عمومی

فناوری بذر پیاز اصلاح‌شده تجاری‌سازی شد

خبرگزاری گروه استانی آنا; پرویز حسابی، مدیر عامل شرکت با دانش و فارغ التحصیل رشته باغبانی از دانشگاه تبریز، در زمینه اصلاح ژنتیکی بذر که مخفی ترین فناوری بعد از فناوری هسته ای محسوب می شود، فعالیت می کند.

اصلاح ژنتیکی بذر برای مقابله با محصولات تراریخته بسیار مهم است. زیرا محصولات تراریخته عوارض زیادی دارند و افراد را دچار بیماری های مختلف از جمله سرطان می کنند.

دانشمندان جوان استان آذربایجان شرقی برای محافظت از انسان در برابر بیماری ها پیاز، هویج و سبزیجات را به عنوان نمونه ای از محصولات گیاهی اصلاح ژنتیکی کردند.

بذر اصلاح شده در واقع بذری است که نسبت به سایر بذرها برتری دارد و این برتری ممکن است به دلیل ژنتیک یا پرورش غیر طبیعی والدین یا روش های دیگر باشد. از این رو دانش پژوهان جوان استان آذربایجان شرقی برای مقابله با تراریخته ها به اصلاح ژنتیکی بذر روی آوردند.

واریته های سازگار باید دارای ویژگی هایی باشد که بیشتر مورد علاقه کشاورزان و مصرف کنندگان است. از سوی دیگر محصولات تراریخته طبیعی نیستند و طبیعت قادر به ایجاد آنها نیست. بنابراین دانشمندان بر این باورند که به دلیل غیرطبیعی بودن این محصولات و تداخل ژنتیکی، مصرف آنها عوارض زیادی را در آینده به همراه خواهد داشت.

فناوری بذر پیاز اصلاح شده برای اولین بار در کشور معرفی شد/ جلوگیری از خروج ارز با محصولات وارداتی ناسازگار

خبرنگار خبرگزاری آنا در راستای رسالت این رسانه به عنوان ناظر پیشرفت علم، فناوری و نوآوری به بررسی جزئیات فعالیت شرکت دانش توسعه کیمیا دانه خاورمیانه (واقع در پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی) و اصلاح ژنتیکی بذر در گفتگو با مدیر عامل این شرکت، پرویز حشتی به شرح زیر ترتیب داده شد:

** تولید سبزیجات و دانه های گرم با کیفیت بالا و اصلاح

آنا: در مورد شرکت و زمینه کاری توضیح دهید.

حسابی: این شرکت در سال 1397 برای تولید سبزیجات و بذر مرغوب و مناسب در تابستان به ثبت رسید. تمام سرمایه شرکت در سالهای اولیه (در حال حاضر تحقیق و پرورش بذر را انجام می دهم) شخصا تامین می شد.

زمین کشاورزی برای کشت و تولید بذر و انجام آزمایشات لازم در مزرعه ضروری است و در این مورد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی کمک زیادی کرده است.

تمامی مراحل اجرای طرح انفرادی انجام شده و مرحله تولید بذر با کنترل و تاییدیه موسسه بذر و نهال کشور و اخذ مجوز از آنها انجام شده است.

آنا: از چه زمانی فعالیت خود را شروع کردید و چه موفقیت هایی کسب کردید؟

حسابی: مشکل اصلاح ژنتیکی بذرها بعد از فناوری هسته ای مخفی ترین تکنولوژی دنیاست و منابع اطلاعاتی و کتب فقط به طور کلی توضیح داده شده است و ورود به جزئیات کار نیاز به آزمایش ها و تحقیقات جداگانه و خاصی دارد.

تنوع ژنتیکی در گیاهان باعث می شود که تکنیک های مورد نیاز بسته به گیاه مورد نظر متفاوت باشد.

فناوری بذر پیاز اصلاح شده برای اولین بار در کشور معرفی شد/ جلوگیری از خروج ارز با محصولات وارداتی ناسازگار

در حال حاضر روی سه نوع محصول کار می کنیم: پیاز، هویج و سبزی و بذر پیاز وارد مرحله تولید تجاری شده است. اما در خصوص بذرهای دیگر هنوز وارد مرحله تولید نشده ایم.

تولیدکنندگان پیاز قرمز به دلیل عدم وجود ارقام و ژنتیک مناسب در بازار آن ها نمی توانند محصولات با کیفیت و یکنواخت تولید کنید. یکنواختی به ویژه در استراحت زمستانی بسیار مهم است و شکل پیاز “سوخ” آذرشهر و رنگ پوست بسیار مهم است، میزان ماده خشک برای کارایی صنعتی ضروری است.

نحوه استفاده از همین روش اصلاح سالهاست که در کشورهای اروپایی در تولید انواع پیاز با عملکرد بالا و برای تولید ارقام اینبرد و هیبرید استفاده می شود.

بذرهای موجود در بازار از نظر ژنتیکی خالص نیستند و بخش قابل توجهی از سبزیجات و صیفی جات وارداتی است.

** آغاز طرح تولید بذر پیاز هیبریدی با تامین اعتبار

آنا: محصولات این شرکت پاسخگوی نیاز مردم و کشور چیست؟

حسابی: اکنون بخشی از طرح تولید بذر پیاز هیبریدی از طریق تامین مالی و زیر نظر دانشگاه تبریز آغاز شده است که امیدوارم موفق باشد و الگویی برای پیشرفت در پروژه تحقیقاتی این شرکت شود.

بیشتر بذرهای مصرفی کشور از خارج از کشور وارد می شود و علاوه بر وابستگی، معمولاً محصولات با ذائقه و آب و هوای ما سازگار نیستند و نیاز به بررسی سازگاری دارند. بنابراین، با تولید بذر داخلی، علاوه بر سرکوب وابستگی، می توان با هدایت محصولات به سمت سازگاری با اقلیم و طبقه مردم، هزینه تولید کشاورزان را نیز کاهش داد.

آنا: از کاستی ها و کاستی های تجاری سازی محصولات فناورانه چه می دانید؟

حسابی: مهمترین مشکل در محصولات فناورانه کشور نبود بازارهای تخصصی است. متاسفانه بازار غیرتخصصی و مهجور تنها با سرکوب قیمت تولیدکننده و وارداتی به دنبال جذب حداکثری درآمد است و نقش خود را در بازاریابی محصول ایفا نمی کند. اکثر تولید کنندگان بزرگ کشور مجبور به ایجاد یک شبکه توزیع اختصاصی شده اند، زیرا مصرف کنندگان از بازار محافظت می کنند، بنابراین تولید کنندگان.

فناوری بذر پیاز اصلاح شده برای اولین بار در کشور معرفی شد/ جلوگیری از خروج ارز با محصولات وارداتی ناسازگار

آنا: آیا از دانشگاه ها، مراکز و مؤسسات مرتبط با مأموریت خود حمایت های لازم را دریافت می کنید و چه انتظاری از مسئولان دارید؟

حسابی: حمایت از دانشگاه ها و موسسات به مدیر بستگی دارد و هنوز تشکل های لازم ایجاد نشده و بالغ نشده اند. برخی از مقامات به ابتکار خود به صورت فردی عمل می کنند. اما ساختار دولتی لازم، سریع و آگاه از شرایط شرکت، دارای جایگاهی است که در فاز اول تاسیس تعریف شده است.

آنا: برای رشد و شکوفایی مرکز رشد در دانشگاه چه توصیه ای دارید؟

حسابی: باید به شرکت های فناور مراجعه کرد و منتظر مراجعه فناوران به آنها نبود. وی از یک سو مشکلات فنی آنها را مورد توجه قرار داد و با ایجاد کارگروه ویژه سعی در رفع آنها داشت و این امر در قالب دانشگاهیان و با جلب حمایت شرکت های فناور میسر شد.

آنا: و حرف آخر…

حسابی: باید به دنبال تولید محصولات قابل رقابت در سطح منطقه باشیم، محصولاتی که بتوانیم با قیمت کمتری نسبت به تولیدکنندگان وارد حوزه تولید کنیم و محصولاتی که هزینه تولید بالایی برای کشور داشته باشند. این مشکل با برقراری روابط صحیح سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه امکان پذیر است.

فناوری بذر پیاز اصلاح شده برای اولین بار در کشور معرفی شد/ جلوگیری از خروج ارز با محصولات وارداتی ناسازگار

مزیت رقابتی وجود دارد که به خودی خود ایجاد نشده است و کار دشوار تحقیق و نوآوری مستمر، شناخت صحیح امکانات و نیازهای منطقه کلید حل مشکلات کشور و پیشرفت شرکت است.

گفتگو با حسین بوذری

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا