عمومی

قدردانی گوترش از ترکیه در دیدار با اردوغان

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه 25 آوریل 2022 با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار و حمایت خود را از ادامه حمایت دیپلماتیک ترکیه اعلام کرد. تلاش در رابطه با جنگ در اوکراین بیان شده است.

در بیانیه دفتر گوترش آمده است: هدف مشترک آنها پایان دادن به جنگ در اوکراین در اسرع وقت و ایجاد شرایط برای پایان دادن به رنج غیرنظامیان است.

در این بیانیه آمده است: «آنها بر نیاز فوری به ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای جابجایی غیرنظامیان و ارائه کمک های لازم به جوامع آسیب دیده در اوکراین تأکید کردند».

بر اساس گزارش ها، دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس جمهور ترکیه هم اکنون با این طرح در تماس هستند. آنها همچنین درباره تأثیر جنگ اوکراین بر مسائل منطقه ای و جهانی از جمله انرژی، غذا و امور مالی بحث کردند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز 26 آوریل برای دیدار با ولادیمیر پوتین به روسیه می رود، پوتین و همسرش در 28 آوریل به اوکراین سفر می کنند تا با ولودیمیر زلینسکی دیدار کنند.

پیش از این، ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به خاطر سفر به روسیه قبل از سفر به اوکراین انتقاد کرد.

زلنسکی روز یکشنبه به خبرنگاران در پایتخت اوکراین گفت: «اول سفر به روسیه و سپس بازدید از اوکراین اشتباه است. هیچ عدالتی و دلیلی برای این کار وجود ندارد.

علیرغم اظهارات بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، درباره بحران از زمان آغاز جنگ اوکراین در 24 فوریه (5 مارس 1400)، اقدامات وی در این زمینه و همچنین سایر رویدادهای بین المللی مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.

منتقدان عملکرد گوتیرز معتقدند; این نگرانی است که بازیگرانی مانند ترکیه، فرانسه، اتریش و حتی رژیم صهیونیستی به عنوان میانجی در این بحران ایفای نقش کرده‌اند و نمی‌دانند که آیا دبیرکل پشت هر میانجیگری است یا خیر.

گوتیرز پس از انتقاد از نقش میانجیگری سازمان ملل در جنگ، در نامه ای به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین در 30 آوریل، از او خواست تا با آنها دیدار کند.

311311

دکمه بازگشت به بالا