علم و تکنولوژی

فلج اطفال چگونه گسترش می‌یابد؟

شناسایی ویروس فلج اطفال در نمونه های زباله در لندن و نیویورک این نگرانی را در مورد یک بحران احتمالی بهداشت عمومی ایجاد کرده است، در حالی که جهان هنوز درگیر شیوع بیماری کووید-19 است.

به گزارش تکنونامه، با این حال، کارشناسان بهداشتی در آمریکا معتقدند که این ویروس نمی تواند باعث ایجاد بیماری های گسترده به ویژه در مناطقی با نرخ بالای واکسیناسیون شود.

با توجه به اینکه آمریکا در سپتامبر 1994 اعلام کرد که فلج اطفال ریشه کن شده است، بسیاری از مردم این کشور از این بیماری و علائم آن اطلاعی ندارند. هنوز دانش محدودی در مورد نحوه انتشار ویروس وجود دارد.

گسترش فلج اطفال

بر اساس گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ویروس فلج اطفال از طریق تماس فرد به فرد و راه‌های دیگر، از جمله راه انتقال مخفی از طریق مدفوع یا مدفوع، منتقل می‌شود. ویروس فلج اطفال گسترده است و می تواند غذا و آب را در شرایط غیربهداشتی آلوده کند. در صورت تماس افراد با مدفوع بیمار، انتقال اجتناب ناپذیر است. انتقال از طریق عطسه یا سرفه کمتر شایع است.

این مرکز تاکید می کند: افراد مبتلا به ویروس فلج اطفال می توانند تقریباً بلافاصله قبل از بروز علائم و تا دو هفته پس از آن با افراد دیگر تماس بگیرند. هنگامی که ویروس وارد دهان می شود، می تواند هفته ها در روده بماند. در افرادی که علائم ندارند، احتمال سرایت ویروس به دیگران وجود دارد.

پیش از این، مقامات بهداشت عمومی نیویورک ویروس فلج اطفال را در نمونه های فاضلاب گرفته شده از راکلند و مناطق اطراف آن شناسایی کردند. شناسایی این ویروس در نمونه‌های زباله دو هفته پس از گزارش اولین مورد فلج اطفال توسط ایالات متحده در یک دهه صورت گرفت.

این هفته، انگلیس همچنین بلافاصله پس از مشاهده علائم فلج اطفال در نمونه‌های فاضلاب در چندین منطقه لندن، واکسینه کردن تمام کودکان زیر 10 سال را آغاز کرد.

علائم فلج اطفال

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، اکثر افراد مبتلا به فلج اطفال هیچ علائم واضحی ندارند. در کسانی که علائم بیماری را دارند، علائم متفاوت است. حدود 1 نفر از هر 4 نفر علائمی شبیه آنفولانزا مانند گلودرد، تب، حالت تهوع، سردرد، خستگی و سردرد دارند. معمولاً این علائم دو تا پنج روز طول می کشد تا خود به خود ناپدید شوند.

وزارت بهداشت ایالت نیویورک می گوید که علائم خفیف و شبیه آنفولانزا فلج اطفال ممکن است تا 30 روز طول بکشد تا ناپدید شوند. با این حال، حتی قبل از ظاهر شدن علائم، یک فرد آلوده می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند و آنها را آلوده کند.

همچنین، برخی از افراد آلوده ممکن است علائم شدیدتری داشته باشند که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد. اینها شامل مننژیت و فلج است.

جلوگیری از بیماری

از آنجایی که درمان خاصی برای فلج اطفال وجود ندارد، بیماران برای بهبود احساس ضعف در دست ها یا پاهای خود نیاز به انجام فیزیوتراپی یا توانبخشی برای مدت طولانی دارند.

در بحبوحه شیوع این ویروس، کارشناسان آمریکایی از عموم مردم به ویژه در مکان هایی که اخیرا فلج اطفال شناسایی شده است، خواستند مراقب باشند و واکسینه شوند. در کشورهای خارج از ایالات متحده، واکسن خوراکی موجود است و تنها واکسن غیرفعال ویروس فلج اطفال که به صورت تزریقی تزریق می شود، در ایالات متحده موجود است.

به گفته پزشکان روزانه، علاوه بر واکسیناسیون، افراد می توانند با رعایت بهداشت دست ها و شستن مرتب دست ها با آب و صابون از شیوع این ویروس جلوگیری کنند. همچنین لازم به ذکر است که ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل ویروس فلج اطفال را از بین نمی برند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا