علم و تکنولوژی

قابلیت عجیب اپل واچ که از آن شگفت‌زده می‌شوید

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سنسور ECG اپل واچ و سایر سنسورهای پیشرفته می‌توانند به ساعت کمک کنند فشار خون را برای اولین بار کنترل کند. در سال 2020 گفته شد که اپل واچ سری 6 با قابلیت نظارت بر مسائل سلامت روان به خصوص اضطراب عرضه خواهد شد، اما این اتفاق هرگز نیفتاد و حتی آخرین اپل واچ نیز توانایی نظارت بر مسائل مربوط به سلامت روان را ندارد.

در حالی که اپل واچ هنوز به طور رسمی نمی تواند فشار کاربر را ردیابی کند، گروهی از محققان می گویند سنسورهای ساعت بیشتر از آنچه ما فکر می کنیم کاربرد دارد.

به گفته محققان، ارتباط بین استرس و چندین نشانگر زیستی، توسعه فناوری‌های جدید برای اندازه‌گیری سطوح استرس را ممکن کرده است: «یکی از این نشانگرهای زیستی، تغییرپذیری ضربان قلب (HRV) است که اکنون به‌طور معمول از طریق سنسورهای ECG اندازه‌گیری می‌شود.

ساعت هوشمند اپل از زمان عرضه سری 4 به سنسور ضربان قلب مجهز شده است، این سنسور عملکرد یک دستگاه پزشکی گران قیمت را ندارد اما بسیار کاربردی است.

در مطالعه جدید، به 33 نفر یک آیفون 7 با iOS 15 و یک اپل واچ سری 6 با WatchOS 8.3 و برنامه Apple Watch ECG به مدت دو هفته داده شد. این دستگاه ها اطلاعات لازم را 6 بار در روز با فاصله زمانی حدود سه ساعت جمع آوری می کنند قبل از جمع‌آوری داده‌های EKG، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا یک پرسشنامه متمرکز بر استرس را از طریق آیفون تکمیل کنند. 73 درصد شرکت کنندگان زن و 27 درصد مرد بودند. این افراد بین 18 تا 65 سال سن دارند.

محققان می گویند این اولین بار است که از داده های ECG اپل واچ برای پیش بینی سطح فشار خون استفاده می شود. نتایج این بررسی نشان می دهد که اپل واچ می تواند سطح فشار را به صورت اولیه پیش بینی کند، البته عملکرد این ساعت کاملا دقیق نیست. محققان می گویند توانایی اپل واچ برای پیش بینی سطح استرس امیدوارکننده است.

طبق نتایج این مطالعه، اپل واچ در تشخیص «فقدان استرس» عملکرد بسیار بهتری داشته و همچنین نتوانسته سطوح استرس را به خوبی تشخیص دهد.

227227

دکمه بازگشت به بالا