناع این کشور از اعطای پناهندگی به روس‌ها به دلیل نگرانی‌های امنیتی است: به دلایل امنیتی، لتونی یا ویزای بشردوستانه صادر می‌کند یا هیچ نوع ویزا دیگری صادر نخواهد کرد.

تهدید هسته ای پوتین؛ ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا پاسخ دادند.

پوتین و فراخوان نیروهای ذخیره به جبهه. بلیط های پروازهایی که از روسیه حرکت می کنند به سرعت فروخته می شوند

وزارت کشور لیتوانی گفت که هر پرونده پناهندگی به صورت موردی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی، روز پنجشنبه گفت که اعزام نیرو به تنهایی دلیل کافی برای اعطای پناهندگی به روس هایی نیست که از این تصمیم پیروی نمی کنند.

در همین حال، آقای پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا با شهروندان روسیه که شجاعت نشان داده اند و با آنچه کرملین در مورد جنگ غیرقانونی در اوکراین انجام می دهد، ابراز همبستگی می کنیم. “

آقای استانو همچنین اقدامات روسیه در محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها را محکوم کرد و با اظهار نظر در مورد ادامه جنگ مخالفت کرد. آنها بی دلیل و غیرقانونی کشته شدند، ما همدردی می کنیم. بنابراین ما در کنار این افراد هستیم و این چیزی است که وزرای اتحادیه اروپا نیز دارند و در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و در بین اعضای این اتحادیه مطرح می شود.

وی ادامه داد: مهم این است که شرایط را بدانیم. از زمان آغاز تهاجم، نیم میلیون روس کشور را ترک کرده اند. باهوش ترین، با استعدادترین افراد می روند و این افراد با استعداد جای خود را پیدا کرده اند و اکنون در اروپا و سراسر جهان هستند. ما در حال گفتگو در مورد بهترین اقدامات ممکن و ضروری برای نشان دادن همبستگی خود و در عین حال تضمین امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستیم.

یک سازمان غیرانتفاعی به نام OK Russians (بله به روس ها) تخمین می زند که بیش از 300000 نفر از زمان آغاز جنگ در فوریه روسیه را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات این سازمان یک سوم کسانی که از روسیه به ترکیه، گرجستان و ارمنستان گریخته اند. اکثر آنها جوانان بین 25 تا 34 سال هستند در حالی که تنها 14 درصد آنها بالای 45 سال سن دارند. این سازمان گفت که حدود 68 درصد از پاسخ دهندگان به این مطالعه گفتند که کشور خود را برای همیشه یا برای مدت طولانی ترک کرده اند.

در عین حال، به گفته این آژانس، 90 درصد کسانی که کشور را ترک کرده اند، مربوط به مسائل سیاسی بوده اند و 55 درصد نیز گفته اند که قبل از خروج از روسیه فشار سیاسی را در روسیه احساس می کنند.

دکمه بازگشت به بالا