علم و تکنولوژی

قندخون و کلسترول بالا در دهه ۳۰ ریسک آلزایمر را افزایش می دهد

محققان دانشگاه بوستون دریافته اند که افراد مبتلا به آلزایمر نسبت به افراد مبتلا به این بیماری در سن 35 سالگی سطوح پایین تری از کلسترول خوب (HDL) و سطوح بالاتری از چربی های مضر به نام تری گلیسیرید دارند.

لیندسی فارر، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: کلسترول بالا و قند خون، دیابت و بیماری های قلبی از عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، اما بیشتر تحقیقات در مورد این بیماری ها در افراد مسن انجام می شود.

فارر گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهند که افراد باید زودتر کنترل سلامت و زندگی خود را شروع کنند.

این به معنای برنامه ریزی یک بازدید سالانه از سن 30 سالگی است. در طول این ملاقات ها، پزشک سطح کلسترول و قند خون شما را بررسی می کند و نتایج می تواند به شما اطمینان دهد که زمان آن رسیده است که سلامت خود را در اولویت قرار دهید.

فارر گفت: «تغییرات، از جمله ورزش بیشتر و رژیم غذایی سالم‌تر، ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

محققان داده های نزدیک به 5000 نفر را که تقریباً هر چهار سال یک بار تحت غربالگری کامل قرار می گرفتند، از جمله در سه گروه سنی خاص: 50-35، 51-60 و 61-70 سال بررسی کردند.

در طی این بازدیدها، محققان کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون، فشار خون، سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی (BMI) را ارزیابی کردند. شرکت کنندگان به طور متوسط ​​به مدت 38 سال تحت نظر قرار گرفتند تا ببینند آیا کسانی که علائم زوال عقل یا عقب ماندگی ذهنی داشتند یا خیر.

نتایج نشان داد که بین سنین 35 تا 50 سال، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر تری گلیسیرید خطر ابتلا به آلزایمر را تا 33 درصد افزایش می دهد. این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با هر 15 نقطه هیپوگلیسمی از سن 51 تا 60 سالگی حدود 15 درصد افزایش می یابد.

در مقابل، افزایش 15 میلی گرم در دسی لیتر در HDL (کلسترول خوب) در سن 35 سالگی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا حدود 15 درصد کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که افراد 51 تا 60 ساله با HDL بالا 18 درصد کمتر در معرض خطر هستند.

به گفته محققان، منطقی است که HDL پایین، تری گلیسیرید بالا و قند خون بالا خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل را افزایش می دهد. از آنجایی که این مشکلات پزشکی بر رگ‌های خونی و گردش خون تأثیر می‌گذارند، باعث التهاب در سراسر بدن از جمله مغز می‌شوند که همگی می‌توانند منجر به زوال عقل شوند.

محققان بر این باورند که حفظ کلسترول خوب و قند خون در بزرگسالی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. از آنجایی که بسیاری از تغییرات مرتبط با آلزایمر از سنین پایین شروع می شود، برای پیشگیری از بیماری های مغزی و قلبی هرگز زود نیست.

دکمه بازگشت به بالا