عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و گذاشتن شماره در کنار جاده بر ما واجب تر از نان شب است. حالا اگر زودتر زايمان كنيم و چند ميليون بيشتر خرج كنيم تا پول روز عروسيمان را در بياوريم، مهم نيست.

تکنونامه پلاس: امروز سالگرد یک روز خاص در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی، ایرانیان در تاریخ 9/9/1392 پشت درب اتاق زایمان صف کشیدند تا اینکه در 24 ساعت 3000 نوزاد به دنیا آمدند و رکورد جدیدی در تولد نوزاد به ثبت رساندند. در کشور.

اما آیا ضبط روز تولد راند تنها دغدغه برخی افراد است؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و شماره تلفن همراه رند، تاریخ ازدواج رند و حتی پلاک رند برای مردم امروزی ارزشمند و معروف شده است. حالا چرا اینقدر ارزشش کم شده؟

معنای زندگی در دیدگاه و تفسیر انسان به شدت تغییر کرده است

دکتر محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که اشاره کردید، آمارها نشان می دهد که پرونده تولد کودکان در تاریخ 9/9/99 از بین رفته است، این مشکل ما را به تحلیل جامعه وادار می کند. فرآیند تغییر اجتماعی که ارزش ها و نگرش های جامعه را هدایت می کند. اینکه چرا روز تولد رند مانند تولد رند، تاریخ ازدواج رند و تاریخ ازدواج رند، شماره تلفن رند، پلاک رند و… برای مردم جامعه مدرن ارزشمند شده است، معتقدم معنای زندگی در دیدگاه و تعبیر مردم است. تغییرات بزرگی را پشت سر گذاشته است

وی ادامه داد: معنای زندگی چیزی است که مردم زندگی را تفسیر می کنند و با آن مواجه می شوند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به داشته های اجتماعی و فرهنگی خود زندگی را ارزیابی و ارزیابی می کند. اینکه تاریخ رند در جامعه ما به یک ارزش خاص تبدیل شده و در واقع مایه افتخار است، این است که این پدیده در چشم و اذهان عموم مردم جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که قصد ایجاد آن را دارد، معنای جدیدی از زندگی ارائه می‌کند که ما آن را به عنوان یک زندگی مجلل می‌شناسیم.

بازی لوکس و تمایل به جمع آوری!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که امروزه رایج شده است، توضیح می دهد: تجمل گرایی برای نسل جدید به جرأت می توانم بگویم تمام معنای زندگی است، نسلی که می خواهد زندگی کند، آن طور که می خواهد، می خواهد دنیا و ما را تغییر دهد. دانش در مورد آنها بسیار محدود است، از نظر پدیده ها می گوییم که برای درک معنای زندگی در نگاه مردم باید وارد دنیای ذهنی و سبک زندگی آنها شد و پدیده را دید.

دکتر رحیمی معتقد است: با ورود به دنیای ذهنی افرادی که مجذوب داستان رند می شوند، می دانیم که این افراد آرزوهای انباشته زیادی دارند و مصمم هستند تا به هر نحو ممکن خود را از دیگران متمایز کنند و خودنمایی کنند؛ مدرن. زمانه قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد، مردم خود را تطبیق می دهند، اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با تغییرات اجتماعی و فرهنگی در جامعه وفق دهند، با چالش های جدیدی روبرو می شوند و برای غلبه بر آنها سعی می کنند با دروغ خود را نشان دهند. نمادهای وضعیت برای دیگران و در جامعه.

در 22/02/2022 چه اتفاقی افتاد؟

وی با توجه به اینکه گذار از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، افزود: از طرفی مردم روابط سنتی دارند و از طرف دیگر با تغییرات زمانه مواجه می شوند. در این تضاد اجتماعی، با تغییر ارزش ها مواجه هستیم و مجموعه جدیدی از ارزش های اجتماعی در حال ظهور است. در این مرحله (منظورم شرایط انتقالی است) جامعه ضروری است. مردم باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه زندگی خود را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم یا خیر؟ وی گفت: در خصوص اینکه آیا این سبک زندگی مختص ما ایرانیان و جهان سومی است، باید بگویم که چند ماه پیش تاریخ رند (22/02/2022) را هم دیدیم، اما تولد نارس در این تاریخ وجود نداشت. یا هیچ اتفاقی نیفتاده است.” در غیر این صورت زندگی به روال عادی خود می گذرد، در واقع شرایط اجتماعی امروز تغییری در ارزش های جوانان ایجاد کرده است که ناشی از تغییر تکنولوژی، تسهیل ارتباطات و رفاه اقوام است.

وی همچنین افزود: جوامع توسعه یافته این تغییرات را می شناسند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل می کنند، بنابراین رفتار روزمره مردم بر اساس عقل است. اما در جامعه ما، چون تغییرات ارزشی را تشخیص نمی دهیم، رفتار روزمره معمولا و اغلب آگاهانه مبتنی بر تأمل و محاسبه عقلانی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «چمباتمه زدن» است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا